Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1)


Рейтинг презентації 5 на основі 1 голосів



Слайд #1
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #1

Грушевський Михайло Сергійович


Слайд #2
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #2

Дитинство та юність
Михайло Сергійович Грушевський народився 29 вересня 1866 року в українському містечку Холм (нині на території Польщі, має назву Хелм). Батько, Сергій Федорович Грушевський, на той час працював викладачем у греко-католицькій гімназії. За сімейною традицією Сергій Федорович здобув духовну освіту. Мати, Глафіра Захарівна Опокова походила із сім'ї священнослужителів з містечка Сестринівка. У 17-річному віці вийшла заміж за професора Київської духовної семінарії 30-річного Сергія Грушевського. Михайло Сергійович Грушевський, згадував своїх батьків, як справжніх патріотів України, які зуміли виховати «тепле прив'язання до всього українського — мови, пісні, традиції» та пробудити в своїх дітях національне почуття.


Слайд #3
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #3

1869 року, через стан здоров'я батька, сім'я переїзджає на південь Російської імперії: спочатку до Ставрополя (1870–1878 рр.), згодом — до Владикавказа (1878–1880 рр.). Здобувши домашню початкову освіту 1880 року Михайло був зарахований відразу до третього класу Тифліської гімназії. У цей час він з захопленням читає твори М. І. Костомарова, П. О. Куліша, М. О. Максимовича. Під час навчання у гімназії Михайло пише свої перші оповідання, які надсилає до України відомому письменникові  І. Нечую-Левицькому, котрий схвально їх оцінює. 1885 року майбутній історик, за підтримки Нечуя-Левицького, публікує свої оповідання «Бех-аль-Джугур» та «Бідна дівчина».


Слайд #4
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #4

Сергій Федорович та Глафіра Захарівна Грушевські з дітьми. Зліва направо: Захар, Ганна, Федір, Михайло. Ставрополь, 1876 р.


Слайд #5
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #5

Родина Грушевських. В центрі — Михайло. Владикавказ, близько 1886 р.


Слайд #6
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #6

Навчання
В липні 1886 року Грушевський пише письмове звернення до ректора Київського університету Св. Володимира з проханням зарахувати його на історичне відділення історико-філологічного факультету.


Слайд #7
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #7

Роки навчання, Грушевський згадує із певним розчаруванням, то був час занепаду Київського університету. Російська влада нещодавно провела університетську реформу, аби не допустити «вільних» думок у студентів. Викладачі, втомлені численими нагінками та можливістю переслідування з боку влади, намагались уникати співпраці із студентами.


Слайд #8
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #8

В університеті Михайло Грушевський працював під керівництвом Володимира Антоновича. За його керівництва, Грушевський написав чимало невеликих історичних есе, зокрема, статтю «Южно-русские господарские замки в половине XVI века» (1887 р.), що була опублікована різними газетами й журналами. На третьому курсі Грушевський написав наукову роботу «История Киевской земли от смерти Ярослава до конца XIV века», яку 1890 було удостоєно золотої медалі.


Слайд #9
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #9

1890–1894 — професорський стипендіат Університету Св. Володимира. В цей час Грушевський їздить в наукові подорожі до Москви та Варшави, аби працювати у місцевих архівах. У травні 1894 захистив магістерську дисертацію «Барское староство. Исторические очерки».


Слайд #10
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #10

Наприкінці свого університетського навчання, Грушевський долучається до українського руху. Володимир Антонович вводить його до складу київської «Громади», таємної організації, що згуртувала довколо себе справжніх патріотів України. В межах, громадівської діяльності, Грушевський опікувався українським гуртком у київській духовній семінарії. В нього вдома часто відбувались таємні сходини семінаристів.


Слайд #11
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #11

Михайло Грушевський. Київ, кінець 1880-х — початок 1890-х рр.


Слайд #12
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #12

Львівський період
В 1894 році, за рекомендацією В.Антоновича, Грушевський призначається на посаду ординарного професора кафедри «всесвітньої історії з окремим узагальненням історії Східної Європи» Львівського університету. 12 жовтня 1894 року, Грушевський зробив свій перший вступний виклад у Львівському університеті. Цей виступ із ентузіазмом був сприйнятий українською громадськістю, велика зала ледве зуміла вмістити усіх бажаючих. На цій посаді Грушевський пропрацював до 1914 року.У Львові Грушевський розпочав активну науково-організаційну діяльність у Науковому товаристві ім. Шевченка (НТШ), з яким почав співпрацювати ще в 1892 році.


