Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5)


Рейтинг презентації 5 на основі 1 голосів



Слайд #1
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #1

”Він був сином мужика-і став володарем у царстві духа”
Підготувала
Лотиш Тетяна


Слайд #2
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #2

Дитинство та юнацькі роки
Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 р. у селі Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії у родині Григорія і Катерини Шевченків.Його батьки були кріпаками. У родині, крім Тараса, було 6 дітей.У восьмирічному віці батько віддав Тараса до школи до кирилівського дячка-вчителя Павла Рубана. Коли Тарасу було дев'ять років, померла мати. Батько одружився в друге на Оксані Терещенко, яка не полюбила сиріт. В 1825 році помер і батько Тараса.
с. Кирилівка.


Слайд #3
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #3

З ранніх років Тарас цікавився народною творчістю, у дяків він навчився читати і писати. Рано виявився у хлопця хист до малювання, який помітив маляр з села Хлипнівці, але Тарасу було вже чотирнадцять років і його зробили козачком П. Енгельгардта.
Шевченківський Буквар


Слайд #4
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #4

У 1831 році сімнадцятирічний Шевченко приїздить до Петербурга, куди було переведено Енгельгардта. У 1832 році Енгельгардт законтрактував Шевченка на чотири роки Ширяєву - різних живописних справ майстру.
Портрет П.В. Енгельгардта. Акварель. 1833.
У 1836 році Шевченко у складі артілі Ширяєва розписує театр у Петербурзі. У цьому ж році він знайомиться з Іваном Сошенком , Гребінкою, Григоровичем, Венеціановим, Жуковським, Брюлловим.


Слайд #5
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #5

Викуп з кріпацтва
У квітні 1837 року Брюллов створює портрет Жуковського, який був розіграний у лотереї за 2500 карбованців. За ці гроші було викуплено Тараса Шевченка з кріпацтва. 25 квітня 1838 року на квартирі Брюллова йому була вручена Жуковським відпускна.


Слайд #6
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #6

Рання творчість
Шевченка було офіційно зараховано до Академії мистецтв.У 1839 р.Шевченко здобув срібну медаль за малюнок з натури,наступного-другу за картину з натури ”Хлопчик-жебрак,що дає хліб собаці” Одночасно митця захоплює літературна творчість. У 1837 році була написана Шевченком балада "Причинна", у 1838 - поема "Катерина",
у 1839 - поезія "Тополя", "До Основ'яненка".
У 1840 році побачила світ збірка творів Шевченка "Кобзар", що містила вісім творів:
"Думи мої…" "Перебендя",
"Катерина",«Тополя", "Думка",
"До Основ'яненка", "Іван Підкова", "Тарасова ніч".


Слайд #7
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #7

У 1841 році вийшов альманах "Ластівка", де були п'ять творів Шевченка: баладу "Причинна", поезії "Вітре буйний", "На вічну пам'ять Котляревському", "Тече вода в синє море...",
перший розділ поеми "Гайдамаки" - "Галайда" З під рук Шевченка виходять малюнки "Козацький бенкет" - 1838, "Натурниця" - 1840 та низка портретів.


Слайд #8
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #8

Він ілюструє чимало художніх творів. У 1840 "Марія" - малюнок до поеми О. С. Пушкіна "Полтава", 1841 - до оповіданнь Квітки-Основ'яненка "Знахарь", Надєждіна "Сила волі", 1842 -"Зустріч Тараса Бульби з синами" до повісті "Тарас Бульба". Визначним твором цього періоду є картина олійними фарбами "Катерина", 1842 рік.
"Зустріч Тараса Бульби з синами“, 1842
Катерина,1842


Слайд #9
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #9

Захоплюючись театром Шевченко пробував свої сили і в драматургії. В 1842 році з'явився уривок з п'єси "Никита Гайдай", написаної російською мовою та була написана поема "Слепая". У 1843 році Шевченко завершив драму "Назар Стодоля". В 1844 році в Петербурзі окремим виданням вийшла поема "Гамалія".


