Презентація на тему «Живопис на початку 19 століття»
Підготувала:
Уршеджук Юліана
Верховина 2012
Живопис на початку 19 століття
З поширенням ідей просвітництва українське мистецтво набувало світського характеру, оновлювалася система його художніх виразних засобів. Ознаки класицизму найбільш повно проявилися в образотворчому мистецтві. У станковому живописі, зокрема у портретному жанрі, художники звільнилися від іконописної канонічності, у їхній творчості посилилася увага до індивідуальних рис людини, її зовнішності, духовного життя.
Живопис
У вихованні художників велика роль належала Петербурзькій Академії мистецтв. У першій половині XIX ст. вона була єдиним центром, який давав художникам високу професійну підготовку. В Академії мистецтв училася більшість українських митців.
Учнями були К. Брюллова, П. Чистякова , І. Сошенко, Т. Шевченко, А. Мо-крицький та ін.
Петербурзька Академія мистецтв
Помітний слід в історії української культури залишила творчість видатного російського художника, колишнього кріпака В. Тропініна (1776-1857). Майже двадцять років він прожив в Україні на Поділлі і створив чудову галерею портретів селян та краєвидів, жанрових сцен.
Видатний художник
Автопортрет В.Тропініна
«Дівчина з Поділля»
«Українець»
Галерея його портретів
Тропініна Ганна Іванівна (дружина художника)
Дитина М.А. Оболенського
Портрет Булахова
Портрет сина
Графиня Зубова
Хлопчик з сопілкою
Музей Тріпініна
Музей був заснований в 1969 році відомим знавцем мистецтва Феліксом Вишневським, колекціонером предметів російської старовини
Видатні художники
Визначними постатями в пейзажному живописі були І. Сошенко, М. Сажин, В. Штернберг.
Картини Івана Сошенка відзначаються правдивістю передачі пейзажних мотивів. Він був хорошим колористом, яскравим доказом є картина «Біля переправи через Дніпро», у якій художник вирішує складне завдання — передачу нічного пейзажу.
На Україні працював і талановитий пейзажист Василь Штернберг. Для його пейзажів, написаних під час подорожей Україною,— «Вітряки в степу», «Вид Подолу в Києві» — характерна поетизація природи.
Михайло Сажин виконав аквареллю низку краєвидів і архітектурних споруд Києва. Кращі твори: «Руїни Золотих Воріт у Києві», «Краєвид з Подолу», «Видубицький монастир», «Андріївський собор у Києві».
І. Сошенко
М. Сажин
В. Штернберг
Реалістичну спрямованість мала творчість випускника Академії мистецтв Капітона Павлова. Саме він першим серед українських митців створив реалістичні образи людей праці («Тесляр»).
Видатний художник
Капітон Павлов
Новий етап у розвитку українського образотворчого мистецтва пов'язаний із творчістю Тараса Григоровича Шевченка.
Художник обрав шлях реалістичного відображення життя. Він приділяв увагу темам, узятим з історії українського народу («Катерина», «Циганка-ворожка», «Селянська родина»).
Видатний художник – Тарас Шевченко
«Катерина»
«Циганка-ворожка»
«Селянська родина»
автопортрет
Видатним майстром побутового жанру був М.Пимоненко. Більшість його робіт, написаних на теми селянського життя, відрізняються щедрістю, емоційністю, високою живописною майстерністю: “Святочні ворожіння”, “Весілля в Київській губернії”, “Проводи рекрутів”, “Свати”, “Жнива”, “По воду”, “Ярмарок”, інші. Пимоненко – автор близько 715 картин і малюнків. Він один з перших у вітчизняному малярстві поєднав побутовий жанр і поетичний український пейзаж
Видатний художник
Роботи М. Пимоненка
Ворожіння
Микола Пимоненко - Свати
Пасха
Українська ніч
На річці
Ідилія
Київська квіткарка