Презентація на тему «Зимові свята на Україні»


Рейтинг презентації 4.26 на основі 23 голосівСлайд #1
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #1

Народні свята на Україні
Свято, традиції, рід - ці слова в наш буремний час, інколи, на жаль, втрачають своє значення.
Дана презентація присвячена неповторним і самобутнім традиціям українського народу.


Слайд #2
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #2

Ми собі не уявляємо Різдва без куті, Великодня - без писанки, Святої Троїці - без клечання, навіть називаємо це останнє свято «Зеленими Святами». Всі ми відзначаємо свято Купала, на «Введіння» закликаємо щастя на майбутній рік на «Катерини» кличемо долю, а на «Андрія» хто з нас не кусав галети (це великий корж із білого борошна) і яка дівчина не ворожила , чи вийде заміж цього року?
Свято в українській народній традиції завжди займало провідну роль. Усі свята українського календарного року пов'язані з господарським життям та побутом українців. Кожне з них має свої особливості, традиції та обряди.


Слайд #3
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #3

Зимові свята
Свято Масляної
7 січня - Різдво Христове
19 грудня – свято Миколи Чудотворця
1 січня – Новий рік
19 січня – свято Водохрещі


Слайд #4
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #4

Святий Миколай
є одним з найбільш шанованих на Україні святих.
В календарі є два свята Миколи - один весняний (22 травня) і
другий зимовий.
Святий Миколай — чудотворець, доброчинець, чарівник. У ніч на 19 грудня, у день його пам'яті, він розносить дарунки дітям, вітає з зимою, благословляє на добрі вчинки.


Слайд #5
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #5

За легендою, Святий Миколай живе у Раю на небесах і раз у рік спускається на землю, щоб прийти до діток і принести їм дарунки за хороше навчання, чемну поведінку, повагу до батьків та старших людей.


Слайд #6
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #6

Святий Миколай
все знає про діток.
Усе хороше і погане записане у нього у великій книзі, котру допомагають йому заповнювати ангели цілий рік.


Слайд #7
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #7

Якщо котрась дитина була нечемною чи не хотіла вчитися, то замість Святого Миколая у чарівну грудневу ніч до неї прийде чортеня Антипко. Воно залишить під подушкою непослуха пучок вербових різочок. Іноді наука не іде без бука. Але то буває дуже рідко, бо дітки у нас усі слухняні і добре вчаться на радість батькам.


Слайд #8
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #8

Різдвяні традиції в Україні
Різдво на Україні святкують 7-го січня за Григоріанським календарем, як і в багатьох інших країнах, де сповідують християнство.


Слайд #9
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #9

Свята різдвяного циклу розпочинаються ще 2 січня в день Гната. Дівчата ретельно прибирали оселю та готували різноманітне святкове спорядження - "Павучки", "Їжачки", "Дідух". До 4 січня, дня Анастасії, оселя повинна бути святково прибрана.


Слайд #10
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #10

Напередодні Різдва влаштовують "Вертеп" (з давньогрецької - печера). Вертеп – старовинний пересувний ляльковий театр, де ставили релігійні та світські п'єси. Це сцени з біблійних розповідей про народження Ісуса. Вони показують маленького Ісуса в яслах, Марію, волхвів, що принесли дари, та зірку над Віфліємом.


Слайд #11
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #11

Вертепи
влаштовують у громадських місцях, зазвичай біля або всередині церков.
Вночі всередині вертепів ставлять свічки для того, щоб люди, що прийшли на нічну службу, могли все бачити.


Слайд #12
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #12

Переддень Різдва в Україні називають Свят Вечором,
або інколи - Святою вечерею. Люди зазвичай готують смачні страви на цей вечір. На столі повинно стояти щонайменше 12 різних страв. Обов'язково повинна
бути кутя, ритуальна страва, яку готують з пшениці та спеціального сиропу, що містить рідкий мед, мелений
мак, родзинки та інколи грецькі горіхи.


Слайд #13
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #13

Цього вечора діти ходять до сусідів з бенгальськими вогнями, сіючи зерно та кольорове насіння. Вони бажають людям міцного здоров'я та рясного врожаю на наступний рік та просять за це гроші. Також вони виконують різдвяні пісні, що в різних місцевостях України називаються колядки або щедрівки, а саме:
"Радуйся, радуйся, земле. Син Божий народився"
"Добрий вечір, щедрий вечір.
Добрим людям на здоров'я"


Слайд #14
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #14

Колядували хлопці, ходячи по дворах із саморобною зіркою, іноді у супроводі переодягнених Маланки, Кози, Ведмедя, Солдата. Якщо їх запрошували до хати, вони розігрували сценки з народної вистави, в якій пророкували добробут у господарстві.


Слайд #15
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #15

Щедрували в новорічну ніч переважно дівчата: в перший день ходили по хатах із засівалками чи посипалками, посипали зерном навколо себе і виголошували коротенькі віршики-побажання.


