Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни»


Рейтинг презентації 4.67 на основі 3 голосів



Слайд #1
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #1

Тип Хордові
Клас Плазуни


Слайд #2
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #2

План
1. Ознаки-переваги, які мають плазуни, порівняно із земноводними.
2. Внутрішня будова
3. Зовнішня будова
4. Процеси життедіяльності
5. Сезонні явища
6. Ряд Лускаті
7. Ряд Черепахи
8. Ряд Крокодили
9. Роль плазунів у природі і житті людини
10. Охорона плазунів
11. Плазуни, занесені до Червоної
книги України
12. Цікаві факти


Слайд #3
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #3

Ознаки-переваги, які мають плазуни, порівняно із земноводними:
• поява міцних та сухих покривів тіла; шкіра позбавлена шкірних залоз і вкрита роговою лускою або щитками; періодичне линяння;
• винятково легеневе дихання;
• удосконалення нервової та кровоносної систем, органів чуттів, внутрішнє запліднення.
• наявність зародкових оболонок в яйці й міцної оболонки (шкара­лупи) навколо яйця, яка захищає його від висихання і пошкодження;


Слайд #4
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #4

Плазуни –холоднокровні,наземні тварини, життя яких пов”язане із суходолом
Протягом життя плазуни періодично линяють, оскільки старий покрив заважає їхньому росту.
Налічують 8 тисяч видів (в Україні визначен 21 вид),
Поширені всюди, крім Антарктиди.
Загальна характеристика


Слайд #5
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #5

Внутрішня будова
Скелет плазунів, як і земноводних, складається із черепа (майже повністю кістковий), скелета тулуба та скелета кінцівок. Скелет тулуба: хребет (шийний, грудний, поперековий, крижовий та хвостовий відділи) і справжня грудна клітка (крім змій). Скелет кінцівок та їх поясів має приблизно таку саму будову, як і в земноводних.
М'язова система більш досконала. Добре розвинені жувальні м'язи, а також м'язи шиї, кінцівок. Розвинулися міжреберні м'язи, що забезпечують рухи грудної клітки. У змій щелепи здатні розтягувати­ся, що забезпечує їм заковтування великої здобичі.


Слайд #6
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #6

Зовнішня будова
Тіло у плазунів довге або округле, випукле. Поділяється на голову, тулуб та хвіст, чітко означена шия. На голові розміщені очі (захищені трьома повіками), ніздрі, середнє вухо (відсутнє у змій) та вушні отвори. У деяких змій є термолокатори.
Усі плазуни мають добре розвинений хвіст. На кінчику хвоста американських гримучих змій є брязкальце (тріск відлякує ворогів).
Кінцівки розташовані по боках тулуба. У змій і деяких видів ящірок (веретільниця) кінцівки відсутні або редуковані. У морських черепах вони набули форми ластів.
Шкіра суха, без шкірних залоз, втратила здатність до газообміну і виділення продуктів життєдіяльності. Зверху вкрита роговими лус­ками, щитками або пластинками. Пальці мають кігтики.
У черепах спинний і черевний щитки утворюють панцир — зовнішній скелет.


Слайд #7
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #7

Опорно-рухова система
У скелеті розрізняють череп, хребет і скелет поясів та вільних кінцівок. Хребет складається з 5 відділів: шийного, грудного, поперекового, крижового та хвостового. Шийний відділ утворений різною кількістю (але не менше 8) рухомо з'єднаних між собою хребців. Череп з'єднується з шийним відділом хребта, що забезпечує рухливість голови у вертикальній площині. Перший шийний хребець має вигляд кільця і може обертатися навколо зубоподібного відростка другого шийного хребця, що дає їм змогу повертати голову в різні боки. У плазунів до хребців грудного відділу прикріплюються ребра, які, з'єднуючись із грудиною, утворюють грудну клітку (крім змій, у яких вони закінчуються вільно). Грудна клітка захищає внутрішні органи, бере участь в актах вдиху і видиху, підсилює опорну функцію кінцівок. Парна передня кінцівка—плече, передпліччя та кисть; задня — стегно, гомілка та стопа. Відділи кінцівок рухомо з'єднуються між собою за допомогою суглобів.
М'язи у плазунів більш диференційовані, ніж у земноводних. Добре розвинені жувальні м'язи, що приводять у рух щелепи, а також м'язи шиї, кінцівок. Розвинулись міжреберні м'язи, що забезпечують рухи грудної клітки.


