Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10)


Рейтинг презентації 5 на основі 1 голосівСлайд #1
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #1

Тарас Шевченко – Життя та творчість


Слайд #2
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #2

Тарас Шевченко народився
9 березня 1814 р. в селі Моринці
Звенигородського повіту Київської губернії
(нині Черкаська область) у кріпацькій родині.
Хата, в якій народився Тарас Шевченко


Слайд #3
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #3

Малий Тарас, рано втративши матір, а потім і батька, з дитинства зазнав багато горя і знущань. Працюючи і навчаючись у дяка, Шевченко ознайо-мився з деякими творами української літератури, а відчуваючи великий потяг до малювання, уже тоді робив перші спроби розпочати навчання у маляра.
У 14 років Тараса зробили дворовим слугою поміщика П.Енгельгарда. З осені 1828 року до початку 1831 року Шевченко побував зі своїм паном у Вільно (тепер Вільнюс), де, можливо, учився у Яна-Батіста Лампі (1775 — 1837), або в Яна Рустема (? — 1835), професора живопису Віленського університету.
Дитинство Тараса Шевченко


Слайд #4
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #4

Переїхавши до Петербургу в 1831 р., Енгельгардт взяв із собою Шевченка, щоб мати дворового маляра, віддав його в науку на 4 ро-ки до живописця В.Ширяєва. Ночами, у вільний від роботи час, Шевченко ходив до Літнього саду, змальовував статуї, тоді ж уперше почав
писати вірші.
Влітку 1836 він познайомився зі своїм земляком - художником І.Сошенком, а через нього з Є.Гребінкою, В.Григоровичем і О.Венеціановим, які разом із К.Брюлловим та В.Жуковським навесні 1838 викупили молодого
поета з кріпацтва.
ПОРТРЕТ П.В.ЕНГЕЛЬГАРДТА. Акварель. 1833
ЖІНОЧИЙ ПОРТРЕТ. Ескізи. Олівець. 1839-1843
ПОРТРЕТ А.І.ЛАГОДИ. Начерк. Олівець. [1839]
ЖІНОЧИЙ ПОРТРЕТ. Начерк. Олівець. [1839-1843]


Слайд #5
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #5

Перед Шевченком відчинилися двері в широкий світ науки й мистецтва. Оформившися студентом Академії мистецтв, Шевченко став улюбленим учнем Брюллова. Бувши вже не абияким портретистом, він опанував також мистецтво гравюри й виявив видатні здібності як графік та ілюстратор. Водночас Шевченко наполегливо працював над поповненням своєї освіти, жадібно читав твори класиків світової літератури й захоплювався історією та філософією.


Слайд #6
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #6

Шевченко - художник
Під час навчання в Академії Шевченко регулярно буває на літературних вечорах - у поета Нестора Кукольника (1809-1868) і музичних - у Михайла Глинки (1804-1857). Він не пропускає практично жодної театральної прем'єри, із захватом пише про гастролі в Петербурзі балерини Марії Тальоні, створює портрет знаменитої в той час французької співачки Поліни Віардо.
Шевченко одержує високі бали за малюнки й етюди з натури, двічі його композиції вдостоюються срібної медалі. У полотнах Рембрандта Шевченко шукає таємниче життя світла, його моделюючу силу. За глибоке розуміння виразних можливостей світлотіні сучасники назвали його “російським Рембрандтом”. Ще студентом він зробив олівцем свій портрет зі свіч у дусі Фердинанда Боліючи- найбільш талановитого учня в майстерні Рембрандта.


Слайд #7
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #7

Тарас Григорович - портретист
Портрет Платона Закревського
Портрет Іллі Лизогуба
Портрет Михайла Щепкіна
Молитва за вмерших
Портрет Ганни Закревської


Слайд #8
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #8

Катерина
Воздвиженський монастир в Полтаві
Олександрівський
костьол в Києві
Шхуни біля форта
Кос-Арал
Почаївська лавра
з заходу
Тарас Григорович – пейзажист


Слайд #9
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #9

Укріплення Раїм. 1848 р.
Гористий берег острова Миколая I
1848-1849рр.
Аскольдова Могила
1846р.


Слайд #10
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #10

У 1848р. на клопотання Шевченкових друзів його включили як художника до складу Аральської описової експедиції, очолюваної О. Бутаковим. З жовтня 1848р. до травня 1849р. експедиція зимувала на острові Косарал. Під час зимівлі Шевченко багато малював і написав понад 70 поезій. З травня експедиція продовжувала дослідження Аральського моря


Слайд #11
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #11

У середині жовтня 1850р новий арешт мав фатальні наслідки для поетичної творчості Шевченка на засланні: з обережності він змушений був припинити писати вірші і відновив поетичну діяльність Сім років перебування в Новопетровському укріпленні — чи не найтяжчих у житті поета.


Слайд #12
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #12

Тільки співчуття таких гуманних людей, як комендант укріплення А. Маєвський та його наступник І.Усков, дещо полегшувало становище безправного солдата-засланця. Після смерті Миколи І (лютий 1855р.) друзі поета почали клопотатися про Тарасове звільнення. Та тільки 1 травня 1857р. було дано офіційний дозвіл звільнити Шевченка з військової служби зі встановленням за ним нагляду і забороною жити в столицях. В Нижньому Новгороді йому довелося затриматися на кілька місяців, поки віце-президент Академії мистецтв Ф. Толстой не виклопотав дозвіл на його проживання в Петербурзі.


Слайд #13
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #13

Влітку 1859р. Шевченко відвідав Україну. Зустрівся в Кирилівці з братами й сестрою. Мав намір оселитися на Україні. Шукав ділянку, щоб збудувати хату. Та 13 липня біля с.Прохорівка його заарештували. Звільнили через місяць і запропонували виїхати до Петербурга.


Слайд #14
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #14

      Заслання підірвало здоров'я Шевченка. На початку 1861р. він тяжко захворів і 10 березня помер. Незадовго до смерті написав останній вірш — “Чи не покинуть нам, небого”. У похороні поета брав участь чи не весь літературно-мистецький Петербург (зокрема, М. Некрасов, М. Михайлов, Ф. Достоєвський, М.Салтиков-Щедрін, М. Лесков, М. Костомаров, В. Білозерський, П.Куліш, Г. Честахівський). Похований був на Смоленському кладовищі. Через два місяці, виконуючи заповіт поета, друзі перевезли його прах на Україну і поховали на Чернечій (тепер Тарасовій) горі біля Канева.


Слайд #15
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #15

Перші з творів Тараса Григоровича, що дійшли до нас, - балада
"Зіпсована", вірші "Думка" ("Тече вода в синє море"), "Вічній пам'яті Котляревського" і поема "Катерина" - датуються 1837-1838 роками.
Шевченко у багатьох своїх творах закликав пригноблений
український народ до революційної боротьби за своє звільнення.
Першу збірку своїх поетичних творів Шевченко видав 1840 під назвою «Кобзар». До неї ввійшло 8 поезій: «Думи мої», «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка», «До Основ'яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч».
Окремими виданнями вийшли поеми «Гайдамаки» (1841) та «Гамалія» (1844).


Слайд #16
Презентація на тему «Тарас Шевченко» (варіант 10) - Слайд #16

Свою Україну любіть.
Любіть її… во врем'я люте,
В остатню, тяжкую мінуту
За неї Господа моліть!