Презентація на тему «Психологія спілкування»


Рейтинг презентації 5 на основі 2 голосів




Слайд #1
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #1

Психологія спілкування


Слайд #2
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #2

Конфлікт — зіткнення протилежно спрямованих цілей, інтересів, позицій, думок, поглядів опонентів чи суб'єктів взаємодії.


Слайд #3
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #3

Динаміка розвитку конфлікту включає такі складові:
Виникнення конфліктної ситуації.


Слайд #4
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #4

Усвідомлення об‘єктивної конфліктної ситуації.


Слайд #5
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #5

Інцидент конфлікту.


Слайд #6
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #6

Розростання та ескалація конфлікту.


Слайд #7
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #7

Вирішення конфлікту.


Слайд #8
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #8

Є такі види конфліктів:
Об'єктивний
Частково об'єктивний.
Суб'єктивний.
Складний.
Прихований.
Фальшивий.


Слайд #9
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #9

Об'єктивний. Це такий конфлікту, який виник на основі об'єктивних причин і вже існує.


Слайд #10
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #10

Частково об'єктивний. Це група конфліктів, в основі яких лежать як об'єктивні причини, де об'єктом є боротьба за матеріальні і духовні цінності, так і ілюзорні, об'єктом яких є явища зневаги, неподібності характерів, особиста ненависть тощо.


Слайд #11
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #11

Суб'єктивний. Це такий тип конфліктів, які виникають на основі світоглядних, ідеологічних або політичних протиріч, що ненароком чи цілеспрямовано переносяться суб'єктом на об'єкт.


Слайд #12
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #12

Складний. Це ситуація, коли конфлікт має декілька об'єктів і є настільки складним, що, на перший погляд, виглядає не вирішуваним. У цьому випадку слід чітко визначити, що було об'єктом першого вибуху конфлікту, і нейтралізувати його, потім переходити до наступного і т. д. Проте коли конфлікт вибухнув одноразово, треба вирішувати його комплексно і робити це слід енергійно і негайно.


Слайд #13
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #13

Прихований. Це конфлікт, який має об'єктивну основу, але вона настільки покрита різного роду нашаруваннями, що їх важко, на перший погляд, виявити. Труднощі їх вирішення в тому, що за справжній об'єкт конфлікту можна помилково прийняти одне з його нашарувань.


Слайд #14
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #14

Фальшивий. Це конфлікт, який майже не має об'єктивних підстав, а єдиною його причиною є психологічна нетерпимість, яка досить часто буває не обґрунтована.


Слайд #15
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #15

Шляхи подолання конфліктів
По-перше, необхідно зрозуміти, які існують розбіжності в особистих інтересах сторін стосовно спільного інтересу. Розібратися в суті інтересів партнера і пояснити йому свої бажання, нарешті, обговорити, які можуть бути взаємні спільні кроки, аби можна було разом подолати конфлікт.


Слайд #16
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #16

По-друге, прагнути такої згоди, яка б могла максимально задовольняти інтереси кожної із сторін, при цьому вести розмови чи переговори без образ, тим більше без ультимативних вимог.


Слайд #17
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #17

По-третє, користуватися максимально об'єктивними і справедливими критеріями, показувати, що не бажаєте ущемити чи заперечити бажання партнера, але тим часом переконати його, що існує межа поступок, за яку не можна відступити, не втративши власної гідності.


Слайд #18
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #18

Культура жестикуляції


Слайд #19
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #19

Вітаючись з людиною за руку, можна дізнатися деякі аспекти його характеру. Наприклад, владні чоловіки часто простягають руку долонею вниз.
Рука долонею вгору говорить про поступливості співрозмовника і готовності віддати першість партнеру. Поважають один одного люди руки один одному подають ребром вниз. А міцне рукостискання повністю випрямленою рукою говорить про агресію. Психологічно слабкі люди з низькою самооцінкою зазвичай і руку тиснуть слабо.


Слайд #20
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #20

Жест „окей” чи кружок з пальців, що був популяризований в Америці на початку XIX століття, добре відомий у всіх англомовних країнах, а також в Європі та Азії, але в деяких країнах він має інше значення і походження. tНаприклад, у Франції - означає „нуль” або „нічого”, в Японії – „гроші”, а в деяких країнах Серед-земноморського басейну цей жест використовується для позначення гомосексуальності чоловіка.


Слайд #21
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #21

У Америці, Англії, Австралії і Новій Зеландії піднятий вгору великий палець має 3 значення. Зазвичай він використовується при “голосуванні” на дорозі, в спробах зловити попутну машину. Друге значення - “все гаразд”, а коли великий палець різко викидається вгору, це стає образливим знаком, що озна-сподівається нецензурна лайка або “сядь на це”.tУ деяких країнах, наприклад, Греції цей жест означає “заткнися”.tЖест з підняттям великого пальця у поєднанні з іншими жестами використовується як символ влади і переваги, а також в ситуаціях, коли хто-небудь вас хоче “роздавити пальцем”.


Слайд #22
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #22

V - Образний Знак Пальцями. Цей знак дуже популярний у Великобританії і Австралії і має образливу інтерпретацію. Під час другої світової війни Уїнстон Черчилль популяризував знак “V” для позначення перемоги, але для Цього позначення рука повернена тильною стороною до того, що говорить.tЯкщо ж при цьому жесті рука повернена долонею до того, що говорить, то жесту набуває образливе значення - “заткнись”. У більшості країн Європи, проте, V жест у будь-якому випадку означає “перемога”, тому, якщо англієць хоче цим жестом сказати європейцеві, щоб він заткнувся, той дивуватиметься, яку перемогу мав зважаючи на англієць. ″


Слайд #23
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #23

Звичний нам жест в Італії означає, що ти рогоносець.


Слайд #24
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #24

Гризти нігті. За словами фахівців, ця звичка — продовження дитячої звички смоктати палець. За допомогою цього людина намагається заспокоїти себе.


Слайд #25
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #25

Людина використовує цей жест, коли бреше. tКоли доросла людина бреше, його мозок посилає йому імпульс прикрити рот, у спробі затримати слова обману, як це робиться п'ятилітньою чи дитиною підлітком, але в останній момент рука ухиляється від рота і народжується інший жест-дотик до носа


Слайд #26
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #26

Жест «розкриті руки» полягає в тому, що співрозмовник протягає вперед у вашу сторону свої руки долонями вверх. Цей жест особливо часто спостерігається в дітей. Коли діти пишаються своїми досягненнями, вони відкрито показують свої руки. Коли ж діти почувають свою провину, вони ховають руки або за спину, або в кишені.


Слайд #27
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #27

Жест «розстібання піджака» також є знаком відкритості. Відкриті люди, які дружньо до нас ставляться, часто розстібають і навіть знімають піджак у нашій присутності. Досвід показує, що згода між співрозмовниками в розстібнутих піджаках досягається частіше, ніж між тими, хто залишався в застебнутих піджаках.
Той, хто змінює своє рішення в сприятливу сторону, звичайно розтискає руки й автоматично розстібає піджак. Цей жест демонструє бажання піти на зустріч і установити контакт.


Слайд #28
Презентація на тему «Психологія спілкування» - Слайд #28

Дякую за увагу!