Слайд #10
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #10

«Три літа»
19 травня 1843 року Шевченко разом з Гребінкою їде на Україну. Зупинився Шевченко в Качанівці. Із Качанівки поет виїздить до Києва, де знайомиться з Михайло Максимовичем, П.О.Кулішем та з художником Сенчило- Стефановським.Шевченко побував у Яготині в маєтку Рєпніних,а потім відвідав Запорізьку Січ, острів Хортицю, села Покровське, Чигирин, Суботів. У вересні Шевченко відвідує Кирилівку, зустрічається з братами і сестрами, виконує малюнок "Хата батьків Т. Г. Шевченка в с. Кирилівці". На Україні Шевченко зробив чимало ескізів олівцем до задуманої серії офортів "Живописна Україна".


Слайд #11
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #11

З жовтня 1843 Шевченко живе переважно в Яготині у Рєпніних.
Тут Шевченко робить на замовлення дві копії портрета М.Рєпніна, малює дітей В.Рєпніна, автопортрет. Пише поему "Тризна", яку присвячує Варварі Рєпніній. Тут він знайомиться з сестрами Псьол.
Портрет дітей В.М. Репніна. Олія. (1 - 10 січня) 1844.


Слайд #12
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #12

На початку 1844 виїхав до Москви. Тут він знайомиться з істориком О.М.Бодянським, Шафариком, зустрівся з Щепкіним. Пише поезію "Чигирине, Чигирине..." Із Москви Шевченко виїхав до Петербургу.
У лютому Шевченко повертається до Петербурга, щоб закінчити навчання в Академії мистецтв. З академічних робіт зберігся малюнок "Натурщик". Він ілюструє історичні праці Польового. У листопаді 1844 року побачив світ перший випуск "Живописной України.


Слайд #13
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #13

У 1844 закінчує поему "Сова", створює поему "Сон".У березні 1845 Шевченко закінчив навчання в Академії мистецтв, та йому було присвоєно звання "некласного художника". У кінці березня Шевченко виїздить до Москви.
У квітні 1845 року Шевченко приїздить на Україну, щоб постійно тут жити і працювати. 22 квітня поет прибув у Київ, де зустрівся з Максимовичем. t Одержавши від Київської Археологічної комісії доручення зарисувати історичні пам'ятки, Шевченко вирушає на Звенигородщину.
У вересні 1845 гостює у Кирилівці.
На початку жовтня Шевченко приїхав у Миргород, де написав містерію "Великий льох". У Переяславі, він написав поеми "Наймичка", "Кавказ", вступ до поеми "Єретик".


Слайд #14
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #14

Наприкінці листопада поет їздив до Києва. В кінці грудня тяжко хворий Шевченко приїхав до Переяслава,де написав "Заповіт". В січні-лютому поет їздив на Чернігівщину.
Навесні деякий час жив у Києві. Він познайомився з членами Кирило-Мефодіївського товариства .У вересні Шевченко виїхав на Поділля й Волинь збирати перекази і пісні та описувати історичні пам'ятки.Наприкінці березня 1847 почались арешти членів Кирило-Мефодіївського товариства. Шевченка заарештували 5 квітня 1847 року.


Слайд #15
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #15

Заслання
17 квітня 1847 року Шевченка привезли до Петербурга, де він створив цикл поезій "В казематі". Шевченка заслали рядовим до Окремого Оренбурзького корпусу, з забороною писати й малювати. З перших днів Шевченко порушив царський наказ. Тут Шевченко пише нові вірши: "Думи мої, думи мої...", "Згадайте, братія моя...", поеми "Княжна", "Сон", У кінці 1847 відновлює листування з друзями й знайомими. У березні 1848 Шевченка як художника включили до складу Аральської описової експедиції. Тут він виконав малюнки "Пожежа в степу", "Джангисагач " … В осени 1849 експедиція повернулася до Оренбурга, де і залишився Шевченко опрацьовувати її матеріали.


Слайд #16
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #16

Згодом його перевели у віддалене Новопетровське укріплення. Знову почалася жорстока муштра.
23 квітня 1850 року Шевченка зарештували.
Поета відправили до Орська і там допитували.


Слайд #17
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #17

Влітку 1851 Шевченка як художника включили до складу Каратауської експедиції, він здобув деяку можливість малювати.
Після смерті Миколи Першого на Шевченка не була поширена амністія політичним в'язням і засланцям. Тільки 1857 році, завдяки клопотанню друзів, поета звільнили з заслання. Чекаючи дозволу на звільнення, Шевченко почав вести "Щоденник".
Туркменські аби в Кара-Тау. 1851-1857 папір, акварель.


