Презентація на тему «Художня культура козацької доби» (варіант 3)
Художня культура України за часів козацько-гетьманської доби відіграла важливу роль у становленні українського мистецтва.
Українське бароко — не просто відлуння європейського мистецтва, запозичення та пристосування його художніх принципів до культури нашого народу. Це — створення унікального за своєю виразністю та національним колоритом художнього стилю, який затвердив самобутність української культури і визначив її подальший розвиток.
Особливістю барокового мистецтва в Україні є поєднання європейського стилю з народними мистецькими традиціями.
Г. Левицький. Гравюра до книги «Тези Заборовського»
Іллінська церква. Суботів. Черкаська обл.
Брама Заборовського. Києво-Печерська лавра. Київ
Українське козацьке бароко є важливою ланкою в розвитку загальноєвропейської культури, становлячи одну з найвидатніших національних шкіл цього великого художнього стилю.
І. Руткович. Спас нерукотворний
Іконостас «Гріхопадіння». Церква Вознесіння, с. Березне
В архітектурі України стиль бароко поширюється з другої половини XVII ст. і досягає свого розквіту у XVIII ст., набувши яскраво виражених національних рис. Поряд із храмовою архітектурою зводяться цивільні будівлі: міські ратуші, колегіуми, житлові споруди й резиденції світської та духовної знаті.
Домініканський костел. Львів
Перлиною серед українських міст епохи бароко вважається Київ. У цей період було відновлено комплекси Києво-Печерської лаври, Видубицького, Михайлівського та Кирилівського монастирів.
Собор святої Софії. Київ
Михайлівський Золотоверхий собор. Київ
Портретний живопис
Художня мова відтворення портретного образу своєрідно використовувала європейські барокові ідеї та національні традиції, яким також були притаманні риси театралізації, умовності, певна символічна система.
У козацькому образі підкреслюють ще й таку особливість, як його психологічна глибина, що передає, чи принаймні, натякає на складність козацької душі.
Портрет Тараса Трясила
Петро Конашевич (Сагайдачний)
Богдан Хмельницький
Вишуканий стиль бароко якнайкраще виражав духовні інтереси української козацької старшини й вищого духовенства, їхні прагнення до рафінованої аристократичності. Значною мірою через портрети сотників і полковників, видатних політичних і культурних діячів епохи козацької автономії ми маємо уявлення про військових і політичних діячів Україні тих часів.