Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2)


Рейтинг презентації 5 на основі 1 голосів



Слайд #1
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #1

Леся Українка


Слайд #2
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #2

Так, ми раби немає гірших в світі!
Фелахи, парії щасливіші від нас,
Бо в них і розум, і думки сповиті,
А в нас вогонь Титана ще не згас.
Ми паралітики з блискучими очима,
Великі духом, силою малі,
Орлині крила чуєм за плечима,
Самі ж кайданами прикуті до землі.
Народ наш, мов дитя сліпеє зроду,
Ніколи світа – сонця не видав,
За ворогів іде в огонь і в воду, Катам своїх поводирів оддав...
Леся Українка


Слайд #3
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #3

Особистість геніальної української письменниці, всесвітньовідомої культурної діячки Лесі Українки хвилює не одне покоління дослідників. Тож і ми з вами сьогодні пригадаємо сторінки біографії Лесі Українки, глибше вивчимо її творчість, познайомимося з великою родиною Косачів.
Щоб наша робота була результативною, кожна група повинна була підготувати матеріал. Отож перша група вирушає до надслучанської землі, де народилась Леся Українка.
Тут її колиска.


Слайд #4
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #4

Надслучанська земля напоїла її живою водою, відкрила чарівний світ поезії. У Звягелі маленька вразлива душа перейнялася тими настроями, що їх називають передчуттями геніальної натури. Тут вона народилася – у невеликому будиночку міщанина над річкою Случ на вулиці Случанській.


Слайд #5
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #5

25 лютого (13 лютого за старим стилем) 1871 року народилася Лариса Петрівна Косач.Те “13” згадувалося завжди й тоді, коли сама Леся чи хтось інший говорив про те, яка вона невдачлива.
Тут, у Соборній во ім'я Преображенія Господня церкві відбулося її хрещення і названо Ларисою.
Звягель (нині Новоград – Волинський) це перше пізнання народної мови, народної пісні, народного мистецтва.


Слайд #6
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #6

Учителями її
були мати – Олена Пчілка,
батько – юрист
Петро Антонович,
книги і саме життя.
У сім'ї панувало
мистецтво художнього слова.
Тут перекладали, писали
твори, переказували історії,
записували пісні, декламували вірші,
дуже часто читали вголос.
У чотири роки Леся уже читала. Її улюблені твори – “Кобзар” Т. Шевченка, твори Ж. Верна, Д. Дефо. Леся добре вивчила Дев'ять мов, розуміла грецьку та латинську.
Дитинство Лесі Українки


Слайд #7
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #7

Жила сім'я Косачів на Волині. Леся виростала в гарній , великій родині – мала трьох сестер і двох братів. Мати і батько походили з давніх родів Драгоманових і Косачів. Мудра мама намагалася оточити дітей народними звичаями. Діти змалку одягалися в народне вбрання, товаришували з однолітками – односельцями, з ранку до вечора гасали з ними босі зрошеними волинськими луками.


Слайд #8
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #8

Леся дуже гарно вишивала, допомагала мамі та бабусі в домашніх справах.
Майбутня поетеса дуже захоплювалася народними казками, піснями, легендами, із задоволенням брала участь у дитячих святкуваннях Івана Купала, Різдва. Ще зовсім малою пішла вона з братом Михайлом до Стиру на Водохреще. Із захопленням спостерігала за освяченням води, слухала пісні. Леся тоді застудилася і тяжко захворіла. Місяць вона не підводилася, відтоді тяжка хвороба мучила її все життя. Мала туберкульоз нирок, кісток і легенів. Часто була прикута до ліжка. Але з малих літ намагалася переборювати труднощі, не плакати, не квилити.
(під музику учень читає вірш “Як дитиною, бувало”)


Слайд #9
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #9

Мріяла стати художником, бо гарно малювала, музикантом, бо мала неабиякий хист до музики.І не знала дівчинка, що в серці вже поселилася Муза, що її поезії судилося стати в майбутньому окрасою української літератури.
(учень читає вірш “Мій шлях”)


Слайд #10
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #10

На літературну стежину Леся Українка вийшла дуже рано. Дев'ять років було дівчинці, коли несподівано для неї заарештували її тітоньку Єлю за революційну діяльність. Так у 1880 році з'явився перший вірш “Надія”. А коли дівчинці було 13 років, у львівському журналі був надрукований вірш “Конвалія”, підписаний ім'ям Леся Українка.
Творчі мотиви Лесі Українки


Слайд #11
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #11

Оптимізмом віє від її поезії, прагненням до життя. Але хвороба – туберкульоз кісток – прогресувала. Лікарі порадили поїхати на лікування до моря.
Одеса, Крим, Чорне море... Леся була приголомшена цим видовищем. Тут з'являється цикл віршів “Подорож до моря”(учень читає вірш “Хвиля”)
Але де б не була поетеса, вона завжди думками линула до рідного краю.
(учениця читає вірш “І все таки до тебе думка лине...”)


