Презентація на тему «Культ особистості Сталіна»


Рейтинг презентації 4.5 на основі 2 голосівСлайд #1
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #1

Культ
особи
Й. Сталіна


Слайд #2
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #2

Формування тоталітарного режиму
Реалізація грандіозних соціально-економічних планів призвела до формування тоталітаризму. Влада була зосереджена в руках вищого партійного керівництва. Вона знищила демократичні свободи, опозицію, підпорядкувала суспільство своїм інтересам. Жоден закон не приймався без схвалення Політбюро. Воно визначало основні напрями внутрішньої і зовнішньої політики.
Політбюро. 1936 р.


Слайд #3
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #3

Ідеологізація суспільного життя
Величезну роль у формуванні тоталітаризму зіграв партійний контроль за ЗМІ. Припинення контактів із Заходом дозволило уникнути впливу на населення інших ідеологічних поглядів. В освіті на перший план вийшло вивчення марксистсько-ленінських основ всіх наук. У 1934 р. всі письменники були об'єднані в Союз радянських письменників на чолі якого був поставлений М.Горький.
Йосип Сталін і Максим Горький у скверику на Червоній площі, 1931


Слайд #4
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #4

Ідеологізація суспільного життя
Згодом аналогічні союзи виникли у кінематографістів, художників, композиторів. Тих, хто працював у рамках офіційної ідеології, підтримували матеріальними благами і привілеями. Решта населення так само складалося в громадських організаціях-профспілках, комсомолі, піонерської та жовтенятські організаціях. У різні організації об'єднувалися фізкультурники, винахідники, жінки і т.д.


Слайд #5
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #5

Формування культу особи Сталіна
Характерною рисою політичного життя цього періоду став культ особистості І.Сталіна.21 грудня 1929, в день 50-річчя Сталіна, країна дізналася, що у неї є великий вождь. Він був оголошений «першим учнем Леніна». Незабаром Сталіну стали приписувати всі успіхи країни. Він іменувався «великим», «мудрим», «вождем світового пролетаріату», «великим стратегом п'ятирічки».


Слайд #6
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #6

Прояви культу Сталіна
Радянська пропаганда створила навколо Сталіна напівбожественний ореол непогрішимого «великого вождя і вчителя». Ім'ям Сталіна і його найближчих соратників називалися міста, заводи, колгоспи, військова техніка. Його ім'я згадувалося в одному ряду з Марксом, Енгельсом і Леніним. 1 січня 1936 в «Ізвєстіях» з'являються перші два вірші, що прославляє І. В. Сталіна, які належать перу Бориса Пастернака. За свідченням Корнія Чуковського та Надії Мандельштам, він «просто марив Сталіним».


Слайд #7
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #7

Прояви культу Сталіна
Ім'я Сталіна згадується і в гімні СРСР, складеної Г.А.Ель-Регістаном і С.Михалковим в 1943 році:
Сквозь грозы сияло нам солнце свободы,И Ленин великий нам путь озарил,Нас вырастил Сталин — на верность народу,На труд и на подвиги нас вдохновил!


Слайд #8
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #8

Прояви культу Сталіна
Образ Сталіна став одним з центральних у радянській літературі 1930- х -1950- х років; твори про вождя писали також зарубіжні письменники- комуністи , в тому числі Анрі Барбюс (автор виданої посмертно книги «Сталін»), Пабло Неруда, ці твори перекладалися і тиражувалися в СРСР.
Тема Сталіна постійно присутня в радянській живопису та скульптурі цього періоду , включаючи монументальне мистецтво (прижиттєві пам'ятники Сталіну , як і пам'ятники Леніну, встановлювалися масово в більшості міст СРСР). Особливу роль у створенні пропагандистського образу Сталіна зіграв масовий радянський плакат , присвячений найрізноманітнішій тематиці.


Слайд #9
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #9

Прояви культу Сталіна
Ім'ям Сталіна прижиттєво було названо величезну кількість об'єктів, у тому числі населених пунктів(першим з яких став Сталінград в 1925 - в обороні Цариціно Сталін брав участь в Громадянську війну), вулиць, заводів, культурних центрів. Після 1945 міста імені Сталіна з'явилися в усіх державах Східної Європи, причому в ГДР і Угорщині Сталинштадт і Сталинварош стали побудованими практично з нуля на честь вождя "новими соціалістичними містами". У 1937-1938 року висувалися пропозиції перейменувати Москву в місто Сталинодар.


