Презентація на тему «Кrakow»
Кraków
Aleksejenko
Weronika
10-B
Wiadomości
Herb Krakowa
Flaga Krakowa
Podział administracyjny
W XIV w. w Krakowie były 22 ulice, w 1866 już w mieście i na przedmieściach – 113, w 1880 – 135, w 1909 – 161, a w 1926 – 457 ulic.
W Krakowie znajdują się główne siedziby:
Wiele placówek kulturalnych
Główne jednostki naukowe-dydaktyczne
W Krakowie istnieją 23 uczelnie, w tym
10 uczelni publicznych,
2 uczelnie kościelne (uczelnie niepubliczne z przywilejami uczelni publicznych),
11 pozostałych uczelni niepublicznych (w tym jedna o statusie akademii
Uniwersytet Jagielloński
Akademia Sztuk Pięknych
Dane
Kraków jest drugim, po Warszawie, największym w kraju rynkiem nowoczesnej powierzchni biurowej, a także jednym z kluczowych węzłów drogowych i kolejowych w Polsce.
W Balicach pod Krakowem znajduje się drugi co do wielkości polski port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym.
z 2011 roku Kraków jest najlepszym miejscem na świecie do lokowania centrów usług dla biznesu.
W kwietniu 2012 r. Kraków znalazł się w gronie 120 najatrakcyjniejszych miast świata.
Kraków będzie jednym z miast-gospodarzy Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014 oraz Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016
Ruch turystyczny w Krakowie
Ruch turystyczny w Krakowie
Ruch turystyczny w Krakowie
Barbakan
Krakowski Barbakan został wzniesiony w latach 1498-1499 i dzisiaj jest jedyną tak dobrze zachowaną budowlą tego typu w Europie. Ze względu na swój kształt zabytek ten zwany jest również rondlem. Jego średnica wynosi 24 m, okalajęce go mury mają 3 m grubości! Barbakan to budowla obronna, która na 4 poziomach ma ulokowanych 130 strzelnic
Wawel
Malownicze położenie podkreśla jego niepowtarzalność, a widoki z wysokich murów, niegdyś przystosowanych do obrony przed atakami nieprzyjaznych wrogów do dziś zapierają dech w piersiach turystów. Według historycznych zapisków w przeszłości rezydencja ta należała do najsławniejszych królów Polski.
Wieliczki
Na turystów indywidualnych już na początku czekają atrakcje "wysiłkowe" do których należy zejście po ponad 300 stopniach drewnianych, krętych schodów. Zejście w głąb kopalni trwa niespełna kilka minut, jednak to co nas czeka w tych pięknych wnętrzach warte jest takiego poświęcenia. Kopalnia Soli w Wieliczce w latach '70 wpisana została na listę UNESCO, a jej początki sięgają jeszcze czasów średniowiecza.