Презентація на тему «Вміст нітратів у харчових продуктах»


Рейтинг презентації 5 на основі 1 голосів



Слайд #1
Презентація на тему «Вміст нітратів у харчових продуктах» - Слайд #1

Вміст нітратів у харчових продуктах


Слайд #2
Презентація на тему «Вміст нітратів у харчових продуктах» - Слайд #2

(HNO3)
Нітратна кислота - безбарвна сильно пахуча рідина, температура кипіння - 86С. При зберіганні на світлі, внаслідок розкладання з утворенням вищих оксидів нітрогену, нітратна кислота поступово фарбується в червоно-коричневий (бурий) колір. Вона cтійка лише у розведеному водному розчині, при його концентрації HNO2 на H2O, NO і NO2 . Солі азотистої кислоти - нітрити - отруйні.


Слайд #3
Презентація на тему «Вміст нітратів у харчових продуктах» - Слайд #3

Утворення та накопичення нітратів у продуктах харчування
Продукти харчування містять велику кількість біологічно-активних речовин, які характеризують харчову цінність продуктів (білків, жирів, вуглеводів), а також різних хімічних забруднювачів: токсичні елементи, нітрати, нітрити, N-нітрозосполуки, мікотоксини, пестициди.


Слайд #4
Презентація на тему «Вміст нітратів у харчових продуктах» - Слайд #4

Вміст нітратів у рослинних продуктах.
Концентрація цих хімічних забруднювачів у продуктах може бути безпечною для людини та небезпечною. Як вже раніше згадувалось, нітрати небезпечні для здоров'я людини. Однак 80 % їх надходять до організму людини з харчовими продуктами, в основному з рослинними.
Нітрати асимілюються в різних частинах рослин. Цей процес відбувається в три етапи:
1) надходження нітратів у рослинну клітину;
2) відновлення NO3 до NH4;
3) включення нітрогену у відновленій формі до складу амінокислот, з яких далі утворюються білкові сполуки.


Слайд #5
Презентація на тему «Вміст нітратів у харчових продуктах» - Слайд #5

Вміст нітратів у рослинах залежить від їх біологічних властивостей. Корнеплоди - менше. Наприклад, червоний буряк, містить 140 мг % нітратів, морква - 103 мг %. Порівняно мало накопичують нітратів томати (20 мг %), картопля (25 мг %). Ранні овочі містять нітратів більше, ніж пізні. Фрукти та ягоди накопичують нітратів дуже мало (меньше 10 мг %).
В рослинах нітрати розподіляються нерівномірно. Проведемо досліди на вміст нітратів у листі, коренеплодах, стеблах та складемо таблицю вмісту нітратів у різних частинах рослини.
Овочеві культури (зелень: салат, петрушка, кріп, шпинат тощо) можуть містити до 200-300 мг % нітратів.


Слайд #6
Презентація на тему «Вміст нітратів у харчових продуктах» - Слайд #6

Грунтово-екологічні чинники:
зволоження
світло
температура
повітря
грунт
діють в комплексі, можуть підсилювати чи послаблювати один одного. Поглинання нітратів рослинами збільшується при сильному освітленні. При низьких температурах повітря надходження нітратів зменшується. Інтенсивне зволоження грунту збільшується поглинанням нітратів коріням. Нечітке використання мінеральних добрив, насамперед нітрогенних, можуть зумовити накопичення в грунті, а потім і в рослинних продуктах, надмірної кількості нітратів.


Слайд #7
Презентація на тему «Вміст нітратів у харчових продуктах» - Слайд #7

Гостре отруєння нітратами та нітритами
Нітратна інтоксикація має механізм: порушення процесів окисного фосфорилювання, що обумовлені дією самих нітратів та нітритів. Результатом є високий рівень метгемоглобіну в крові, розвиток ціанозу.
При збільшенні дії нітратів в організмі розвивається стан гіпоксії. Найбільше виражений гепоксичний стан в таких тканинах організму, де відбувається інтенсивний поділ клітин, що зумовлює ембріотоксичну, тератогенну дію нітратів (нітритів). 


Слайд #8
Презентація на тему «Вміст нітратів у харчових продуктах» - Слайд #8

Щодо продуктів тваринного походження, то нітрати містяться в молоці, оскільки це один із шляхів виведення їх із тваринного організму. В молоко нітрати попадають разом із забрудненими нітратами кормами і питною водою. В меншій кількості нітрати знаходяться в м'ясі.
Різні солі нітратів та нітритів давно використовуються у харчовій промисловості при виготовленні шинково-ковбасних виробів, сирів тощо.
Нітрати накопичуються у молоці великої рогатої худоби. Ми вважаємо, що вміст нітратів у молоці є наслідком вживання їх разом з кормами, тому заходом по запобіганню цього явища є дотримання всіх дозволених норм вмісту нітратів у кормах. На Україні нітрати та нітрити використовуються для одержання кольору м'ясних продуктів.


Слайд #9
Презентація на тему «Вміст нітратів у харчових продуктах» - Слайд #9

Вплив нітратів на здоров'я людини
Відомо, що нітрити характеризуються досить широким спектором токсичної дії, впливаючи на організм на різних біорівнях. Забруднення навколишнього середовища фізичними, біологічними і хімічними факторами може призвести до негативних змін у стані здоров'я людини.


Слайд #10
Презентація на тему «Вміст нітратів у харчових продуктах» - Слайд #10

Допустимий вміст нітратів та нітритів у харчових продуктах
 В 1996 році комплексними токсиколого-гігієнічними дослідженнями було встановлено допустиму добову дозу прийому NO3? за добу - 320 мг на людину. Було також регламентовано вміст нітратів у харчових продуктів рослинного та тваринного походження. Гігієнічна регламентація допустимих концентрацій нітратів здійснюється з урахуванням кліматичних, географічних та екологічних чинників.
1) допустиму добову дозу нітратів;
2) середньодушове добове споживання продуктів;
3) фоновий рівень нітратів у продуктах харчування.


Слайд #11
Презентація на тему «Вміст нітратів у харчових продуктах» - Слайд #11

Переробка та використання рослинних продуктів, які містять нітрати
Кулінарна обробка продуктів знижує вміст нітратів.
Так, чистка, миття продуктів зменшує його на 5 - 15 %. Зберігання чистих овочів в холодильнику не збільшує концентрації нітритів, тоді як при кімнатній температурі воно зростає. При варінні овочів до 80 % нітратів і нітритів вимивається в відвар.


Слайд #12
Презентація на тему «Вміст нітратів у харчових продуктах» - Слайд #12

Контроль за вмістом нітратів у харчових продуктах
Контроль за вмістом нітратів у харчових продуктах є важливим елементом забезпечення гарантованої якості харчових продуктів. У всіх економічно розвинутих країнах (навіть в Україні) контроль здійснюється в двох напрямках:
1) контроль виробника за якістю своєї продукції;
2) державний нагляд з якості харчових продуктів.
Нітрати досліджують на трансформуванні нітратів у нітрити з наступним синтезом барвників за участю нітратів. Для проведення лабораторного контролю за нітратами харчових продуктів є такі методи: електрохімічні, вольтамперіоетричні. Розробляються нові методи хромотографії, іонної та газо-рідинної. Інометричний метод визначення нітратів у продукції рослинності полягає у вилученні нітратів з аналізованого матеріалу.