Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15)


Рейтинг презентації 5 на основі 2 голосів
Слайд #1
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #1

Постать
Тараса Шевченка:
генальність – це приреченість
І власний твій дух, або душа твоя,
Вся є в усьому розумінню твоєму,
І весь розум твій всьому у слові твоєму,
І все твоє в усьому духові твоєму
Симон Новий Богослов


Слайд #2
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #2

Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого (9 березня за новим стилем) 1814 р. у с. Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії (нині Звенигородський район Черкаської області) у родині Григорія Івановича Шевченка і Катерини Якимівни Бойко.


Слайд #3
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #3

Батьки Шевченка були кріпаками магната генерал-лейтенанта Василя Васильовича Енгельгарда - поміщика, що володів 50 тис. кріпаків і був власником близько 160 тис. десятин землі.


Слайд #4
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #4

Через рік після народження Тараса родина переїздить із Моринців до Кирилівки, у ній, окрім Тараса, було 6 дітей - старші - Катерина та Марія, брат Микита, молодші - Ярина, Марія, брат Йосип.


Слайд #5
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #5

1843 року Шевченко змалює хату в Кирилівці, де провів своє дитинство. У восьмирічному віці батько віддав Тараса до школи, до кирилівського дячка-вчителя Павла Рубана.


Слайд #6
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #6

1823 р., коли Тарасу було дев'ять років, померла мати. Батько одружується вдруге на Оксані Терещенко, 1825 року помирає і сам батько Тараса.


Слайд #7
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #7

Залишившись сиротою, малий Тарас деякий час жив у дядька Павла, який став опікуном сиріт. Згодом майбутній поет іде школярем-попихачем до кирилівського дяка Петра Богорського, де його життя було постійно напівголодним.


Слайд #8
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #8

Звідти він тікає у Лисянку до диякона-живописця, а згодом - у село Тарасівку до дяка-маляра, але дяк відмовив йому. Утративши надію стати маляром, Т. Шевченко повертається до Кирилівки й пасе громадську череду.


Слайд #9
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #9

1827 року Т. Шевченко наймитує у кирилівського священика Григорія Кошиця. Із ранніх років він цікавився народною творчістю, у дяків навчився читати й писати, рано виявився у хлопця хист і до малювання.


Слайд #10
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #10

Який помітив маляр із села Хлипнівці, але на той час Шевченкові було вже чотирнадцять років і його зробили козачком В.В. Енгельгардта.


Слайд #11
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #11

Восени 1829 року разом з обслугою Енгельгардта Шевченко виїздить до міста Вільно. Помітивши здібності козачка до малювання, Енгельгардт віддає Тараса вчитися у досвідченого майстра, можливо, Яна Рустемаса.


Слайд #12
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #12

1831 року сімнадцятирічний Шевченко приїздить до
Петербурга, куди було переведено Енгельгардта,
1832 року Енгельгардт
законтрактував Шевченка
на чотири роки Ширяєву –
різних живописних справ майстру.


Слайд #13
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #13

1836 року Т.Г. Шевченко у складі артілі Ширяєва розписує театр у Петербурзі. Цього ж року він знайомиться з учнем Академії мистецтв Іваном Сошенком. Пізніше відбувається знайомство художника-кріпака з Гребінкою, Григоровичем, Венеціановим, Жуковським, Брюлловим.


Слайд #14
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #14

У лютому 1837 року Товариство заохочення художників дозволило Шевченкові (неофіційно) відвідувати навчальні класи. У квітні 1837 року Брюллов створює портрет Жуковського, який був розіграний у лотереї за 2500 карбованців.


Слайд #15
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #15

За ці гроші було викуплено Тараса Шевченка з кріпацтва.
25 квітня 1838 року на квартирі Брюллова йому була
вручена Жуковським відпускна.


Слайд #16
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #16

У січні 1839 р. Т.Г. Шевченка зарахували пансіонером Товариства заохочення художників, а згодом, у квітні, нагородили срібною медаллю 2-го ступеня за малюнок з натури. 1840 року його було нагороджено срібною медаллю 2-го ступеня за першу картину олійними фарбами "Хлопчик-жебрак дає хліб собаці".


Слайд #17
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #17

У цей період життя митця захоплює і літературна творчість. 1837 року ним була написана балада "Причинна", 1838 - поема "Катерина", елегія "На вічну пам'ять Котляревському", 1839 - поезія "Тополя", "До Основ'яненка".


Слайд #18
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #18

1840 року побачила світ збірка творів Шевченка "Кобзар", що містила вісім творів: "Думи мої ...", "Перебендя", "Катерина", "Тополя", "Думка", "До Основ'яненка", "Іван Підкова", "Тарасова ніч".


