Презентація на тему «Шлунок» (варіант 2)Завантажити презентацію

Слайд #1
Презентація на тему «Шлунок» (варіант 2) - Слайд #1

Шлунок
Підготували: учениці 9-В класу Тетяна Майкан та Наталія Демченко


Слайд #2
Презентація на тему «Шлунок» (варіант 2) - Слайд #2

Що таке шлунок?
Шлунок - найрозширеніша частина травного каналу.
Він має вигляд вигнутого мішка. Його ємність у дорослої людини в нормі становить 2 літри. Але, якщо людина звикла споживати велику кількість їжі та рідини, об'єм шлунка може збільшуватися до 5 літрів. Це явище є небажаним, оскільки негативно впливає на діяльність інших органів, наприклад заважає диханню. У шлунку виділяють верхню і нижню частини.


Слайд #3
Презентація на тему «Шлунок» (варіант 2) - Слайд #3

Будова шлунку
1. Стравохід.
2. Вхід.
3. Мала кривизна.
4. Пілоричний відділ.
5. Велика кривизна.
6. Дно шлунка.


Слайд #4
Презентація на тему «Шлунок» (варіант 2) - Слайд #4

Травлення у шлунку
У шлунку продовжується дія ферментів слини, і їжа зазнає подальшої хімічної та механічної обробки. Хімічна обробка їжі відбувається внаслідок дії на неї шлункового соку. Шлунковий сік - прозора рідина, що має кислу реакцію, містить ферменти, слиз і соляну кислоту. За добу у людини виділяється від 0,5 до 2 літрів шлункового соку. Фермент шлункового соку (пепсин) розщеплює складні білки на простіші молекули амінокислот. Шлунковий сік містить також ферменти, які розщеплюють жири (наприклад, жири молока). Слиз захищає стінки шлунка від дії соляної кислоти та від самоперетравлювання власними білковими ферментами.


Слайд #5
Презентація на тему «Шлунок» (варіант 2) - Слайд #5

Велике значення для процесів травлення в шлунку має соляна кислота. Вона активує білкові ферменти, які виділяються із залоз у неактивному стані; зумовлює денатурацію та набухання білків, що сприяє кращому їхньому перетравленню; стимулює рухову активність шлунка, вбиває бактерії і припиняє гнильні процеси. Але як висока, так і низька кислотність порушують травлення в шлунку, призводять до низки хвороб. Тривалість перебування їжі в шлунку залежить від її складу. Жирна їжа затримується до 6-8 годин, вуглеводна-до 4 годин. Травлення в шлунку може відбуватися лише при температурі тіла 36-37°С і за наявності соляної кислоти.


Слайд #6
Презентація на тему «Шлунок» (варіант 2) - Слайд #6

Найпопулярніші хвороби шлунка
Гастрит - запалення слизової (внутрішньої) оболонки стінки шлунка. Коли запалення переходить на дванадцятипалу кишку формується, так званий, гастродуоденіт. Виділяють два види гастритів і гастродуоденітів: із зниженою і підвищеною кислотністю шлункового соку. Гастрит можуть спричинити такі чинники як неякісна їжа, тривале порушення харчування, переїдання, одноманітне харчування, зловживання алкоголем, нікотином, вживання жирної, гострої, дуже холодної або занадто гарячої їжі, отруєння лугами або кислотами, прийому всередину дратівливих ліків
Також гастрит можуть спричинити різні інтоксикації та інфекції, функціональні порушення нервової системи, нервово-рефлекторний вплив з різних уражених органів - кишечника, жовчного міхура та ін.


Слайд #7
Презентація на тему «Шлунок» (варіант 2) - Слайд #7

Гастрит буває:
гострий
хронічний
Хронічний гастрит проявляється хронічним запаленням слизової оболонки (у ряді випадків і більш глибоких шарів) стінки шлунка. Дуже поширене захворювання, що складає в структурі хвороб органів травлення близько 35%, а серед захворювань шлунка - 80 - 85%.
Гострий гастрит - це гостре запалення слизової оболонки шлунка. Поява даного захворювання може бути обумовлено хімічними, механічними, термічними та бактеріальними причинами. Проявами гастриту є пошкодження поверхневого епітелію і залозистого апарату слизової оболонки шлунка і розвиток в ній запальних змін. Запальний процес може обмежуватися поверхневим епітелієм слизової оболонки або поширюватися на всю товщу слизової оболонки і навіть м'язовий шар стінки шлунка.


