Презентація на тему «Родословна Меделеева»


Рейтинг презентації 5 на основі 1 голосів




Слайд #1
Презентація на тему «Родословна Меделеева» - Слайд #1

РОДОСЛОВНА Д. І. МЕНДЕЛЄЄВА


Слайд #2
Презентація на тему «Родословна Меделеева» - Слайд #2

Менделєєви - російська дворянський рід, висхідний до II половині XVII століття і внесений у II і VI частини родоводів книг Новгородської, Саратовської і Тверської губерній.


Слайд #3
Презентація на тему «Родословна Меделеева» - Слайд #3

Предки по материнській лінії
Купці Корнильеви (предки Дмитра Івановича по материнській лінії) з XVII ст. видними сибірськими підприємцями і діячами культури. Прадід Менделєєва В.Я.Корнильев був знайомий з О.М. Радищевим . У 1789 р. він заснував при своїй паперовій мануфактурі приватну друкарню, де друкувалися перші в Сибіру періодичні видання; друкарнею відав дід Менделєєва . Дядько Василь Дмитрович, до якого привезли в Москву племінника після закінчення гімназії, "відігравав помітну роль в історії культури Росії другій чверті XIX в. Його будинок на Покровці був осередком московської літературної і наукової інтелігенції". Корнільєв був добре знайомий з о.с.пушкіним, А.А.Дельвигом, П.А.Вяземским.


Слайд #4
Презентація на тему «Родословна Меделеева» - Слайд #4

Предки по батьківській лінії
Коріння вченого по батьківській лінії йдуть з удомельских земель. Дід Д.І. Менделєєва Павло Максимович Соколов служив на початку XIX ст. священиком храму Покрова пресвятої Богородиці 16 століття на цвинтарі Покровський-Тихомандрицький Вышневолоцкого повіту Тверської губернії. У нього і Стефаниды Евдокимовны було 4 сина (Василь, Тимофій, Олександр та Іван) і 3 дочки (Наталія, Тетяна і Параска). Всі 4 брата навчалися в Тверській духовної семінарії. При навчанні вони отримали (крім Тимофія) різні прізвища: Василь - Покровський, Олександр - Тихомандрицький, Іван отримав прізвище Менделєєв. Д.І. Менделєєв вважав, що прізвище походила від словосполучення "мени робити", як сусідському поміщику Менделєєву, який міняв коней та інше; тверській ж семінарист любив змінювати бабки - кістки для популярної гри. Але більш імовірно припустити, що Іван Павлович отримав прізвище дворян Менделеєвих, чиї землі знаходилися недалеко від села Тихомандрицы. Таким чином, звідси, з Твері сталася ця гучна прізвище.


Слайд #5
Презентація на тему «Родословна Меделеева» - Слайд #5

Батько Д.І. Менделєєва
Іван Менделєєв народився (за старим стилем) 16 лютого 1783 року. Після навчання в тверській духовної семінарії він поступив в Головний Педагогічний інститут в Петербурзі, який закінчив у 1807 році і отримав призначення в Тобольськ, де став учителем "філософії, витончених мистецтв і політичної економії" і директором Тобольскії класичної гімназії. У 1809 році він одружився на Марії Дмитрівні (з родини купців Корнильевых). Коли і де помер Павло Максимович невідомо. Можливо, він похований але цвинтарі Тихомандрицы, або в селі Млево. 27 січня 1834 року сімнадцятим за рахунком, у них народився син Дмитро.


Слайд #6
Презентація на тему «Родословна Меделеева» - Слайд #6

Мати Д.І. Менделєєва
Марія Дмитрівні, уродженої Корнильевой, жінці видатного розуму і енергії. Вона встигала одночасно і вести невеликий скляний завод, який доставляв більш ніж скромні засоби до існування, і піклуватися про дітей, яким дала прекрасне з того часу освіту. Молодший син особливо звертав на себе її увагу своїми незвичайними здібностями; вона вирішила зробити все можливе для того, щоб полегшити розвиток його природних дарувань, помістивши його спочатку в Тобольскую гімназію, потім в Головний Педагогічний інститут в Петербурзі. Вона померла в 1850 р. Менделєєв зберіг до кінця своїх днів вдячну пам'ять про неї.