Слайд #19
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #19

1841 року вийшов альманах "Ластівка" із п'ятьма творами Шевченка: баладою "Причинна", поезіями "Вітре буйний", "На вічну пам'ять Котляревському", "Тече вода в синє море...", першим розділом поеми "Гайдамаки" - "Галайда", окремим виданням вийшла поема "Гайдамаки". У вересні того ж року Шевченка відзначено третьою срібною медаллю 2-го ступеня за картину "Циганка-ворожка".


Слайд #20
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #20

Із-під пензля Шевченка виходять малюнки "Козацький бенкет" (1838), "Натурниця" (1840) та низка портретів. Він ілюструє чимало художніх творів. 1840 р. з'являється "Марія" - малюнок до поеми О.С. Пушкіна "Полтава", 1841 - до оповіданнь Квітки-Основ'яненка "Знахарь", Надєждіна "Сила волі", 1842 - "Зустріч Тараса Бульби з синами" до повісті "Тарас Бульба".


Слайд #21
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #21

Визначним твором цього періоду є картина олійними фарбами "Катерина" 1842 року. Захоплюючись театром, Шевченко пробував свої сили і в драматургії. 1842 року з'явився уривок із п'єси "Никита Гайдай", написаної російською мовою та поема "Слепая".


Слайд #22
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #22

19 травня 1843 року Т.Г. Шевченко разом із Є.П. Гребінкою їде в Україну. Зупинився Т.Г. Шевченко в Качанівці, яка належала Тарновському. Із Качанівки поет виїздить до Києва, де виконує кілька малюнків історичних пам'яток.


Слайд #23
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #23

Під час перебування у Києві він познайомився з М. Максимовичем, П. Кулішем та з художником Сенчило-Стефановським, із яким вони 1846 р. брали участь у розкопках могили Переп'ятихи біля Фастова.


Слайд #24
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #24

На деякий час Шевченко знову приїздить до Києва, потім відвідує Запорізьку Січ, острів Хортицю, села Покровське, Чигирин, Суботів. У серпні 1843 р. у селі Березівка письменник побував у П. Лукашевича. У вересні Т. Шевченко відвідує Кирилівку, зустрічається з братами і сестрами, пише малюнок "Хата батьків Т.Г. Шевченка в с. Кирилівці".


Слайд #25
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #25

Із Яготина поет їздив у Лубни, Пирятин, Березову Рудку, Ковалівку. Залишивши Яготин, Шевченко відвідав Мойсівку, побував у Я. Бальмена у Линовиці, де бачив альбом "Вірші Тараса Шевченка", переписаний латинським алфавітом та ілюстрований Я. Бальменом і художником М. Башиловим.


Слайд #26
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #26

Побував Т. Шевченко у селі Турівці у маєтку М. Маркевича. Відвідав Київ і на початку 1844 р. виїхав до Москви, де знайомиться з істориком Бодянським, Шафариком, зустрівся з Щепкіним. Пише поезію "Чигирине, Чигирине...".


Слайд #27
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #27

1844 р. поет закінчує поему "Сова", створює поему "Сон", поезії "Дівичії ночі", "У неділю не гуляла...", "Чого мені тяжко, чого мені нудно...", "Заворожи мені, волхве..." та вірш "Гоголю".


Слайд #28
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #28

У березні 1845 р. Т. Шевченко закінчив навчання в Академії мистецтв, йому було присвоєно звання "некласного художника". У кінці березня Шевченко виїздить до Москви, де зустрічається зі Щепкіним та Бодянським.


Слайд #29
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #29

У квітні 1845 року Шевченко приїздить в Україну, щоб постійно тут жити і працювати. 22 квітня поет прибув у Київ, де зустрівся із Максимовичем.


Слайд #30
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #30

Наприкінці грудня тяжко хворий Шевченко приїхав до Переяслава, там він написав "Заповіт". У січні-лютому поет їздив на Чернігівщину. Навесні деякий час жив у Києві, познайомився із членами Кирило-Мефодіївського товариства.


Слайд #31
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #31

Наприкінці грудня тяжко хворий Шевченко приїхав до Переяслава, там він написав "Заповіт". У січні-лютому поет їздив на Чернігівщину. Навесні деякий час жив у Києві, познайомився із членами Кирило-Мефодіївського товариства.


Слайд #32
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #32

У січні 1847 побував у Борзні, Оленівці. У березні жив у Седневі, у А. Лизогуба. Наприкінці березня 1847 р. почались арешти членів Кирило-Мефодіївського товариства. Т. Шевченка заарештували 5 квітня 1847 року на дніпровській переправі, коли він повертався до Києва, та відібрали збірку "Три літа".