Слайд #18
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #18

Життя і творчість останніх років
2 серпня 1857 року Шевченко відбув з Новопетровського укріплення, одержавши дозвіл від коменданта Ускова їхати до Петербурга. Дорогою Шевченко малював краєвиди і портрети. Прибувши до Нижнього Новгорода, довідався, що йому заборонено в'їзд до обох столиць. Доброзичливий медик засвідчив хворобу Шевченка, що дало йому можливість прожити усю зиму у Нижньму Новгороді. За зиму 1857-1858 Шевченко створив багато портретів, малюнків, редагував і переписував у "Більшу книжку" свої поезії періоду заслання, написав нові поетичні твори: "Неофіти", "Юродивий", триптих "Доля", "Муза", "Слава".


Слайд #19
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #19

Одержавши дозвіл на проживання в столиці, 8 березня поет залишив Нижній Новгород і через два дні прибув до Москви. Тут він зустрічається з друзями, знайомиться з діячами науки і культури.
27 березня Шевченко прибув до Петербурга. Тут він знайомиться з М.Чернишевським. Жив поет спочатку в Лазаревського, а потім в Академії мистецтв, у відведеній йому майстерні. Як художник Шевченко після заслання найбільшу увагу приділяє гравіруванню. В жанрі гравюри він став справжнім новатором у Росії.
У 1856 році почали з'являтися в пресі переклади деяких його творів. На початку 1859 року вийшла збірка "Новые стихотворения Пушкина и Шевченко". В травні 1859 року Шевченко одержав дозвіл виїхати на Україну.


Слайд #20
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #20

За поетом встановили суворий таємний нагляд. Шевченко кілька днів жив у Кирилівці, бачився з рідними. В цей період він написав чимало поезій та малюнків. Поет мав намір купити недалеко від с. Пекарів ділянку землі, щоб збудувати хату й оселитися на Україні. 15 липня поблизу с. Прохоровки його заарештували, звинувативши в блюзнірстві. Шевченка звільнили, але наказали виїхати до Петербурга. 7 вересня 1859 року поет прибув до Петербурга. На початку 1860 року вийшов друком "Кобзар". Двома накладами вийшов альманах "Хата" з дев'ятьма новими поезіями Шевченка, об'єднаними під редакційною назвою "Кобзарський гостинець". У журналі "Народное чтение" як лист до його редактора опубліковано автобіографію поета.


Слайд #21
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #21

Незважаючи на фізичне знесилення внаслідок заслання, поетичні сили Шевченка були невичерпні. 2 вересня 1860 Рада Академії мистецтв ухвалила надати Шевченкові звання академіка гравірування. У портретах, картинах, акварелях і малюнках в альбомах він правдиво відтворив істотні сторони дійсності, народного побуту.
В 1861 році Шевченко видав підручник для недільних шкіл, назвавши його "Букварь южнорусский". Поет дбав про поширення освіти серед народу.
На початку 1861 року поет почував себе дедалі гірше. 13 січня він одержав від Білозерського два примірники першого номера журналу "Основа", де на перших десяти сторінках вміщено його поезії під назвою "Кобзар".


Слайд #22
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #22

У рецензії "Современника" на цей номер журналу підкреслено першорядну роль Шевченка в українській літературі, світове значення його творчості. В своєму останньому вірші "Чи не покинуть нам, небого" поет висловив впевненість, що його творчість не потоне в річці забуття.
10 березня 1861 року о 5 годині 30 хвилин ранку помер Тарас Григорович Шевченко. Над домовиною Шевченка в Академії мистецтв виголошено промови українською, російською та польською мовами. Поховали поета спочатку на Смоленському кладовищі в Петербурзі.
Друзі Шевченка одразу ж почали клопотати , щоб виконати поетів заповіт і поховати його на Україні. 26 квітня 1861 року домовину з тілом поета поїздом повезли до Москви.


Слайд #23
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #23

На Україну труну везли кіньми. До Києва прах Шевченка привезли 6 травня увечері, а наступного дня його перенесли на пароплав "Кременчуг". 8 травня пароплав прибув до Канева, й тут на Чернечій (тепер Тарасова) горі поета поховали. Над ним насипали високу могилу, вона стала священним місцем для українського та інших народів світу.


Слайд #24
Презентація на тему «Шевченко» (варіант 5) - Слайд #24

Фото протягом життя