Слайд #12
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #12

Не зважаючи на тяжку долю(витримала кілька операцій, доводилось ходити в гіпсі, зі спеціальним апаратом, на милицях) Леся не впадала у відчай, прагнула активної участі у громадському житті. Вона досконало вивчила історію свого народу, знала багато мов, робила численні переклади. Великою пристрастю, нескореністю, оптимізмом, романтикою віяло від її поезій.
(Учень читає вірш “Contra spem spero”)


Слайд #13
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #13

Леся Українка прислужувала своєму народові огнистим словом, яке рвалося з глибини її серця.(учень читає вірш”Слово, чому ти не твердая криця) Тридцятилітню війну вела Леся Українка зі своєю хворобою. Усе частіше змушена була покидати рідні місця, виїжджати в далекі чужі землі. Усі в родині турбувалися про здоров'я Лесі, яка стільки натерпілася протягом свого короткого життя. Коли почав прогресувати туберкульоз нирок, Леся знову залишила рідний край і поїхала в Єгипет. Вона сумувала за домівкою, рідними людьми, частіше згадувала дитинство.


Слайд #14
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #14

Ці мрії, спогади вилилися у прекрасну казку Волинської землі “Лісову пісню”. А невгамовний пекучий біль давив, мучив Лесю. Часто хотілося кричати, припасти до землі, віддати їй свої муки. Та поетеса знала, що з цього небезпечного двобою вона повинна вийти переможцем. І вийшла, і стала велетом нескореного духу.(вірш “І ти колись боролась, мов Ізраїль”)


Слайд #15
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #15

Перше кохання, яке боязко ступило на тінисту терасу в невеличкому містечку Чукурларі, що біля Ялти, де Леся лікувалась, заглянуло в її очі, посміхнулося щирою посмішкою і навіки поселилося у дівочому серці.Сергій Мержинський, відомий революціонер , активний член соціал – демократичних гуртків заворожив серце юної поетеси. (повідомлення про С.Мержинського) Через півроку стан здоров'я Лесі погіршився. Її життя - рвуча боротьба зі смертю – минало літом на Кавказі, зимою в Єгипті.


Слайд #16
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #16

Сили поетеси поступово танули. А між нападами хвороби була напружена письменницька діяльність.(вірш “Хто вам сказав, що я слабка...”)
25 липня 1907 року Леся Українка виходить заміж за Климента Васильовича Квітку, людину, яка через усе життя пронесла любов до Лесі, не бажаючи поєднувати свою долю ні з ким.(Повідомлення про К.Квітку)


Слайд #17
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #17

Однак дедалі тяжчим ставав хрест, якого поетеса несла до своєї Голгофи.Та навіть на смертному ложі Леся Українка до останньої хвилини життя не покидала своєї єдиної зброї – поетичного слова.”Нехай моїм останнім акордом буде молитва до сонця, - говорила вона.
1 серпня 1913 року в місті Сурамі (Грузія) зупинилося серце Лесі Українки. Поховали її на Байковому кладовищі, що в Києві, між могилами батька і брата.


Слайд #18
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #18

Велика сім'я була у Косачів. Але нікому з дітей не довелося дожити до глибокої старості.
У 1903 році в Харкові несподівано помер брат Михайло, письменник, фізик. На 68 році життя упокоївся батько. У поліському селі Колодяжному, відірваний від рідних, у самотності помер брат Микола.
Сестра Оксана у 1975 році померла в Празі. А Ользі та Ізидорі довелося зазнати тяжких випробувань в роки сталінських репресій. Ізидора поїхала з рідної землі й оселилася в США, щоб зберегти життя собі й дітям. Померла у 1980 році, залишивши спогади про Лесю і свою родину.
Мати – Олена Пчілка у 70 – річному віці була заарештована. Але, зглянувшись на її старість, відпустили. Хотіли заарештувати вдруге. Та письменниця вже була тяжкохвора з паралізованими ногами. Її залишили помирати в рідних стінах. Відходили з життя Лесині рідні, а з ними обривалася і та ниточка, яка зв'язувала нас із цією родиною. Але пам'ять про талановиту письменницю залишиться в наших серцях назавжди.


Слайд #19
Презентація на тему «Леся Українка» (варіант 2) - Слайд #19

Дякуємо за увагу!