Слайд #33
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #33

Згодом Т. Шевченка заслали рядовим до Окремого Оренбурзького корпусу, заборонивши писати й малювати. 8 червня 1847 його доставили в Оренбург, а незабаром відправили в Орську фортецю. Цей шлях він описав у повісті "Близнеці".


Слайд #34
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #34

23 квітня 1850 року Т. Шевченка заарештували за доносом офіцера Ісаєва, поета відправили до Орська і там допитували, згодом його перевели у віддалене Новопетровське укріплення. Тут Шевченко читав періодичні видання, зустрічався з ученими й мандрівниками, які відвідували укріплення, листувався зі знайомими.


Слайд #35
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #35

Улітку 1851 р. Т. Шевченка як художника включили до складу Каратауської експедиції, де він здобув деяку можливість малювати. Після смерті Миколи Першого на Шевченка не була поширена амністія політичним в'язням і засланцям. Лише 1857 року, завдяки клопотанню друзів, поета звільнили із заслання. Чекаючи дозволу на звільнення, Шевченко почав вести "Щоденник".


Слайд #36
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #36

27 березня Шевченко прибув до Петербурга, де познайомився із М. Чернишевським. Жив поет спочатку в Лазаревського, а потім в Академії мистецтв, у відведеній йому майстерні


Слайд #37
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #37

На початку 1859 року вийшла збірка "Новые стихотворения Пушкина и Шевченко". У травні 1859 року Шевченко одержав дозвіл виїхати в Україну і за поетом встановили суворий таємний нагляд. Т. Шевченко кілька днів жив у Кирилівці, бачився з рідними.


Слайд #38
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #38

Незважаючи на фізичне знесилення внаслідок заслання, поетичні сили Шевченка були невичерпні. 2 вересня 1860 р. Рада Академії мистецтв ухвалила надати Шевченкові звання академіка гравірування. 1861 року Шевченко видав підручник для недільних шкіл, назвавши його "Букварь южнорусский".


Слайд #39
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #39

1 3 січня Т. Шевченко одержав від Білозерського два примірники першого номера журналу "Основа", де на перших десяти сторінках було вміщено його поезії під назвою "Кобзар".


Слайд #40
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #40

10 березня 1861 року о 5 годині 30 хвилин ранку помер Тарас Григорович Шевченко. Над домовиною Шевченка в Академії мистецтв виголошено промови українською, російською та польською мовами.


Слайд #41
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #41

Поховали поета спочатку на Смоленському кладовищі в Петербурзі. 26 квітня 1861 року домовину із тілом поета поїздом повезли до Москви. На Україну труну везли кіньми.


Слайд #42
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #42

До Києва прах Шевченка привезли 6 травня увечері, а наступного дня його перенесли на пароплав "Кременчуг". 8 травня пароплав прибув до Канева, й тут, на Чернечій (тепер Тарасова) горі, поета поховали. Над ним насипали високу могилу, вона стала священним місцем для українського та інших народів світу.


Слайд #43
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 15) - Слайд #43

Тарас Шевченко для українців і всіх, хто причетний до нашої спільноти, є державною цінністю і категорією культури. Його біль за націю стає стрижнем душі нації.
Без сумніву, геніальність – це дар від Бога, але це - приреченість знати істину, випереджаючи час. Прикро, що біль переслідує багатьох українських геніїв, але найболючішою раною для нас є життя Великого і не менш трагічного Тараса.
Вразливий, поетичний, вдумливий, спостережливий хлопчик! Які глобальні зміни в житті! Потрясіння за потрясінням! Усвідомлення вже в дитячому віці тиску кріпацтва. Несправедливість за несправедливістю, а талановита людина особливо гостро сприймає приниження як фізичні, так і емоційні та інтелектуальні. Постійне самовдосконалення, постійне горіння. Інтелігент, інтелектуал, художник, поет. Чудовий співрозмовник, поліглот, яскравий юнак, а потім – мужчина. Кожне нове покоління ( і сучасні на щастя не виняток) українців намагається зрозуміти глибинні смисли поезії і наблизитися до світосприймання і світовідчуття генія.
Кожне нове покоління українців намагається розшифрувати коди, закладені автором у рядах віршів, поем.
Санкт-петербурзький інтелігент, академік, геніальний поет і художник завжди був на зламі різних соціальних верств і груп загалом, емоційних станів, історико-філософських поглядів і переконань. І навіть після смерті в досить молодому, за сучасними мірками віці ( лише 47 років), трагічність супроводжує поета, як тінь. Перепоховання, повернення в Україну. І ця сумна Чернеча гора, яка стала Тарасовою. І після смерті Тарас Шевченко залишається символом нації, її надією на воскресіння і піднесення. Адже саме ця геніальна постать змушує нас пам'ятати, що ми – український рід, що ми народ з трагічною історією, і з трагічними долями наших геніїв.
Захист презентації: