Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2)


Рейтинг презентації 3.78 на основі 9 голосів



Слайд #1
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #1

Спинний мозок
Підготувала Сидорук Аліна 11-Б


Слайд #2
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #2

Спинний мозок
Спинний мозок -- це відділ центральної нервової системи розташований у каналі хребта. Спинний мозок коротший від хребта і закінчується на рівні другого поперекового хребця.


Слайд #3
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #3

Довжина спинного мозку в середньому 45 см у чоловіків і 41 -42 см у жінок, маса 34 -38 г.


Слайд #4
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #4

Спинний мозок складається з 31 сегмента і поділяється на 5 відділів:
шийний,
грудний,
поперековий,
крижовий,
куприковий.


Слайд #5
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #5

Від кожного сегмента спинного мозку праворуч і ліворуч відходять по парі задніх і передніх корінців. Задні корінці побудовані з пучків чутливих нервових волокон, а передні - з рухових нервових волокон. У міжхребцевому отворі корінці зливаються, утворюючи змішаний спинномозковий нерв. Відповідно до кількості сегментів спинний мозок має 31 пару нервів: 8 пар шийних, 12 грудних, 5 поперекових, 5 крижових і одну пару куприкових.


Слайд #6
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #6

Спинний мозок ділиться на дві симетричні половини - праву і ліву. Вони спереду і ззаду розділені глибокими борознами.
Навколо центрального каналу розташована сіра речовина, яка складається з тіл вставних нейронів і рухових. На поперечному розрізі сіра речовина формує фігуру, схожу на метелика.
Сіра речовина спинного мозку оточена білою речовиною. Це відростки нейронів, які є чутливими і руховими провідними шляхами. Ті з них, що несуть інформацію з периферії та внутрішніх органів до спинного і головного мозку називаються висхідними (чутливими). Інші — низхідні (рухові) несуть імпульси від головного і спинного мозку до периферичних частин тіла та внутрішніх органів.


Слайд #7
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #7

Спинний мозок оточений трьома оболонками:
Внутрішня або м'яка оболонка
Павутинною
Твердою
Тверда оболонка -зовнішня утворює навколо мозку щільний фіброзний мішок.
Павутинна оболонка – м'яка тонка прозора покриває всі опухлості, бідна на нерви і судини.
Внутрішня оболонка м'яка щільно оточує спинний мозок проникає у всі щілини і вистилає їх.


Слайд #8
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #8

Функції спинного мозку людини
Рефлекторна функція спинного мозку полягає у здійсненні складних рухових реакцій організму. Спинний мозок іннервує всю скелетну мускулатуру, крім м'язів голови, які іннервуються черепними нервами. У спинному мозку містяться рефлекторні центри мускулатури тулуба, кінцівок шиї. Тут же розташовано багато центрів автономної нервової системи. Рефлекси сечовипускання і дефекації зв'язані з функцією спинного мозку.
Провідна функція полягає у тому, що доцентрові імпульси, які надходять у спинний мозок по задніх корінцях, передаються по провідних шляхах спинного мозку у відділи головного мозку, що лежать вище. У свою чергу, із відділів центральної нервової системи спинний мозок одержує імпульси, які можуть змінювати діяльність скелетної мускулатури і внутрішніх органів.


Слайд #9
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #9

Еволюція спинного мозку


Слайд #10
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #10

Вперше спинний мозок з'являється вже у безчерепних (ланцетник).


Слайд #11
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #11

Спинний мозок змінюється у зв'язку зі зміною складності пересування тварин.
У наземних тварин з чотирма кінцівками утворюються шийне і поперекове потовщення.
У змій спинний мозок не має потовщень.


Слайд #12
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #12

У птахів за рахунок розширення сідничного нерва формується порожнина – ромбоподібний, або люмбосакральний синус. Його порожнина заповнена глікогеновою масою.
У костистих риб спинний мозок переходить в ендокринний орган урофіз.


Слайд #13
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #13

Захворювання спинного мозку


Слайд #14
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #14

Поліомієліт (гострий спінальний дитячий параліч) - це інфекційне захворювання, при якому уражається центральна нервова система. Хвороба є найпоширенішою причиною виникнення у дітей фізичних недоліків.
Вірус поліомієліту, потрапивши в організм, проникає в нервову систему через кров, уражає різні відділи, переважно рухові клітини спинного мозку, а також рухові корінці, які відповідають за рухи. Вірус поліомієліту поширюється повітряно-крапельним шляхом (чхання, кашель) або за типом кишкової інфекції (через фекалії хворого).
Вакцина – єдиний метод боротьби з хвробою.


Слайд #15
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #15

Міопатія пов'язана з ураженням нервової системи та з порушенням ендокринної системи. Виникає в дитячому та юнацькому віці.
При цій хворобі розвивається хронічний дегенеративний процес в м'язовій тканині, при деяких формах – в клітинах передніх рогів спинного мозку та інших відділах нервової системи. В основі захворювання припускають порушення вуглеводного обміну. М'язи погано засвоюють вуглеводи.


Слайд #16
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #16

При пухлині спинного мозку виявляються мляві або спастичні паралічі, розлади всіх видів чутливості нижче місця ураження спинного мозку. Досить швидко можуть виникнути розлади сечовипускання і неточність рухів при ходьбі, спів дружних (координованих) рухів кінцівок. Якщо опух іде з хребта, то останній підпадає деформації і на рентгенограмі виявляється руйнування хребців.


Слайд #17
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #17

Сирингомієлія відрізняється повільним прогресивним перебігом (10—15 років). Найчастіше уражається шийно-грудний відділ спинного мозку і відповідно до цього виявляються такі симптоми: поступова атрофія м'язів руки, що супроводиться підвищеною пітливістю, синюшністю. При дослідженні виявляється, що хворий не відчуває на ураженій кінцівці болю і тепла.


Слайд #18
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #18

Діастематоміелія (спинний мозок з проміжком, подвоєння спинного мозку) являє собою в більшості випадків потворність розвитку, що полягає у відсутності змикання симетрично закладаються у ембріона частин спинного мозку.


Слайд #19
Презентація на тему «Спинний мозок» (варіант 2) - Слайд #19

Менінгоцеле спинномозкова або черепно-мозкова грижа, обумовлена вродженим дефіцитом кісткової тканини в області дна передньої черпно ямки в період ембріонального розвитку під впливом тих чи інших зовнішніх (інфекція) і внутрішніх (генетичних) причин.