Слайд #7
Презентація на тему «Родословна Меделеева» - Слайд #7

Багатодітна родина Менделеєвих
Менделєєв з'явився на світ 27 січня 1834 року. Він став 17 і останнім дитиною в родині. До часу його народження в родині залишилося в живих лише два брата і п'ять сестер.


Слайд #8
Презентація на тему «Родословна Меделеева» - Слайд #8

Дружини Д. І. Менделєєва
Дмитро Іванович був одружений двічі. У 1862 р. уклав шлюб з Феозвой Микитівною Лєщєвої, уродженкою Тобольська. Падчерка знаменитого автора "Ковзана-Горбунка" Петра Петровича Єршова, Физа була на шість років старше. За характером, схильностей, звичкам, інтересам вона не склала своєму чоловікові гармонійної пари. Не дивно, що напруженість у відносинах з роками наростала. Все частіше відчував незадоволення Менделєєв; постійними докорами дошкуляла чоловіка Феозва Микитівна. Занадто різні це були люди. Врешті-решт у 1881 р. шлюб був розірваний. Але все життя вони зберігали добрі відносини. Наприкінці 1870 рр. Менделєєв пристрасно закохався в Ганну Іванівну Попову, дочка донського козака з Урюпінська. Коли вона познайомилася з Менделєєвим, їй ледве виповнилося 16. Одружилися вони в 1881 р. За віком Ганна Іванівна підходила Менделєєву у дочки (була молодшою на 26 років).


Слайд #9
Презентація на тему «Родословна Меделеева» - Слайд #9

Діти Дмитра Івановича
У Дмитра Івановича і Феозви Микитівни виховувалися Володимир та Ольга. Син обрав флотську кар'єру. З відзнакою закінчив Морський кадетський корпус, здійснив плавання на фрегаті "Пам'ять Азова" навколо Азії і уздовж далекосхідних берегів Тихого океана.Ольга зуміла закінчити лише гімназію. Вийшла заміж за Олексія Володимировича Трирогова, що навчалися разом з Володимиром у Морському кадетському корпусі. І практично все своє довге життя віддала родині. Ольга написала книгу спогадів "Менделєєв і його сім'я". З всіх нащадків Дмитра Івановича Любов виявилася особистістю, яка стала відомою досить широкому колу людей. В першу чергу не як дочка великого вченого, а як дружина Олександра Блоку - знаменитого російського поета Срібного століття. Це була дочка Від другої дружини Ганни Попової. Люба закінчила Вищі жіночі курси і займалася в драматичних гуртках. Іван Дмитрович ще одна дитина від Ганни Поповою був, мабуть, найбільш творчо обдарованої особистістю, і тільки роки російського лихоліття перешкодили йому по-справжньому розкрити творчий потенціал. Закінчивши гімназію в 1901 р. із золотою медаллю, вступив до Петербурзького політехнічного інституту, але незабаром перевівся на физико-математичний факультет університету. Мало відомостей збереглося про Василя. До речі, він і Марія були близнюками (народилися в 1886 р.). Відомо, що Василь закінчив Морське технічне училище в Кронштадті. Мав здатності до технічної творчості. Так, розробив модель надважкого танка. Марія навчалася на Вищих жіночих сільськогосподарських курсах в Петербурзі, довгий час вела викладацьку діяльність в технікумах. Після Великої Вітчизняної війни стала завідувати Музеєм-архівом Д.І. Менделєєва при Ленінградському університеті.


Слайд #10
Презентація на тему «Родословна Меделеева» - Слайд #10

Діти Менделєєва


Слайд #11
Презентація на тему «Родословна Меделеева» - Слайд #11

Висновок
"Жити треба, щоб виконати завдання природи... Зумій бути корисний, потрібен і доріг іншим. Так жив або хотів жити я сам.... Треба бути діяльним і ощадливим, в той час сміливим і благородним..... Задоволення пролетить - воно собі, праця залишить слід довгої радості - він іншим. Навчання - собі, плід навчання - іншим. Іншого сенсу життя в науку немає, інакше його б не було...." Д.И. Менделєєв