Слайд #8
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #8

Травна система плазунів трохи складніша ніж у земноводних.Слина містить травні ферменти. Зуби у більшості плазунів безкорінні. Ними тварини захоплюють і утримують здобич. Кишечник відкривається, як і у земноводних, у клоаку. У плазунів є невиличка сліпа кишка – відділ кишечнику, де їжа перетравлюється за допомогою симбіотичних мікроорганізмів.
Нервова система плазунів також складніша ніж у земноводних. У них краще розвинені півкулі головного мозку, вони вкриті сірою речовиною – сукупністю тіл мільонів нервових клітин. Мозочок розвинений добре, що зумовлене необхідністю узгодження складних рухів.


Слайд #9
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #9

Кровоносна система плазунів загалом подібна до кровоносної системи земноводних, але має низку відмінностей. Серце плазунів трикамерне, але у шлуночку є неповна перегородка, що частково перешкоджає змішуванню артеріальної і венозної крові (у крокодилів серце 4-х камерне).
До органів дихання плазунів належать легені. В них є система перетинок, які збільшують поверхню для газообміну. Крім того їхні дихальні шляхи складаються з послідовно з”єднанних гортані та трахеї. Трахея розгалуджена на два бронхи, що заходять до легенів. Повітря надходить до легенів та виходить із них завдяки скороченню міжреберних м”язів, унаслідок чого змінюєтьчя об”єм порожнини тіла.


Слайд #10
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #10

Органи чуттів у плазунів розвинені і пристосовані до наземного способу життя. Очі захищені трьома повіками (верхньою, нижньою, мигальною перетинкою). Завдяки здатності кришталика змінювати форму та відстань від сіткивки за допомогою спеціальних м”язів, плазуни добре бачать на будь якій відстані. Органом дотику є язик, який може далеко висуватися з ротової порожнини. Також добре розвинені органи слуху, нюху, смаку тощо.
Регенерація у плазунів виражена гірше ніж у земноводних. У ящерок спостерігають явища самоколіцтва. Якщо схопити тварину за хвіст, то в наслідок сильного скорочення м”язів, один із хвостових хребців переламується й кінець хвоста відпадає. Цей рефлекс має захисне значення. З годом хвіст відросте.


Слайд #11
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #11

Розмноження і розвиток плазунів
Плазуни-роздільностатеві тварини. У них внутрішне запліднення. Більшість плазунів відкладає яйця, які мають запас поживних речовин (жовток). Яйце вкрите кількома оболонками, що захищають зародок від висихання, проникнення шкідливих мікроорганізмів, механічних ушкоджень і забезпечують його газообмін. Зародок в яйці забезпечений поживними речовинами, водою, киснем.
У деяких видів (веретільниця, живородна ящірка, гадюки) яйця затримуються в статтєвій системі самки до моменту виходу малят (яйцеживонародження)


Слайд #12
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #12

СЕЗОННІ ЯВИЩА У ЖИТТІ ПЛАЗУНІВ
У житті плазунів можно визначити такі сезони: зимівля, розмноження та літня активність. Для зимівля використовують різні місця: болотяні черепахи зимують на дні водойм, зарившись в мул, змії, вужі та ящірки – у пустотах в грунті. Впродовж зимівлі процеси обміну речовин значно уповільнюються. Ґодразу після виходу із зимівель та переміщення до своїх літніх тереторій плазуни починають розмножуватися. Самки відкладають яйця в маленькі ями під камінням, пеньками тощо, які добре прогріаються сонцем, бо тепло необхідне для розвитку зародків. Наприкінці літа з”являється потомство. У степах та пустелях де живуть плазуни влітку надзвичайно висока температура, що спонукає тварин впадати в так звану літню сплячку.


