Презентація на тему «Українські рушники» (варіант 1)


Рейтинг презентації 4.67 на основі 6 голосівСлайд #1
Презентація на тему «Українські рушники» (варіант 1) - Слайд #1

Українська вишивкаРУШНИКИ


Слайд #2
Презентація на тему «Українські рушники» (варіант 1) - Слайд #2

РУШНИКИ
ВИШИВКА
СОЛЯРНІ ЗНАКИ
КАЛИНА
ВИНОГРАД
РУШНИК, ЯК СИМВОЛ УКРАЇНИ
ХРЕСТ
ДЕРЕВО ЖИТТЯ
ПТАХИ І ТВАРИНИ
РУШНИК ЄДНАННЯ


Слайд #3
Презентація на тему «Українські рушники» (варіант 1) - Слайд #3

Народне мистецтво, яке передавалося з покоління в покоління, століттями завжди було і є грунтом для спілкування людей, джерелом пізнання історії, культури.3 далекого минулого прийшло до нас і рукоділля - рук діло - життя, плетіння, в'язання, вишивання, різьблення, ткацтво тощо. І виникло воно з любові до рідної землі і батьківської оселі, зі спілкування з навколишнім світом та потреби не стільки бачити красу, а й творити її власними руками. Вишивання як вид мистецтва існує з незапам'ятних часів. Про вишивку згадується в Біблії та "Іліаді" Гомера. Нею, за свідченням Геродота, був прикрашений одяг скіфів. Арабський мандрівник X століття у своїх розповідях свідчить, що руси теж носили вишитий одяг.
Вишивка


Слайд #4
Презентація на тему «Українські рушники» (варіант 1) - Слайд #4

Вишивкою оздоблювали рушники, фіранки, жіночий та чоловічий одяг. Особливої уваги надавали рушникам - старовинним оберегам дому, родини . У давнину рушник, вишитий відповідними візерунками-символами, був неодмінним атрибутом багатьох обрядів: з рушником приходили до породіллі вшанувати появу нової людини, зустрічали, і проводжали дорогих гостей, справляли шлюбні обряди, проводжали в останню путь, прикрашали, образи та накривали хліб на столі.
Рушник,
як символ
України


Слайд #5
Презентація на тему «Українські рушники» (варіант 1) - Слайд #5

Український вишиваний рушник з'явився приблизно п'ять сторіч назад.
За мотивами орнаменти вишивок поділяються на три групи: геометричні (абстрактні), рослинні, зооморфні (тваринні).
У кожній родині, де підростала дівчина, скриня мала повнитись рушниками. Готувати рушники - означало дбати про дівочий посаг. До їх виготовлення привчали ще з юного віку.


Слайд #6
Презентація на тему «Українські рушники» (варіант 1) - Слайд #6

Є давні канони вишивання рушників. Так, кожен виріб ділиться на три частини. Дві третини — краї рушника — вишиваються, а одна — середня — обов'язково залишається чистою. Вільна від візерунку частина уособлює зв'язок з космосом. У вишиваному рушнику також обов'язково повинен бути хрест, який вишивають окремо або вносять у композицію.
Хрест є оберегом для самого виробу.
Хрест


Слайд #7
Презентація на тему «Українські рушники» (варіант 1) - Слайд #7

Солярні знаки, схематичні фігури Сонця, Берегині, Дерева життя, вишиті на тканині, є ще одним свідченням глибокої шаноби наших пращурів до Сонця, Матері, як могутніх, святих, життєдайних першооснов усього сущого.
Солярні знаки


Слайд #8
Презентація на тему «Українські рушники» (варіант 1) - Слайд #8

Калина - дерево нашого українського роду. Колись, у сиву давнину, вона пов'язувалася з народженням Всесвіту, вогненної трійці: Сонця, Місяця і Зірки. Тому і назву свою має від давньої назви Сонця - "Коло". А оскільки ягоди калини червоні, то й стали вони символом крові та невмирущого роду. Ось через це весільні рушники, дівочі і навіть парубочі сорочки тяжкі тими могутніми гронами.
Калина


