Презентація на тему «О. Теліга» (варіант 2)Завантажити презентацію

Слайд #1
Презентація на тему «О. Теліга» (варіант 2) - Слайд #1

Теліга Олена Іванівна
При народженні: Оле́на Іва́нівна Шовгеніва
Дата народження: 8 (21) липня 1906
Місце народження: Іллінське (Московська область), Московська губернія, Росія
Мова творів:tукраїнська мова
Рід діяльності:tпоетеса, літературний критик
Автор: Акоєва Н. 11-А


Слайд #2
Презентація на тему «О. Теліга» (варіант 2) - Слайд #2

Народилась в Іллінському під Москвою в інтелігентній, напівбілоруській-напівукраїнській родині: мати — дочка православного священика; батько Іван Опанасович Шовгенів — знаний фахівець, гідротехнік-практик. Коли дівчинці було п'ять років, Шовгенови переїхали до Петербурга.
3 1918 року родина мешкає в Києві. У Києві Олена вчиться в Жіночій гімназії Дучинської; вивчає українську мову поряд з російською, німецькою, французькою. Вивчає і такі дисципліни, як Закон Божий, російська граматика, історія, арифметика, географія, чистопис, малювання та креслення; проте на основі віднайдених оцінок юної Олени тих років, можна сказати, що вчилася посередньо.


Слайд #3
Презентація на тему «О. Теліга» (варіант 2) - Слайд #3

Навесні 1922 року матері Олени разом дочкою та сином Сергієм вдається вибратися з радянської України спочатку в Польщу, а в липні 1922 року оселитися в Подєбрадах у Чехословаччині, де на той час ректором Української господарської академії був її чоловік.
Тут вона знайомиться зі своїм вірним другом Михайлом Телігою, одружується з ним — з ним згодом і піде на розстріл.
З вибухом Другої світової війни Олена Теліга перебувала в Польщі — ще з 1929 року жила тут, коли у Варшаві померла її мати. Тоді ж настали злигодні та нестатки: іноді їй доводилося працювати з музичними номерами в нічних кабаре — і навіть манекенницею, але потім вдалося влаштуватися вчителькою початкових класів.


Слайд #4
Презентація на тему «О. Теліга» (варіант 2) - Слайд #4

У грудні 1939 року в Кракові Олена Теліга запізналася з Олегом Ольжичем (Кандибою): тоді ж вступила в Організацію Українських Націоналістів (ОУН).
Повернення до Києва
У Києві Олена Теліга організовує Спілку українських письменників, відкриває пункт харчування для своїх соратників, співпрацює з редакцією «Українського слова» Івана Рогача.
У київський період серед найближчих співробітників О. Ольжича та О. Теліги були Іван Рогач, Орест і Анна Чемеринські, Іван Кошик, Михайло Теліга.


Слайд #5
Презентація на тему «О. Теліга» (варіант 2) - Слайд #5

Арешт і загибель
Після арешту редакції «Українського слова» О. Теліга не брала до уваги постанов німецької влади: ігнорувала вказівки німців зухвало і принципово. 7 лютого 1942 р. почалися арешти. Олена пішла на стовідсоткову загибель, з нею пішов і її Михайло. Під час арешту він назвався письменником, щоб бути разом з нею.
За даними істориків, 22 лютого 1942 р. українську письменницю-патріотку було розстріляно в Бабиному Яру разом із чоловіком та соратниками.
Дата смерті:t22 лютого 1942 (35 років)
Місце смерті:tКиїв


Завантажити презентацію