Слайд #13
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #13

Ряд Лускаті
Найбагатша на види група плазунів.
Вони поширені майже скрізь на суходолі, а деякі в морях чи прісних водоймах. До лускатих належать ящірки, змії та хамелеони. Всі ці види об”єднує наявність рогових лусок на поверхні тіла.
Ящірки дуже різноманітні за зовнішнім виглядом та розміром. В деяких видів вкорочені кінцівки, або взагалі кінцівок нема.Найбільші розміри серед ящірок мають варани (сірий та велетенський).
Змії – безногі лускаті тварини. Живляться різними хребетними тваринами. Рухливо з”єднані кістки лівої та правої частин щєлеп дають їм змогу заковтувати велику здобич цілком. Не мають барабанних перетинок, а прозорі та нерухомі повіки приросли до поверхні ока. Грудної клітки в них немає, що забезпечує надзвичайну гнучкість тіла.
В отруїних змій передні зуби верхньої щелепи більші за розмірами. Більшість змій неотруйні. Найбільші серед них – анаконда й сітчастий пітон.


Слайд #14
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #14

Ряд Черепахи
Черепахи-плазуни, в яких є кістковий панцир, де міститься їхнє тіло і куди в разі небезпеки вони втягують голову, шию, кінцівки й хвіст.З частинами панцира зрослися грудина, ребра, грудні, поперекові і крижові хребці тощо. Зубів нема, але є рогові щелепи з гострими краями, що виконують роль зубів і вкривають щелепи подібно до дзьобу птахів.
Відомо близько 250 видів.
Найбільшими черепахами є Зелена і Слонова.
Розмножуются на суходолі,відкладаючи до кількох сотень яєць.
Деякі види черепах є об”єктами промислу.Людина споживає їх м”ясо, жир,яйця.Із їх панцирів роблять різноманітні вироби(гребінці, попільнички тощо).


Слайд #15
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #15

Ряд Крокодили
Представники ряду крокодили пристосовані до напівводного життя. Мають видовжене тіло, вкрите роговими щитками. Довгий хвіст, стиснутий з боків, слугує для плавання, але можуть глушити ним здобич.
Під час пірнання ніздрі та слухові отвори закриваются клапанами.
Серце чотирикамерне.
Зуби недиференційовані, але мають корені, як і у савців.
Розмножуються на суходолі. Самка відкладає від 20 до 100 яєць в гніздо у піску.
Крокодили поширені у тропічних та субтропічних регіонах. Налічують 22 сучасні види. Тривалість життя цих тварин від 80 до 100 років. Найбільшим серед крокодилів є нільський крокодил (до 8 метрів).
Зі шкіри крокодила виготовляють різноманітні вироби, їхні м”ясо і жир споживають люди.


Слайд #16
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #16

Роль плазунів у природі і житті людини
Плазунами живляться різні тварини (зокрема деякі види птахів і ссавців) .
Змії знищують велику кількість гризунів – шкідників сільського господарства, а ящірки – шкідливих комах.
Іноді люди стають жертвами отруйних змій, але водночас отруту змій використовують для виробництва ліків.


Слайд #17
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #17

Охорона плазунів
У зв”язку з активним втручанням людини в природу спостерігають різке зменшення чисельності багатьох видів плазунів.
У багатьох країнах плазунів охороняють відповідними законами; рідкісані та зникаючі види занесені до Червоної книги; складають міжнародні угоди, що передбачають охорону певних видів плазунів, а також забороняють вивозити і торгувати ними.
Представники видів, чисельність яких зменшилась до критичної межі, штучно розводять у спеціальних розплідниках, а потім випускають у звичне їм природнє середовище.


Слайд #18
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #18

Цікаві факти про плазунів
Цікавий орган чуттів виявлено у гримучих змій. У них перед очима є заглиблення, яке сприймає зміни температури на 0,02 C на відстанях до 15 см. Вночі цей орган допомогає знаходити теплокровну здобич.
Як тільки навесні промені сонця прогріють землю, на її поверхню виповзають зі своїх зимових притулків гадюки і вужі. У цей час вони ліниво лежать та гріються в променях сонця неподалік від місць зимівлі.
Хамелеони – група тропічних лускатих, пристосованих до життя на деревах. Ці тварини змінюють своє забарвлення перерозподіляючи пігменти шкіри залежно від тла навколишнього середовища. Для захоплювання здобичі у них є довгий, липкий язик, який вони дуже швидко викидують з рота і потім так само швидко затягують до рота добич.


Слайд #19
Презентація на тему «Тип Хордові. Плазуни» - Слайд #19

Плазуни занесені до Червоної книги України
Гекон кримський
Жовтопуз
Полоз лісовий
Полоз чотирисмуговий
Полоз леопардовий
Мідянка
Гадюка степова східна