Презентація на тему «Пермський період»


Рейтинг презентації 5 на основі 1 голосівСлайд #1
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #1

Пермський період
Від 286 до 248 млн років тому
Соломай Андрій 11 (пр.)


Слайд #2
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #2

Увесь пермський період сверхматерики Гондвана і Лавразія поступово зближались один до одного. Азія зіштовхнулась з Європою, піднявши догори Уральский горний хребет. Індія "наїхала" на Азію — й виникли Гімалаї. А у Північній Америці виросли Аппалачі. До кінця пермського періода формування гігантського сверхматерика Пангеї повністю завершилось.


Слайд #3
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #3

Обриси морів і материків змінювалися, істотно змінювався і клімат Землі. Початок пермського періоду ознаменувався заледенінням на південних материках і, відповідно, зниженням рівня моря по всій планеті. Однак з просуванням Гондвани до півночі суша прогрівалася, і льоди поступово розтанули. Водночас на частині території Лавразії стало дуже жарко і сухо, і там розкинулися великі пустелі.


Слайд #4
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #4

Життя в пермських морях
У кам'яновугільний період на рифах широко поширилися криноідеї. Вони утворювали химерні підводні "сади", заковані в міцний панцир. Як і раніше в морях безліч різноманітних плеченогих. У деяких з них розвинулися раковини з зигзагоподібними краями, і обидві стулки раковин міцніше змикалися один з одним.


Слайд #5
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #5

Однак тепер всім їм доводилося боротись за їжу з новими конкурентами - двостулковими молюсками, предками сучасних угрів і мідій. Багато двостулкових молюсків освоїли нове для себе середовище існування – днище, або ж саме ДНО. За допомогою своєї сильної мускулистої "ноги" вони закопувалися в мул. Харчувалися двостулкові молюски через спеціальні трубочки, висунуті на поверхню. Деякі види навчилися навіть плавати як сучасні гребінці, різко зачиняючи свої раковини і тим самим штовхаючи себе вперед.


Слайд #6
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #6

Якось так


Слайд #7
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #7

Закат земноводних
На початку пермі земноводні панували як на суші, так і в прісних водоймах. Один з найбільш грізних хижаків тієї епохи, еріопс, ​​мав понад 2 м в довжину. Полював еріопс на менш великих земноводних і рептилій, а можливо, і на риб.


Слайд #8
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #8

Вельми дивними хижаками були диплокол і діплоцераспіс - сплющені тварини з величезними головами у формі бумеранга й очима, спрямованими догори. По всій видимості, вони ховалися в шарі мулу на дні водойм, чекаючи, поки видобуток пропливе прямо у них над головою. Ніхто толком не знає, чому голови цих хижаків були настільки дивної форми. Можливо, в бійці вони саме головою наносили супротивникові бічні удари. А може, це було своєрідне "підводне крило", що допомагало тварині підніматися нагору під час плавання.


Слайд #9
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #9

Спіралеподібні хижаки
У кам'яновугільний період в морях з'явилися і нові грізні хижаки. Це були амоніти. Більшість з них, ймовірно, полювало над самою поверхнею морського дна, але деякі наважувалися і на вилазки у відкрите море. Потужні щелепи амонітів легко розправлялися з трилобітами та іншими ракоподібними. Згодом з амонітів вийшли дуже ефектні скам'янілості.


Слайд #10
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #10

Опинившись серед настільки небезпечних хижаків, деякі "мирні" земноводні стали обзаводитися твердим панциром. Їх хребти прикривали кісткові пластини, і вчені прозвали їх за це "броненосними жабами". Однак клімат ставав все сухішим, і земноводним, з їх вологою пористою шкірою, доводилося ховатися в небагатьох вологих оазисах, що збереглися серед пустель. Багато хто з них вимерли. І тоді по земній кулі стала стрімко поширюватися нова група тварин, краще пристосованих до посушливої ​​середовищі існування, - рептилії.


Слайд #11
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #11

Рептилії
Перші рептилії були невеликі і схожі на ящірок. Харчувалися вони в основному членистоногими і хробаками. Але незабаром з'явилися і великі рептилії, що полювали на більш дрібних. З часом як хижаки, так і їх жертви обзавелися великими і могутніми щелепами, щоб боротися з численними ворогами, і міцними зубами, що міцно сиділи в щелепі(подібно до зубів сучасних ссавців і крокодилів). Таким чином, рептилії ставали все більшими і лютішими.


Слайд #12
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #12

Деякі рептилії, в тому числі мезозаври, повернулися у водне середовище. У мезозаврів були голкоподібні зуби. Коли тварина змикає щелепи, вони вставлялися в міжзубні проміжки. Такі зуби відігравали роль сита. Мезозавр набирав повну пащу маленьких безхребетних або риб, стискав щелепи, виціджував через зуби воду і ковтав все, що залишилося в пащі.


Слайд #13
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #13

До кінця пермського періоду виникла група більш рухливих зверообразних рептилій - так звані гіргонопси. У ранніх рептилій ноги розташовувалися з боків тулуба, як у багатьох сучасних ящірок. Тому пересувалися вони тільки перевальцем, і тіла їх при ходьбі вигиналися з боку в бік. А ось у рептилій гір-гонопсов ноги росли під тулубом. Це дозволяло їм робити довші кроки, а значить, і швидше бігти. Багато гіргонопсів було озброєно величезними іклами, здатними пропаривалі товсті шкури панцирних рептилій.


Слайд #14
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #14

Рептилія зі спиною-вітрилом
Серед інших пелікозаврів виділялася дивна група рептилій-зі спинним вітрилом. Деякі з них, наприклад Диметродон, були дуже великими (більше 3м в довжину). Уздовж спини у них розташовувалася шкіряста плівка, як величезний парус, натягнутий на довгі відростки, які росли прямо з хребта. Можливо, він допомагав рептилії регулювати температуру тіла.


Слайд #15
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #15

Вітрило було забезпечено безліччю кровоносних судин. Вранці тварини направляли свої вітрила до сходу сонця, щоб швидше зігрітися і набути активність після холодної ночі. Розігрівшись, вони могли без зусиль впоратися з іншими рептиліями, ще холодними і млявими. А коли ставало дуже жарко, рептилії розгорталися так, щоб до сонця був звернений тільки самий краєчок вітрила.


Слайд #16
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #16

До кінця пермського періоду на північні масиви суші прийшла посуха. Краї боліт і озер оточувало достаток хвойних рослин, деревоподібних і звичайних папоротей, плаунів і деяких хвощів. Південний сверхматерик був все ще відділений від північного смугою океану, і клімат там був не настільки сухим. Недавні заледеніння погубили безліч видів колишньої рослинності, і їх місце зайняли великі ліси глоссоптериса. Це семеноносна рослина, можливо, була попередником сучасних квіткових рослин.
Велике вимирання


Слайд #17
Презентація на тему «Пермський період» - Слайд #17

Кінець пермі ознаменувався грандіозними катаклізмами. Стикалися материки , здіймалися нові гірські хребти , море то наступало на сушу , то знову відступало , клімат часто і різко змінювався. Мільйони тварин і рослин не змогли пристосуватися до всіх цих змін і зникли з лиця Землі. У ході цього найбільшого в історії планети вимирання загинуло більше половини всіх тварин сімейств . Особливо постраждали види, що жили на мілководді : їх повністю вимерло понад 90 відсотків , включаючи більше половини всіх видів земноводних і більшу частину амонітів.