Презентація на тему «Образотворче мистецтво XIX-XXстоліття в Україні»
Образотворче мистецтво XIX-XXст. в Україні
Презентацію підготувала учениця 10 класу Альошина Марія
Розвиток образотворчого мистецтва в Україні веде відлік із прадавніх часів. Знахідки археологів, зокрема, періоду трипільської та скіфської культур, вирізняються майстерною технікою виконання і засвідчують високий мистецький рівень витворів предків сучасних українців.
Живопис 19-20 століття
Т.Г.Шевченко як представник останньої доби класицизму (часи Бідермайєр), уникав великих академічних полотен, а його творчість найкраще виявлялася у невеликих інтимних речах. Правда, він не уникав і більших образів олійними фарбами (наприклад, «Катерина»), особливу ж малярську славу йому здобули портрети — елегантні жіночі, індивідуальні чоловічі.
Катерина (Т.Г.Шевченко)
Інший представник класицизму, російський художник Василь Тропінін говорив, що Україна замінила йому Академію. Він багато років жив і працював на Поділлі і присвятив українській темі чимало портретів: «Дівчина з Поділля», «Хлопчик із сокирою», «Весілля в селі Кукавці», «Українець», «Портрет подільського селянина».
Дівчина з Поділля (В.Тропінін)
Весілля в селі Кукавці (В.Тропінін)
Тісно пов'язаною з Україною була доля художника-мариніста Івана Айвазовського, який значну частину життя провів у рідній Феодосії і заповів цьому місту свою картинну галерею. Українська тема звучить у його роботах «Очерети на Дніпрі поблизу містечка Алешки» та унікальній для художника жанровій картині «Весілля на Україні».
Очерети на Дніпрі поблизу містечка Алешки (І.Айвазовський)
Весілля на Україні (І.Айвазовський)
Новаторською для пейзажу стала творчість Архипа Куїнджі, який народився поблизу Маріуполя. Перша ж виставлена ним картина — «Ніч на Дніпрі» — стала сенсацією в Петербурзі. Художник володів неймовірним талантом писати краєвиди та гру світла на хмарах, деревах, скелях.
Ніч на Дніпрі (А.І.Куінджи)
Іконопис 19-20 століття
Дійшли до нас зразки мистецтва Київськой Русі, яке розвивалося в загальному руслі середньовічної європейської культури і було пов'язане з церквою і християнською вірою. Провідні жанри образотворчого мистецтва Києво-Руської держави — мозаїка, фреска,іконопис і книжкова мініатюра.
Волинська Богородиця
Цілий світ давньоруського мистецтва в єдиному ансамблі архітектури, живопису ідекоративно-прикладного мистецтва дійшов до нас у київському Софійському соборі, який зберіг єдині в усій Європі зразки світського монументального живопису 11 століття. Окрасою собору є збережені мозаїки, які прикрашають центральну баню і головний вівтар.
Ск. Пінзель, «Ангел»
Шедевром мистецтва мозаїки вважається зображення Оранти (або Богоматір Непорушна Стіна) в центральній апсиді. Мозаїка має 6 метрів заввишки. Унікальність зображення полягає в тому, що воно виконане на внутрішній поверхні апсиди Собору, і з різних точок Оранта виглядає зображеною у різних позах — стоячи, схилившись у молитві чи на колінах.
Богоматір Оранта(мозаїчний образ з соборуКиївської Софії)
Дякую за увагу!