Слайд #13
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #13

Очолив Історико-філософську секцію Наукового товариства імені Шевченка, створив і очолив Археографічну комісію НТШ (1896–1913). Грушевський залучає до роботи в НТШ студентів, молодих викладачів. Він займається редагуванням «Записок Наукового товариства імені Шевченка», і саме завдяки його організаторським здібностям вдалося видати більш ніж 100 томів. В цей час він знайомиться з Іваном Франком і разом вони привертають міжнародну увагу до україністики.


Слайд #14
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #14

На початку 1897 року Михайла Грушевського обирають головою НТШ (1897–1913). Під його керівництвом розроблялися статути НТШ (1896, 1898, 1901, 1903, 1904), в основу яких були покладені суто наукові, а не політичні і культурні завдання, що викликало опозиційні настрої щодо нього. Реорганізуючи НТШ в академічну установу світового рівня, Грушевський сприяв переходові української науки в Східній Галичині від поодиноких індивідуальних історичних пошуків до організованого, колективного й систематичного вивчення історії України та створив власну наукову школу, яка виконувала освітню і дослідницьку функції.


Слайд #15
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #15

26 травня 1896 року, у м. Скала Михайло Грушевський вінчається з Марією Вояківською.
(на фото Грушевський з дружиною)


Слайд #16
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #16

Протягом 1897–1898 років, Михайло Грушевський пише перший том своє фундаметальної праці — «Історія України-Руси», і вже наприкінці 1898 року, ця робота була надрукована у Львові. Незабаром Грушевський видає ще два томи своєї праці. Ця робота була щиро прийнята в Галичині, проте забороненна російським урядом.


Слайд #17
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #17

Перебуваючи в Галичині, Грушевський намагався триматися осторонь від політики, проте 1899 року він разом із Франком увійшов до Української національно-демократичної партії та очолив міське відділення. Але незабаром, через небажання відлучатись від наукової роботи, вийшов із неї.


Слайд #18
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #18

Для розвитку української літератури Грушевський разом з І.Франком заснував і видавав «Літературно-науковий вістник», був одним з організаторів Української видавничої спілки (1899).


Слайд #19
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #19

В 1904 році Грушевський відкрив на власні кошти приватну вчительську семінарію в місті Коломия.Восени 1905 року, Михайло Грушевський виїжджає в Україну, в цей час він відвідує Київ, Одесу та Харків.


Слайд #20
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #20

Останні роки життя та смерть
Від 1931 року змушений був жити в Москві. 23 березня 1931 року Грушевського заарештували як «керівника Українського націоналістичного центру», вигаданого чекістами. Коли він відмовився визнавати ті «свідчення», які з нього «вибили» слідчі погрозами ув'язнити його доньку Катерину, 5 січня 1933 року справу екс-голови Центральної Ради закрили зі зловісним, водночас, поясненням-вердиктом — з огляду на його… смерть.


Слайд #21
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #21

І все ж не виконали цього вироку одразу ж, а відтермінували його до 25 листопада 1934 року, коли Грушевський справді помер у Кисловодську від сепсису через три дні після операції з видалення фурункула. Операцію цю провів головний лікар місцевої лікарні, котрий хірургом… не був. А перед цим він відмовив Грушевському в проханні бути прооперованим його давнім і перевіреним другом… Наприкінці 1934 року Грушевський відпочивав у одному з кисловодських санаторіїв і несподівано захворів на карбункул. Втрутилися хірурги. Однак хвороба тільки посилилася, оскільки лікування було некваліфіковане. 25 листопада о другій годині дня зупинилось серце Грушевського.


Слайд #22
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #22

Тіло Грушевського перевезли до Києва і поклали в головній залі Української Академії Наук, а 29 листопада відбулися похорони. Похований на Байковому кладовищі Києва (ділянка № 6, біля Вознесенської церкви). 


Слайд #23
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #23

Вшанування пам'яті


Слайд #24
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #24

Меморіальна дошка на будику на вул. Володимирській де був ВУАН


Слайд #25
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #25

Погруддя Михайла Грушевського в Червонограді


Слайд #26
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #26

Пам'ятник Грушевському у Києві


Слайд #27
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #27

Пам'ятник Грушевському у Луцьку


Слайд #28
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #28

Пам'ятна монета НБУ 2007 року


Слайд #29
Презентація на тему «Грушевський Михайло Сергійович» (варіант 1) - Слайд #29

Пам'ятна монета НБУ 1996 року