Слайд #10
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #10

Массові репресії
В цей же час йшло формування каральних органів для переслідування інакомислячих. На початку 30-х пройшли останні процеси над есерами і меншовиками. «Шахтинська справа» 1928 р. призвела до репресій щодо буржуазних фахівців. Потім послідувала кампанія проти куркульства в 1932 р.. «Закон про три колоски» дав початок переслідуванню навіть найбіднішого селянства. У 1934 р. Особлива Нарада в НКВС отримало право у позасудовому порядку відправляти «ворогів народу» в колонії.
Заключенные на строительстве
Беломорканала


Слайд #11
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #11

Массові репресії
Підставою для розгортання масових репресій стало вбивство 1.12.34 С.Кірова, після нього було прийнято рішення про проведення слідства по «терористичних справах» у скороченому порядку, протягом 10 днів, прокурор і адвокат на процесі були відсутні, помилування заборонялось, а смертні вироки здійснювалися відразу. У 1935 г.закон було доповнено, під його дію потрапляли і підлітки з 12 років. До сімей «ворогів народу» стали відноситись як до злочинців.


Слайд #12
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #12

Показові судові процеси
У середині 1930-х Сталін приступив до ліквідації всіх невдоволених. У 1936 р. відбувся процес у справі Зінов'єва, Каменєва та їхніх прихильників. Підсудних обвинуватили у вбивстві Кірова, замаху на Сталіна та інших злочинах. Прокурор А.Вишинський вимагав їх розстріляти, й суд виніс смертний вирок. Слідом за цим послідували нові процеси.
Г.Е. Зіновьєв
Л.Б. Каменєв


Слайд #13
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #13

Конституція "соціалізму, що переміг"
«Великий терор» був покликаний зняти соціальну напруженість, викликану невдачами економічних і політичних рішень керівництва.
Цій же меті відповідала Конституція прийнята 5 грудня 1936 р.: вона проголошувала демократичні права і свободи та маскувала тоталітарний режим. Конституція проголосила побудову в СРСР соціалізму і створення державної і колгоспно-кооперативної власності на засоби виробництва.


Слайд #14
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #14

Конституція "соціалізму, що переміг"
Політичною основою держави оголошувалися Ради, а державною ідеологією-марксизм-ленінізм. Вищим органом держави ставала Верховна Рада. До складу СРСР входило 11 союзних республік.
У реальному житті більшість норм Конституції не виконувалися, а «сталінський соціалізм» мав вельми віддалену схожість із тим, про що писав К. Маркс.


Слайд #15
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #15

Викриття культу особи
«Про культ особи та його наслідки» (також «Таємна промова Хрущова на XX з'їзді КПРС») — зачитана Першим секретарем Президії ЦК КПРС М. С. Хрущовим на закритому засіданні XX з'їзду КПРС, який був проведений 25 лютого 1956 року.
В доповіді був засуджений культ особи Йосипа Сталіна, масовий терор та злочини другої половини 1930-х — початку 1950-х, провина за які була покладена на Сталіна, а також була розглянута проблема реабілітації партійних та військових діячів, які були репресовані при Сталіні.
Промова була важливим етапом Хрущовської відлиги. На поверхні, основна задача промови полягала в повернені КПРС до ленінізму. Однак для Хрущова, ця промова мала забезпечити підтримку громадськості в арешті та страті Лаврентія Берії три роки до того а також легітимізувати консолідацію та зосередження влади в його руках (здобутої завдяки перемоги над В'ячеславом Молотовим та Георгієм Маленковим).
Промова отримала назву «таємної», оскільки була зачитана на закритому засіданні, а текст був оприлюднений лише в 1989 році, однак багато членів партії були ознайомлені з її змістом протягом наступного місяця. В квітні 2007 року, британська газета The Guardian включила промову до переліку «Найвидатніших промов XX століття».


Слайд #16
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #16

«Сталін - це не людина, якого можна поховати. Сталін - це явище, це хвороба».
З фільму «Монстр»


Слайд #17
Презентація на тему «Культ особистості Сталіна» - Слайд #17

Дякую за увагу!
Презентація виконана ученицею 11 класу Некриловою Юлією