Презентація на тему «Визволення Кривого Рога від фашистських загарбників»
Визволення Кривого Рога від фашистських загарбників
Бої за визволення майже вщент зруйнованого після 2,5 років окупації міста тривали протягом чотирьох місяців. Вони були запеклі, адже для гітлерівців Кривбас мав особливе стратегічне значення, і фашисти усіма силами протистояли радянським військам.
Ворожі війська могли вдертися до кривого Рога в будь-який час або перервати його сполучення з Дніпропетровською областю та з усією країною. В ці дні зі станції Довгинцеве, Червона та Терни відходили ешелони, навантажені шахтним обладнанням.
15 жовтня розпочався наступ у напрямку Кiровограда й Кривого Рога. У напрямку П'ятихатки—Кривий Рiг наступали танкiсти П. О. Ротмiстрова та 37-а загальновiйськова армiя. 19 жовтня було звiльнено П'ятихатки, а ще через п'ять днiв села Ганнiвку, Лозуватку, Веселi Терни, Колачевський та Олександрiвський рудники.
У центрі розташування корпусу оборонялася 10-та гвардійська повітрянодесантна дивізія генерала Іванова, яка займала десятикілометрову смугу фронтом на північний схід. Її передній край витягнувся уздовж східного берега річки Саксагані від Терноватого Кута до Каменнополя. Штаб дивізії разом з дивізійними частинами розміщувався в центрі смуги, займаючи Веселі Терни - великий населений пункт, зрощену з Ново-Павлівка і становив разом з нею близько тисячі дворів.
Генерал 10-ї повітрянодесантної дивізії Іванов
Перед фронтом гвардійців-десантників оборонялася 62-а піхотна дивізія ворога.
Тут нам дуже докучала найвища точка па передньому краї супротивника - курган Могила Баба, розташований проти стику двох наших дивізій. Курган становив вершину кута, звідки фронт загинався на схід. З нього гітлерівці переглядали всю нашу смугу як по фронту, так і в глибину. Взяти Могилу Бабу ми прагнули будь-що-будь. Оволодівши курганом, ми придбали б дуже вигідний спостережний пункт.
Кілька разів наші підрозділи атакували курган, але безуспішно. Нарешті добре підготовлена нічна атака досягла мети - Могила Баба стала нашою.
Гітлерівці не залишилися в боргу і зробили сильну контратаку на підступах до Веселих Тернів.
За нальотом прослідувала ворожа атака силами піхотного полку. Гітлерівці вивалили з глибокої балки і, піднявшись на гребінь, хвилями покотилися до Веселих Тернів.
Атака противника була зірвана загороджувальним вогнем. Зазнавши значних втрат, гітлерівці відступили, а у нас від фосфорних і термітних снарядів вигорів весь ротний опорний пункт.
За відвагу в боях 26 частинам і з'єднанням було присвоєно почесні найменування "Нікопольські" та "Криворізькі", 14 солдатам присвоєно звання Герой Радянського Союзу, а Москва салютувала воїнам-визволителям двадцятьма артилерійськими залпами з двохсот двадцяти чотирьох гармат.
Кривий Ріг було звільнено 22 лютого 1944 року завдяки самовідданості та героїзму радянських воїнів, і цей день став знаковим в історії нашого регіону.