Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2)


Рейтинг презентації 4.5 на основі 2 голосівСлайд #1
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #1

Вітаміни
Роль вітамінів у житті людини


Слайд #2
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #2

Для підтримання нормальної життєдіяльності організму крім білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин і води потрібні вітаміни. Цим терміном називають групу додаткових речовин їжі, що належать до різних класів органічних сполук і за рідкісним винятком не синтезуються в організмі людини. Вони мають сильний і певною мірою специфічний вплив на процеси обміну, причому в дуже невеликих кількостях.


Слайд #3
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #3

Існування і значення вітамінів для життя встановив наприкінці минулого століття російський лікар М. І. Лунін (1881).


Слайд #4
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #4

Вітаміни надходять в організм з продуктами харчування, переважно рослинного походження. В тканинах організму людини вони засвоюються, утворюючи більш складні речовини. їх значення полягає в тому, що вони є складовою частиною молекул багатьох ферментів та деяких фізіологічно активних речовин, які беруть участь в обміні речовин. Отже, якщо вітаміни не надходять з їжею, то організм не отримує необхідних речовин, що згубно позначається на здоров'ї людини.


Слайд #5
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #5

Як правило, під час дослідження будь-якого вітаміну його вводять піддослідним тваринам в очищеному вигляді або навпаки, вилучають його з продукту харчування і вивчають фізіологію та біохімію піддослідних організмів. Таким чином було з'ясовано роль вітамінів в обміні речовин, їх різноманітні функції. Стало відомо, що вони беруть участь у синтезі й розщепленні амінокислот, жирів, азотистих основ нуклеїнових кислот, деяких гормонів, медіатора ацетилхоліну, який забезпечує передавання імпульсів у нервовій системі.


Слайд #6
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #6

Нині відомо понад 20 вітамінів, які мають безпосереднє значення для здоров'я людини. Усі вони розподілені на дві групи:
Жиророзчинні D, А, Е, К.
Водорозчинні належать вітаміни - С, Н, В13, В2, В1, В5, В6, В9, В12.


Слайд #7
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #7

Нині відомо понад 20 вітамінів, які мають безпосереднє значення для здоров'я людини. Усі вони розподілені на дві групи:
Жиророзчинні D, А, Е, К.
Водорозчинні належать вітаміни - С, Н, В13, В2, В1, В5, В6, В9, В12.


Слайд #8
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #8

Вітамін АЖиророзчинні вітаміни
Потрібний для синтезу зорових пігментів, підтримання цілісності шкіри і слизових оболонок, нормального розвитку зубів і кісток, забезпечення репродуктивних функцій, антиоксидант.
Симптоми нестачі
Куряча сліпота, сухість шкіри і волосся, порушення цілісності шкіри і слизових оболонок, збільшення ймовірності інфекційних захворювань дихальної, травної і видільної систем, висихання кон'юктиви, помутніння рогівки, у вагітних жінок — дефекти у розвитку плоду.


Слайд #9
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #9

Вітамін A міститься у риб'ячому жирі, яєчних жовтках, печінці, молоці; провітамін A (β-каротин) — у червоних, оранжевих, жовтих і темно-зелених овочах. Вітамін A запасається печінкою у кількості, достатній для забезпечення потреб організму впродовж року. Стійкий до нагрівання, дії кислот і лугів, легко окиснюється і розкладається під впливом світла.


Слайд #10
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #10

В1 Водорозчинний вітамін
Попередник коферменту (ТПФ), що використовується для відщеплення CO2 від органічних сполук. Бере участь клітинному диханні, синтезі пентоз і ацетилхоліну, окисненні алкоголю.
Симптоми нестачі
Бері-бері (розлад нервової системи, порушення зору, нестійкість під час ходьби, розгубленість, втрата пам'яті, виснаження, втрата апетиту, анемія, збільшення серця, тахікардія).


Слайд #11
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #11

Нежирне м'ясо, зернові, бобові, риба, печінка, яйця, зелень. Швидко руйнується при нагріванні.


Слайд #12
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #12

В2Водорозчинний вітамін
Попередник двох коферментів — ФАД і ФМН, що слугують акцепторами атомів гідрогену, також компонент оксидаз амінокислот.
Симптоми нестачі
Дерматити, тріскання губ у куточках, губи і язик стають пурпурово-червоними і блискучими, проблеми з очима: підвищена світлочутливість, розмитість зору. Один з найпоширеніших гіповітамінозів.


Слайд #13
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #13

Найбільше у молочних продуктах, також наявний в іншій різноманітній їжі: м'ясі, рибі, зернових, овочах, печінці, яєчному білку, рибі, бобових. Розкладається під впливом ультрафіолетового і видимого світла, внаслідок дії лугів.


Слайд #14
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #14

В5Водорозчинний вітамін
Попередник коферменту А, що бере участь у реакціях перенесення ацетильної групи, зокрема у клітинному диханні, синтезі й окисненні жирних кислот тощо, також задіяний у синтезі стероїдів і гему гемоглобіну.
Симптоми нестачі
Дефіцит рідкісний, проявляється втратою апетиту, болем у животі, руках і ногах, депресією, спазмами, нейро-м'язовою дегенерацією (нейропатію в алкоголіків пов'язують з нестачею вітаміну B5).


Слайд #15
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #15

Багато її в продуктах тваринного походження: м'ясі, печінці, яєчному жовтку, молоці тощо, також у цілому зерні, бобових, деяка кількість продукується кишковою мікрофлорою. Вітамін B5 відносно стабільний, втрати під час приготування їжі незначні, крім випадків, коли варіння відбувається у кислих або лужних розчинах.


Слайд #16
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #16

В6Водорозчинний вітамін
Попередник кількох коферментів, зокрема піридоксальфосфату, що беруть участь в обміні амінокислот. Потрібний для перетворення триптофану в ніацин, глікогенолізу, формування антитіл і гемоглобіну, руйнування гомоцистеїну.
Симптоми нестачі
У дітей: дратівливість, конвульсії, анемія, блювання, слабкість, біль у животі. У дорослих: себорейні ушкодження навколо очей і рота, підвищена ймовірність серцевих захворювань.


Слайд #17
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #17

Зернові, овочі, м'ясо, риба, банани, менш важливі джерела: картопля, помідори, шпинат. Стійкий до нагрівання, дії кислот, руйнується світлом і лугами.


Слайд #18
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #18

В9Водорозчинний вітамін
Попередник коферментів, що беруть участь у метаболізмі амінокислот і нуклеїнових кислот, холіну. Необхідний для формування еритроцитів і нормального розвитку нервової трубки зародка, допомагає у розкладі гомоцистеїну.
Симптоми нестачі
Макроцитарна або мегалобластна анемія, розлади шлунково-кишкового тракту, діарея. У новонароджених: підвищений ризик розщеплення хребта і неврологічних розладів.


Слайд #19
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #19

Темно-зелені овочі, горіхи, бобові, дріжджі, печінка, апельсиновий сік, дріжджі, телятина, яйця, зернові, синтезується кишковою мікрофлорою.


Слайд #20
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #20

В12Водорозчинний вітамін
Кофермент, потрібний для синтезу нуклеїнових кислот. Особливо важливий у травній і нервовій системах і червоному кістковому мозку. Необхідний для дозрівання червоних кров'яних тілець, за його нестачі попередники еритроцитів не діляться але продовжують рости. Також бере участь у синтезі метіоніну і холіну.
Симптоми нестачі
Перніціозна анемія, що проявляється блідістю, анорексією, втратою ваги, задишкою; неврологічні розлади, у більшості випадків виникає внаслідок поганого всмоктування, а не власне дефіциту в дієті.


Слайд #21
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #21

Печінка, м'ясо, риба, молочні продукти крім масла, яйця. Немає у рослинній їжі. Стійкий до нагрівання, руйнується світлом і сильними кислотами та лугами. Може зберігатись у печінці в кількості 2—3 мг, що достатньо для задоволення потреб організму впродовж 3—5 років.


Слайд #22
Презентація на тему «Вітаміни» (варіант 2) - Слайд #22

Дякуємо за увагу
Підготували учениці 11-Б класу
Подкур К. та Паламарчук А.