Слайд #16
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #16

Якщо на Багату кутю іній, або сніг –
то літо мокрим буде.
Зелене Різдво - білий Великдень.
У народі говорять:
Срібні дзвіночки дзвеніли під вікнами,
і люди тішилися, що до них ідуть аж три
свята в гості. Перше свято — це Різдво
Христове, і все, що бажали у цей святковий день
маленькі колядники, неодмінно збувалося, бо слова у
коляду також були чарівні.


Слайд #17
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #17

А ще воно зветься святом святого Василя.
Новий рік
Василь приходив не сам, а з дівчиною Маланкою. Всі радилися в чудернацький одяг. Було дуже весело, навіть трішечки страшно, бо раптом, мов з-під землі, з'являлися волохаті ведмеді, бородаті дали, рогаті чортики, князі з булатними мечами, старезна відьма і навіть Котигорошко з велетенською була­вою. Але не треба боятися, бо це наші колядники, перевдягнені в казкових героїв.


Слайд #18
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #18

Сійся, родися жито, пшениця,
Жито, пшениця, всяка пашниця,
Коноплі по стелю, льон по коліна, Щоб у вас, хрещених, голівка не боліла.
Вранці наступного дня колядники, знявши свою чудернацьку одежу, знову бігли від хати до хати. Кожен з них ніс мішечок, в якому були пшеничні зерна.
Вони сіяли зерна по хатах, примовляючи:


Слайд #19
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #19

Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення в річці Йордан. Вийшов на берег, а з небес почувся голос Бога-Батька, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва — Богоявлення. Вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день, за християнським вченням, з'явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець — в голосі, Син Божий — у плоті, Дух Святий — у вигляді голуба.
Свято Водохрещі
Це свято відзначають 19 січня та пов'язують з хрещенням на Йордані Ісуса Христа.


Слайд #20
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #20

Зранку люди йшли до річки або ставка. Там вони вирізали великого хреста з льоду. Приходив священик і освячував воду. Люди набирали собі у глечики тієї водиці та берегли її цілий рік, ласкаво називаючи водичкою-йорданичкою, бо це була жива вода, яка приносила здоров'я і красу.


Слайд #21
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #21

Священик ходив по селу і скроплював святою водичкою кожну оселю, щоб до людей у двір приходило тільки щастя, щоб обминали їх нечисті сили зла.
Віддавна в народі посвячену на Водохреще воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми, домівки і тварин.


Слайд #22
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #22

До Водохреща жінки намагалися не полоскати у воді білизни, бо «там чорти сидять і можуть вчепитися». Натомість дівчата у посвячену воду клали калину чи коралі і вмивалися, аби щоки були рум'яними.
Напередодні Водохрещі святкується «Голодна кутя», або другий Святий Вечір. Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять — постують. Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подають пісні страви — смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху — хлібину, «щоб хліб родився».


Слайд #23
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #23

Масляна
Останній перед Великим постом тиждень треба провести весело, бо попереду цілих 7 тижнів суворої поведінки та усіляких обмежень.
Наступало свято Масляної.
Кожний день цього тижня мав певні особливості та цікаві звичаї. Розглянемо кожен з них.


Слайд #24
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #24

У понеділок жінки ішли до корчми і розпочинали свято Масляни. Якщо ж до їх компанії хотіли долучитись чоловіки, то їм на шию чіпляли колодку, зняти яку можна було лише поставивши магарич.
У вівторок жінки знову в шинку. Після гуляння в шинку всі виходили на вулицю де влаштовувались веселі забави, які тривали майже весь день.
Середа не пов'язана з якими-небудь дійствами і має назву "Зноби-баби".


Слайд #25
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #25

Напевно, що Масляна це справжній рай для жінок, бо в четвер вони знову сідають до столу. До того ж в цей день не можна шити та прясти.
У п'ятницю зять повинен почастувати свою тещу. Після цього зятю належить покатати свою тещу вулицями села, або ж міста. При чому сервіс в такому випадку напряму залежить від характеру тещі, тобто злу та сварливу везуть по нерівній дорозі і, навпаки, якщо теща лагідна, то і дорога рівна немов струна.
Субота не позначена цікавими обрядами.


Слайд #26
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #26

Найбільш пишно відзначають неділю. Спеціально до цього дня готували вареники з сиром, на відміну від російських млинців. Проводились масові гуляння, ігрища, забави.


Слайд #27
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #27

В цей день потрібно обійти усіх родичів та сусідів і попросити пробачення за всі скоєні образи, аби очиститись перед Великим постом від усякої скверни. Не можна також вживати горілки. перед сном потрібно ретельно прополоскати зуби, аби чорти не витягли сир, що залишився після Масляної разом з зубами.


Слайд #28
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #28

Не завжди котові масляна.
Масляна, Масляна, яка ти мала, - якби ж тебе сім неділь, а посту одна.
У народі говорять:


Слайд #29
Презентація на тему «Зимові свята на Україні» - Слайд #29

Шануйте традиції свого народу!
Любіть Україну!