Презентація на тему «Вплив алкоголю на організм людини» (варіант 1)
Вплив АЛКОголю на людський організм
Підготували учні 9-А класу
Карнацький Дмитро
Мирошниченко Тетяна
Карпенко Анастасія
Зміст:
1.Історія алкоголю
2.З чого починається пияцтво?
3.Причини вживання алкоголю
4.Вплив алкоголю на організм людини:
- серцево-судинна система;
- шлунок, підшлункова залоза;
- печінка;
- мозок і нервова система.
5.Алкоголізм не звичка, а хвороба.
6.Алкоголізм і суспільство.
7. Статистика
8.Висновок
9. Використана література
Історія виникнення алкоголю
Викрадач розуму — так іменують алкоголь з давніх часів. Про оп'яняючі властивості спиртних напоїв люди довідалися не менш чим за 8000 років до нашої ери – з появою керамічного посуду, що дало можливість виготовляти алкогольні напої з меду, плодових соків і дикоростучого винограду. Можливо, виноробство виникло ще до початку культурного землеробства. Так, відомий мандрівник М.М. Миклухо-Маклай спостерігав папуасів Нової Гвінеї, що не вміли ще добувати вогонь, але вже знали прийоми готування хмільних напоїв.
Чистий спирт почали одержувати в 6-7 століттях араби і назвали його «аль коголь», що означає «одурманюючий». Першу пляшку горілки виготовив араб Рагез у 860 році. Перегонка вина для одержання спирту різко збільшила пияцтво. Не виключено, що саме це послужило приводом для заборони вживання спиртних напоїв основоположником ісламу (мусульманської релігії) Мухаммедом (Магомет, 570--632). Ця заборона ввійшла згодом і в звід мусульманських законів – Коран (7 століття). З тих пір протягом 12 сторіч у мусульманських країнах алкоголь не вживали, а відступників цього закону (п'яниці) жорстоко карали. Але навіть у країнах Азії, де споживання вина заборонялося релігією (Кораном), культ вина все-таки процвітав і оспівувався у віршах.
У середньовіччі в Західній Європі також навчилися одержувати міцні спиртні напої шляхом сублімації вина й інших цукристих рідин, що бродять. Відповідно до легенди, уперше цю операцію зробив італійський чернець алхімік Валентиус. Спробовав отриманий продукт і прийшовши в стан сильного алкогольного сп'яніння, алхімік заявив, що він відкрив чудодійний еліксир, що робить старця молодим, стомленого бадьорим, сумного веселим.
З тих пір міцні алкогольні напої швидко поширилися по країнах світу, насамперед за рахунок постійно зростаючого промислового виробництва алкоголю з дешевої сировини.
З чого починається пияцтво?
У цілому мотиви вживання спиртного підлітками поділяються на дві групи. В основі мотивів першої групи лежить бажання відповідати традиціям, випробувати нові відчуття, цікавість і т.п. Формуванню цих мотивів сприяють деякі властивості психіки неповнолітніх. В них пробуджується почуття дорослості, бажання бути як усі, прагнення наслідувати старших і т.п. Віковими особливостями підлітків у визначеній мірі можна пояснити і вживання ними спиртних напоїв «для хоробрості».
Особливої уваги заслуговує друга
група мотивів споживання алкоголю,
що формують пияцтво як тип
поводження правопорушників.
У число цих мотивів входить
прагнення позбутися нудьги.
У підлітків цієї категорії істотно
ослаблений чи втрачений інтерес до
пізнавальної діяльності. Підлітки,
що вживають спиртне майже не
займаються суспільною діяльністю.
Нарешті, деякі підлітки споживають
спиртне, щоб зняти із себе напругу,
звільнитися від неприємних переживань.
Вплив алкоголю на організм
Алкоголь має здатність притягувати воду. Внаслідок цього клітини, з якими він вступає в сполуку, зневоднюються й гинуть. Діючи таким чином на білок живого організму, алкоголь викликає його згорання. Із шлунка й кишок алкоголь швидко всмоктується в кров, розноситься по всьому організму. Вже через кілька хвилин після вживання спиртного людина починає відчувати його дію. В організмі людини утилізується в середньому 95 процентів алкоголю. Решта його виводиться в незміненому вигляді із сечею, потом, видихуваним повітрям.
Як тільки алкоголь потрапляє у кров, він з достатньо високою швидкістю розповсюджується в усьому водному середовищі організму, в усіх органах і системах. Потім, коли велика частина алкоголю потрапила в організм, починається активний процес його виведення. При цьому деякі органи і системи можуть «утримувати» молекули алкоголю довше, ніж кров — наприклад, мозок, статева система. Чим довше він там знаходиться, тим сильніші згубні руйнівніші наслідки.
Серцево-судинна система
Печінка
У печінці відбувається окислення 90-98% етанолу до ацетальдегіду — дуже небезпечної і токсичної речовини. Потім ацетальдегід окислюється до оцтової кислоти, яка далі розщеплюється до води і вуглекислого газу. Проходячи через печінковий бар'єр, продукти розпаду етилового спирту негативно впливають на клітини печінки, які під впливом їх руйнівної дії гинуть. На їх місці утворюється сполучна тканина, або просто рубець, що не виконує печінкової функції. Печінка поступово зменшується в розмірах, тобто зморщується, судини печінки здавлюються, кров в них застоюється, тиск підвищується в 3-4 рази. І якщо відбувається розрив судин, починається рясна кровотеча, постраждалі від якої часто гинуть.
