Презентація на тему «Транспортування потерпілих»
ТРАНСПОРТУВАННЯ ПОТЕРПІЛИХ
Транспортування — один із важливих елементів подання першої допомоги.
Для перенесення потерпілого використовують стандартні ноші або їхню імпровізацію з підручних матеріалів (щит, східці, намет, плащ, ковдра).
Перенесення потерпілих у будинок, на транспорт, у медпункт має велике значення для швидкого надання медичної допомоги. Перенесення має бути проведене обережно, уміло, щоб не завдати шкоди потерпілому.
Транспортування при нещасних випадках
При відсутності транспорту слід здійснити перенесення потерпілого до лікувальної установи на ношах, в т. ч. імпровізованих. Першу допомогу доводиться надавати і в таких умовах, коли немає ніяких підручних засобів чи часу для виготовлення імпровізованих носилок. У цих випадках хворого необхідно перенести на руках.
Медичні та імпровізовані ноші
Транспортування при нещасних випадках
Одна людина може нести хворого на спині (а), на руках (б), на плечі (в). Перенесення способом «на руках попереду» і «на плечі» у випадках, якщо потерпілий дуже слабкий або без свідомості. Якщо хворий у стані триматися, то зручніше переносити його способом «на спині». Ці способи вимагають великої фізичної сили і застосовуються при перенесенні на невеликі відстані.
Транспортування при нещасних випадках
Потерпілого, що знаходиться в несвідомому стані, найбільш зручно переносити способом «один за одним». Якщо хворий у свідомості і може самостійно триматися, то легше переносити його на «замку» з 4 рук.
У ряді випадків хворий може подолати коротку відстань самостійно за допомогою супроводжуючого, який закидає собі на шию руку потерпілого і утримує її однією рукою, а іншою обхоплює хворого за талію або груди. Постраждалий вільною рукою може спиратися на палицю.
Транспортування при переломах і вивихах
При різних видах переломів транспортування потерпілого має свої особливості.
Особливо небезпечні травми хребта. У таких випадках необхідно обережно, не піднімаючи потерпілого, підсунути під його спину дошку, щит, лист фанери, двері тощо. Якщо під руками немає нічого твердого, то у крайньому випадку можна транспортувати потерпілого у звичайних м'яких ношах обличчям донизу.
М'які ноші
Транспортування при переломах і вивихах
При переломі ребер необхідно міцно забинтувати груди або стягнути їх рушником під час видиху на рівні ушкодження ребер, щоб обмежити рухи грудної клітки при диханні. Транспортувати в напівсидячому або сидячому положенні. При травмах ключиць – в сидячому положенні.
При травмах живота у положенні лежачи на спині, з льодом на животі.
Сидяче положення
Транспортування при переломах і вивихах
При ушкодженні тазу необхідно обережно стягнути його широким рушником, шматком тканини, покласти потерпілого на тверді ноші (щит, широку дошку), надавши йому пози „жаби”.
При травмі голови (рана в потиличній частині або є перелом кісток у цій зоні), потерпілі часто знаходяться без свідомості, тому транспортування таких потерпілих здійснюється на боці, у фіксованому стабілізованому положенні.
Положення «жаби»
Транспортування на боці
Транспортування при переломах і вивихах
При переломах і пораненнях щелепи у потерпілого в роті збираються кров, слина, слиз і западає язик. Через це, якщо можна, потерпілого переносять на ношах у напівсиди чому положенні або укладають на живіт. При укладанні на живіт під лоб підстеляють одяг і повертають голову потерпілого в сторону.
При перенесенні на ношах людей з пошкодженими кінцівками роблять так: поламану руку прибинтовують до грудей, а при травмі ноги під коліна кладуть валик з одягу. Переносячи потерпілого, носії повинні намагатися зберігати горизонтальне положення нош на спусках, при подоланні перепон.
Транспортування при опіках
Транспортування потерпілого у положенні сидячи чи напівсидячи здійснюється при опіках верхньої половини тулуба, обличчя, шиї, рук; лежачи на спині - при опіках передньої поверхні тулуба, ніг; лежачи на животі - при опіках задньої поверхні тулуба, ніг; при циркулярних опіках підкладають складений одяг, гумові подушки, щоб більша частина ноги чи тулуба була у висячому положенні і не торкалася нош. Це дозволяє зменшити біль під час транспортування.
У інших випадках
Якщо немає пошкоджень кісток та тканин (наприклад при отруєнні, обмороженні, радіаційному ураженні та ін.), то транспортування відбувається довільно.
Дякую за увагу!