Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”»


Рейтинг презентації 3 на основі 2 голосів



Слайд #1
Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”» - Слайд #1

Міні-проект на тему:“Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм” “


Слайд #2
Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”» - Слайд #2

Нет, и нет под чуждым небосводом,И не под защитой чуждых крыл, - Я была тогда с моим народом, Там, где мой народ, к несчастью, был.А.Ахматова «Реквием» 


Слайд #3
Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”» - Слайд #3

На долю Анни Ахматової у російській літературі випала особлива місія. Її вустами заговорила, розправивши могутні крила, російська жіноча поезія. Юнна Мориц сказала про це так: 
Быть поэтессой в России –труднее, чем быть поэтом:единица женской силы в русской поэзии – 1 ахмацвет.


Слайд #4
Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”» - Слайд #4

Друга заслуга цієї поетеси полягала в тому, що, пройшовши через усі катаклізми російської історії перших двох третин XX століття – дві світові війни, революції, страшні ексцеси радянської влади, переживши загибель блискучого покоління творчої інтелігенції «Срібної доби», Ахматова завершила цілу епоху російської культури, стала хранителькою найкращих її традицій і передала трагічний досвід свого покоління поетам 60-80-х років.


Слайд #5
Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”» - Слайд #5

Перша половина XX століття і для Росії, і для інших республік колишнього Радянського Союзу стала стала страшною трагічною епохою. Винищується цвіт нації, її найкращі сини та доньки. Тоталітарна система винищує цілі народи. Голодомори, сталінські репресії, цькування, арешти, тортури, переповнені, залиті кров'ю в'язниці, бараки сибірських таборів, ГУЛАГів. Країна стрімко перетворювалась на жорстоку виправну колонію з постійним хрустом кісток і ріками крові.  Анна Ахматова пережи­ває трагедію епохи як свою особисту. Вона вболіває за долю свого народу, мучиться у сумнівах і про­тиріччях, але її позиція незмінна — вона всім серцем пов'язана зі своєю вітчизною, віддана їй всією душею. Про це пише вона у 1922 році у вірші «Не с теми я, кто бросил землю».


Слайд #6
Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”» - Слайд #6

Поетеса страждала разом зі своїм на­родом, жила його турботами. Страшне горе торкну­лося крилом її особистого життя. У 1921 році було розстріляно як «ворога народу» її першого чоловіка, поета Миколу Гумільова. У 1935 році заарештували її сина Лева Гумільва та чоловіка Пуніна як учасників «антирадянської терористичної групи». Звісно, то було абсурдне звинувачення. А.Ахматова особисто зверталась до Сталіна, просила підтримки у своїх друзів. Врешті, сина та чоловіка вдалося врятувати, проте ненадовго. У 1938 році Л.Гумільова заарештували знову за «терор», йому присудили 5 років концтаборів.


Слайд #7
Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”» - Слайд #7

Саме в роки арешту сина і чоловіка цю молитву нагадала їй при зустрічі Марина Цвєтасва: «Анна, я розумію, що над усе Ви любите свою батьківщину. Але як Ви могли написати: «Отыми и ребенка, и друга, и таинственный песенный дар...»? Хіба Ви не знаєте, що у віршах все збувається? Але не знала Анна Ахматова, що її «Молитва» стане пророчою у її особистому житті. Тоталітарний режим забирає у неї все: у серпні 1921 року Ахматова отримала страшну звістку про розстріл колишнього свого чоловіка М.Гумільва, якого було звинувачено у змові проти радянської влади; у 1935 році заарештовано її сина, другого чоловіка; постраждала Ахматова і як поетеса: більше п'ятнадцяти років над нею тяжіла заборона на друк, це переслідування цензури вона сприймала як катування. Сама Ахматова не вірила, що все це відбувається з нею, веселою і безтурботною «царськосільською насмішницею»…


Слайд #8
Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”» - Слайд #8

Власні страждання і переживання, що були виявом страждань всього народу, поетеса увиразнювала у віршах. Так народився «Реквієм» - найвидатніший поетичний пам'ятник жертвам сталінських злочинів, репресій 30-х років.