Шлунок, підшлункова залоза
При потраплянні алкоголю в організм першими страждають стравохід та шлунок . І чим міцніші алкогольні вироби, тим важче пошкодження. Алкоголь пригнічує виділення травних ферментів підшлункової залози, що перешкоджає розщепленню поживних речовин на молекули, придатні для живлення клітин організму. Внаслідок недостатності в організмі солі фолієвої кислоти змінюються клітини, що вистилають тонку кишку, які повинні забезпечувати всмоктування у кров глюкози, натрію, а також самої солі фолієвої кислоти та інших поживних речовин.
Мозок і нервова система
Токсична дія алкоголю на головний мозок сприймається людиною як нібито нешкідливий стан сп'яніння. І це приводить до оніміння, а потім і відмирання ділянок головного мозку. Все це для випившого як «розслаблення», «свобода» від зовнішнього світу, схожа з ейфорією людини, що звільняється з в'язниці після довгого ув'язнення . Насправді ж частина головного мозку просто штучно відключається від сприйняття інформації ззовні.
Після кожної так званої «помірної» випивки у людини в голові з'являється нове кладовище загиблих нервових клітин . І коли лікарі-патологоанатоми розкривають череп будь-якої тривало п'ючої людини, то у всіх бачать однакову картину — «зморщений мозок», зменшений в об'ємі, вся поверхня кори якого — в мікрорубцях, мікровиразках, випадах структур.
Алкоголізм - хвороба
Алкоголізм не звичка, а хвороба.Алкоголізм – важка хронічна хвороба, у більшості випадках тяжковиліковна. Вона розвивається на основі регулярного і тривалого вживання алкоголю і характеризується особливим патологічним станом організму: нестримним потягом до спиртного, зміною ступеня його переносимості і деградацією особистості. Для алкоголіка сп'яніння представляється найкращим психічним станом. Алкоголік направляє всю енергію, засоби і думки на добування спиртного, не зважаючи на реальнї обставини. Раз випивши, він прагне напитися до повного сп'яніння, до безпам'ятства..
Алкоголізм не звичка, а хвороба. Звичка контролюється свідомістю, від неї можна позбутися. психічними і фізичними змінами в організмі.
Алкоголізм і суспільство.
Алкоголь «б'є» не тільки самого питущого, але і людей, що оточують його. Часто чоловіки чи жінки, схильні до алкоголізму, зневажають своїми обов'язками, друзями, родиною і дітьми, для того, щоб задовольнити свою потребу. Пристрасть до алкоголю – причина різних злочинів. Відомо, що 50% усіх злочинів пов'язано з вживанням алкоголю.
За алкоголізм батьків часто розплачуються діти. Дослідження нервовохворих дітей показали, що причиною їхньої хвороби часто є алкоголізм батьків.
Статистика
У всесвітньому масштабі 5% усіх смертей серед молоді у віці від 15 до 29 років викликані вживанням алкоголю.
У Європі кожна четверта смерть чоловіків у віковій групі від 15 до 29 років пов'язана з алкоголем. У деяких частинах Східної Європи йдеться вже про кожну третю смерть.
У цілому у Європі щороку помирає з причин, обумовлених алкоголем, близько 55000 молодих людей.
У цілому у світі від алкогольної залежності страждають 140 мільйонів чоловік, в Україні це близько 1 млн. чоловік.
Статистика вживання алкоголю в нашій країні
Учні-соціологи провели опитування
Анкета “Підліток і алкоголь”
1. З яких джерел уперше дізнався про алкогольні напої?
А) від друзів
Б) від батьків
В) з газет, телебачення
2. Чи вважаєш ти алкоголь отрутою?
А) так
Б) ні
3. Чи знаєш ти хвороби, від яких потерпають люди, зловживаючи спиртним?
А) так
Б) ні
4. Чи сумісні спорт і алкоголь?
А) так
Б) ні
5. Чи боїшся ти захворіти на СНІД?
А) так
Б) ні
6. Твоє ставлення до алкоголю?
А) позитивне
Б) негативне
Додаткове опитування показало, що підлітки не мають повного спектру інформації про наслідки споживання алкоголю на організм. Їх уявлення базується на побутових знаннях, що й зумовлює позицію респондентів у віці від 15 до 17 років: “Алкоголь не завдає шкоди”
Висновок
Шкода алкоголю доведена. Навіть малі дози його можуть стати причиною великих чи неприємностей нещасть : травм, автокатастроф, позбавлення працездатності, розпаду родини, утрати духовних потреб і вольових рис людиною. Тому алкоголізм – велика соціальна і медична проблема, для вирішення якої кожен повинен надати максимум зусиль.
Використана література:
http://www.tvereza.info/alcohol/effects/organismeffects.htmlhttp://horting.org.ua/node/274http://www.refine.org.ua/pageid-3015-1.htmlhttp://vse-sekrety.ru/17-vliyanie-alkogolya-na-organizm-cheloveka.htmlhttp://alcofact.org.ua/publ/1-1-0-4http://www.newrusproject.ru/notice.html?id=176