Слайд #9
Презентація на тему «Українські рушники» (варіант 1) - Слайд #9

Символіка винограду розкриває нам радість і красу створення сім'ї.
Сад-виноград - це життєва нива, на який чоловік є сіячем, а жінка має обов'язок ростити й плекати дерево їхнього роду.
Мотив винограду бачимо на жіночих та чоловічих сорочках Київщини, Полтавщини. А на Чернігівщині виноград в'ється на родинних рушниках.
Виноград


Слайд #10
Презентація на тему «Українські рушники» (варіант 1) - Слайд #10

Дерево життя – знамено трьох основ світу. Яв – світ видимий, явний, дійсний. Стовбур Дерева життя – земне існування людей у просторі з Сонцем. Нав – світ невидимий, духовний, потойбічний, світ предків, коріння Дерева життя. Прав – світ законів, правил, освячених звичаями, досвідом, обрядами. В кроні Дерева життя живуть боги. Світове дерево уособлює єдність усього світу. Це своєрідна модель всесвіту і людини, де для кожної істоти, предмету чи явища є своє місце.
Дерево життя


Слайд #11
Презентація на тему «Українські рушники» (варіант 1) - Слайд #11

Рушники з вишитими зображеннями голубів, півнів, коней, хрестиків тощо були своєрідними оберегами, що захищали людину від злих сил. Вагоме значення мала й кольорова символіка (червоний – любов, жага, світло, боротьба; чорний – смуток, нещастя, горе, смерть; зелений – весна, буяння, оновлення, життя тощо). Крім того, вишивання як національна традиція сприяло формуванню у дівчат і жінок терпіння, відчуття краси.
Птахи та тварини


Слайд #12
Презентація на тему «Українські рушники» (варіант 1) - Слайд #12

В 2007 році кращі майстрині вишивали рушник єднання, на честь річниці соборності України. Довжина рушника становить 9 метрів. Кожна область вишивала свою частину. Для вишивання рушників майстрині використали найрізноманітніші, характерні для їхнього регіону техніки та шви: гладь, лиштву, тамбур, різноманітні мережки тощо.


Слайд #13
Презентація на тему «Українські рушники» (варіант 1) - Слайд #13

Автор ідеї “Рушника національної єдності” Тамара Степаненко.
Рушник складається з двох однакових половинок (крил), у центрі якого вишиті золотом герб України у вінку.
Сам узор має три частини, які позначають минуле, сучасну Україну та майбуття-духовний світ.
         .


Слайд #14
Презентація на тему «Українські рушники» (варіант 1) - Слайд #14

У розділі минуле вишиті знаки Трипілля, Київської Русі та Козацького бароко.
          Частина, присвячена Трипіллю, складається з чотирьох кіл, з'єднаних меандроподібними пасмами. У колах хрест, соняшний човен, два світи сонця і місяця, чотиричасність місячного календаря з аґрарними символами родючості землі.
          Київська Русь. Масивні квадрати з дохристиянськими архаїчними символами двосторонні сварги, ромби, лунниці, знаки росту, що передає могутність Давньокиївської держави.
          Козацьке бароко. Горизонтальна смуга, як два трикутники – це криниця. Серцевиною є шишка, символ, що прийшов у Козаччину з прадавніх часів. Два птахи – це душі наших предків з гілками слави – героїв борців, що віддали свої життя за Україну. Верхня горизонтальна композиція “берегині” жіночі фігури, що підняли руки і утримують тризуб.
          У розділі, присвяченому сучасній Україна, вишиті дерево життя з двадцяти семи квіточок відповідно до територіяльно-адміністративного складу України. Корона дерева має трикратна силуета. Центральна гілка вміщує ліру, знак тільця, Берегиню. Верхня пара птахів тримає гілку – знак єдності України.
          У розділі майбуття представлені солярні знаки по 3, 7, 12 священні числа. Центральна зірка – Сонце – Сварги.