Слайд #9
Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”» - Слайд #9

Головним джерелом поеми «Реквієм» став досвід, особистий, і досвід багатьох її сучасників, досвід проводів найдорожчих людей до жерла машини репресій, досвід днів і ночей, наповнений крижаним страхом за їхнє життя. А що ж було поштовхом до написання? Про це сама Анна Ахматова розповідає нам замість передмови до своєї поеми.


Слайд #10
Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”» - Слайд #10

Над своєю поемою поетеса працювала з 1935 по 1938 рік. Але цей твір не міг бути надруко­ваний за сталінських часів, його вчили напам'ять близькі й рідні поетеси, тому що навіть рукописи зберігати було небезпечно, і А.Ахматова спалювала їх. Уперше «Реквієм» надрукувало мюнхенське ви­давництво у 1963 році, тільки 1987 року поема була видана в Росії... Поетеса працювала над «Реквіємом» в розпал сталінського терору. Поема "Реквієм" уперше була записана на папері 1962 року, хоча складена була ще до 1940. Ахматова згадувала, що до цього часу напам'ять знали поему лише одинадцять друзів і жоден не зрадив її. Це ще й тому, що в тих віршах була висока правда про страждання цілого народу під п'ятою тоталітаризму.      Ці слова вистраждані, бо Ахматова розділила долю з мільйонами матерів, дружин заарештованих у страшні тридцяті роки. Анна Ахматова трагедію жінки, матері показує як національну трагедію, охоплюючи всю імперію зла, терору. Біль50 років поема чекала свого виходу на батьківщині, але поетеса так і не побачила її надрукованою.


Слайд #11
Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”» - Слайд #11

 Хоча "Реквієм" і складається з окремих віршів, але сприймається поема як цілісний твір. "Реквієм" - це узагальнений портрет всенародного страждання.      Поема, на перший погляд, відображає лише уривчасті картини, епізоди, але вони складаються у велику панораму часу і простору. Не випадково вірші тяжіють до узагальнення:      Звезды смерти стоят над нами,       И безвинная корчилась Русь       Под кровавыми сапогами       И под шинами черных марусь.    Це був крок громадянської мужності - сказати відверту правду про страшний злочин проти свого народу, який чинила влада. Кожне слово вивірене, кожне поняття до болю знайоме тим, хто пережив ці роки, змучений страхом за себе й близьких людей. Не випадково строфа "Уводили тебя на рассвете" дуже нагадує плач. А образ-порівняння "буду я, как стрелецкие женки, под кремлевскими башнями выть" підкреслює історичний зв'язок подій і ніби приєднує історію до трагічних емоцій свого часу.


Слайд #12
Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”» - Слайд #12

Сама Ахматова зазначала, що її поема - це ніби відплата, пам'ятник тим, хто стояв разом із нею "возле тюрем твоих, Ленинград": Для них соткала я широкий покров       Из бедных, у них же подслушанных слов.    Це крик душі, це море страшних емоцій, зазнати яких не побажав би нікому. Але, на жаль, це трагічна сторінка нашої історії, відтворена рукою майстра слова.


Слайд #13
Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”» - Слайд #13

«Реквієм» - це пісня-плач, це молитва-плач за тисячами загиблих та знівечених сталінським режимом.


Слайд #14
Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”» - Слайд #14

Поезія Ахматової, її «Реквієм» - це своєрідний «літопис» трагічної епохи. А однією з центральних категорій художньої філософії поетеси стає категорія пам'яті.Моральна позиція Ахматової – мужній вибір власної долі, її самовідданість країні, яку спіткала страшна історична кара, готовність йти разом зі своїм народом хресним шляхом, стоїчно витримуючи всі випробування та зберігаючи гідність, людяність, пам'ятаючи християнські заповіді.Повинні пам'ятати про ті страшні часи і ми. Пам'ятати для того, щоб такі страхіття ніколи не повторилися.


Слайд #15
Презентація на тему «Радянська дійсність в поемі Анни Ахматової “Реквієм”» - Слайд #15

Виконала
студентка групи Б-11М
Білик Галина