Слайд #8
Презентація на тему «Шлунок» (варіант 2) - Слайд #8

Як лікувати гастрит?
Гастрит обов'язково потрібно лікувати, інакше він перейде в більш небезпечні захворювання.
Для лікування використовують щадне харчування (теплі, нежирні, протерті страви);    
різноманітні ліки: адсорбуючі токсини, обволікаючі стінки шлунка, знеболюючі, що поліпшують травлення у хворому шлунку, що знижують кислотність, іноді, щоб позбутися від інфекції пацієнтам призначають антибіотики.
Лікування найчастіше проводиться в домашніх умовах, займає воно 2-3 тижні, хронічний гастрит лікують довше (до двох років).
Проте і поза курсу лікування як при гострому, так і при хронічному гастриті бажано постійно дотримуватися дієти (обмеження гострих, гарячих, грубих блюд, обмеження споживання кави, газованих напоїв, алкоголю, відмова від куріння). Вибрати найбільш відповідний режим харчування допоможе лікар-гастроентеролог або дієтолог.
Для контролю над лікуванням найчастіше проводять повторну езофагогастродуоденоскопія. Хворі хронічним гастритом повинні знаходиться на диспансерному спостереженні і відвідувати лікаря не рідше двох разів на рік.


Слайд #9
Презентація на тему «Шлунок» (варіант 2) - Слайд #9

Виразка шлунка
Виразкова хвороба - хронічне захворювання основним морфологічним проявом якого є рецидивуюча виразка шлунку або дванадцятипалої кишки, як правило, виникаюча на фоні гастриту, викликаного інфекцією Helicobacter pylori. Важливо підкреслити, що медицина завжди розділяла виразкову хворобу і симптоматичні виразки слизової оболонки шлунку і дванадцятипалої кишки. Такі виразки можуть виникати при ендокринній патології, при стресах, гострих або хронічних порушеннях кровообігу, алергії, при прийомі нестероїдних протизапальних засобів (НПЗП)..


Слайд #10
Презентація на тему «Шлунок» (варіант 2) - Слайд #10

Як лікувати виразку шлунку?
Виразку шлунку лікують дієтою, антибіотиками та противиразковими препаратами.
Виразка - це досить серйозне захворювання, тому не треба займатися самолікуванням. Народні рецепти краще застосовувати в поєднанні з лікарською терапією, прописаної лікарем.


Слайд #11
Презентація на тему «Шлунок» (варіант 2) - Слайд #11

Рак шлунку
Рак шлунка - це захворювання, при якому злоякісні (ракові) клітини утворюються в тканинах шлунка.
Приблизно 90-95% пухлин шлунка злоякісні, а з усіх злоякісних пухлин 95% складають карциноми. Рак шлунка по захворюваності й смертності займає 2 місце після раку легень. Ця форма злоякісних пухлин є однією з найголовніших, як серед чоловіків, так і серед жінок, зустрічаючись серед перших в 2 рази частіше.Найбільш часто уражається вік старше 40-45 років, хоча не настільки вже рідко рак шлунка виникає в осіб 30-35-літнього віку і навіть у більш молодих. У чоловіків карциному шлунка виявляють зазвичай у віці 50-75 років.
Розрізняють 3 стадії хвороби:I стадія - діаметр пухлини не більш 2 см, проростання тільки слизової оболонки без видимих метастазів у лімфатичні вузли;II стадія - діаметр пухлини 4-5 см, проростання підслизового й м'язового шарів, можуть бути регіонарні метастази;III стадія - великі розміри пухлини, проростання серозної оболонки, сусідніх органів; наявні віддалені метастази.Після оперативного втручання пухлини, як правило, класифікують по системі TNM.


Слайд #12
Презентація на тему «Шлунок» (варіант 2) - Слайд #12

Профілактика хвороб шлунку
спати 6 - 8 годин;
відмовитися від жирної, копченої, смаженої їжі;
під час болю в шлунку треба обстежуватися і їжу приймати 5 - 6 разів на день протерту, легко засвоювану: каші, киселі, парові котлети, рибу морську, овочі, омлет;
лікувати хворі зуби, щоб їжу добре прожовувати;
уникати скандалів, так як після нервового перенапруження болі в шлунку посилюються;
не приймати дуже гарячу або дуже холодну їжу;
не курити;
не зловживати алкоголем.


Слайд #13
Презентація на тему «Шлунок» (варіант 2) - Слайд #13

Будьте обережними! Хвороби шлунку досить небезпечні і приносять людині значні неприємності.


Завантажити презентацію