Презентація на тему «Періодизація еволюційних явищ»
Еволюція органічного світу по ерах
Періодизація еволюційних явищ
Теорія Великого Вибуху
Згідно теорії Великого Вибуху Всесвіт виник внаслідок вибуху біля 20 млрд. років тому. 4.5-3.8 мільярдів років тому поверхня Землі застигає, Земна кора стає твердою. Формується атмосфера і океани.Виникає життя.
Етапи розвитку біосфери:
Архейська ера
Почалась з моменту виникнення Землі як планети - 4,6 млрд. років тому і закінчився з появою вільного кисню в атмосфері - 2,5 млрд. років тому.
У архейську еру атмосфера Землі була безкисневому і носила відновлювальний характер. На всій Землі переважав теплий і вологий клімат.
Однак у деяких місцях Південної Африки, Північної Америки та Австралії у залізорудних формаціях, кремнистих сланцях виявлено куле- або паличковидні тільця з наявними структурами біологічного походження. Вони є, можливо, залишками бактерій або синьозелених водоростей. Можна припустити, що в морях архейської ери панували найпростіші одноклітинні організми: водорості, бактерії, гриби та якісь найпростіші тварини. Пристосування перших організмів до різних способів живлення (автотрофного та гетеротрофного) призвело протягом архею до виокремлення царства рослин і царства тварин. Породи архейської пори виходять на поверхню в межах Українського щита.
Докембрійський період
Зародження
ПРОТЕРОЗОЙСЬКА ЕРА
Життя протерозойської ери
(570-235 млн. років тому)
Палеозойська ера (від грец. palaio — старий та zoion — тварини) — геологічна ера, що підрозділяється на шість геологічних періодів. Від найранішого до найпізнішого: Кембрій, Ордовик, Силур, Девон, Карбон і Перм.
Протягом палеозойської ери органічний світ завоював сушу. Серед тварин з'явилися перші хребетні, серед рослин — спорові та хвойні.
Палеозойська ера
Загальний вигляд суші
Ранній палеозой
Життя на планеті
В кембрійський етап широкого поширення набули синьо-зелені водорості, членистоногі і багатоклітинні тварини з зовнішнім панциром. Вміст кисню в атмосфері досяг 1% від сучасного, зменшилась кількість С02 в атмосфері та, можливо, парів води. Це послабило парниковий ефект, зробило атмосферу більш прозорою. Почало різко зростати значення сонячного світла для розвитку життя, але поки що немає доказів існування у кембрії життя на суші (тільки у воді). У ордовіку з'явилися перші хребетні рибоподібні живі організми. У період силуру життя вийшло з води. Перші на Землі рослини не мали коренів і листя їх були схожі на водорості.
Пізній палеозой
Життя
Цей етап характеризується широким поширенням наземних рослин, тварин. Суша стала основною ареною розвитку життя на Землі. Першими наземними тваринами були земноводні.
Етапи:
Мезозойська ера
Перши динозаври
панували папороті, мезофільні, хвойні рослини. На суші з'явилися нові групи комах, перші динозаври, примітивні ссавці
з'явилися перші метелики і птахи
динозаври панували як у воді, так і на суші
завоювали сушу квіткові рослини
загибель динозаврів
Флора і фауна
Це були тварини середніх і великих (від одного до 30 м завдовжки) розмірів, що пересувались на чотирьох або на двох задніх кінцівках, які були спрямовані вниз, на відміну від сучасних плазунів.
Динозаври у тріасовий період
дуже поширились головоногі молюски, що загалом нагадували кальмарів, однак мали зовнішню пряму черепашку - белемніти
Біосфера юрського періоду
іхтіозаври (завдовжки від одного до 15 м) мали рибоподібну форму.
Птерозаври, або літаючі ящери, з'явились наприкінці тріасового періоду, однак найбільшого різноманіття досягли в юрський та крейдяний.
У цей час сформувалися в сучасних рисах материки та океани.
Кайнозойський етап
Орограф. зміни зумовили зміни клімату, ландшафтів, флори та фауни.
Наприкінці палеогенового періоду відбувається підняття суходолу. Утворилися Альпи, Піринеї, гори Греції, Криму, Кавказу, Гімалаї, Кордильєри, Анди тощо. Це спричинило біосферну кризу, під час якої вимерло багато груп рослин і тварин, характерних для палеогенового періоду, й сформувались біогеоценози наступного неогенового періоду.
Палеоген
Неогенний період
У неогені починається зовсім новий етап в історії Землі — природа робить архіважливий крок. Це крок до появи людини. Від якихось поки що точно не встановлених форм примітивних мавп відокремлюється відгалуження, яке еволюціонує до людиноподібних мавп. Уже на початку неогену існували спільні предкові форми людиноподібних мавп і людини.
Зображення можливого зіткнення групи древніх людей - азіатських представників людини прямоходячої з гігантопітеком.
Людина розумна
Як давно це було?
Фауна неогену
Представники: 1 - мастодонт Gomphotherium. 2, 3 - олені (2 - Palaeomeryx, 3 - Uicroceras); 4 - стародавній фламінго Palaeolodus.
Плейстоценовий слон паралефас (безпосередній, як вважають, предок мамонта)
Картина ландшафту лісостепу з гіппаріоновой фауною. Відбувається заміщення лісових островів з луками і степами.
Трипалий кінь гиппарион, типовий мешканець лісостепу, де багато корму і укриттів. Розвинені бічні пальці створювали додаткову опору при бігу по купинах і багнистому грунту. Кінцівки були сильно зігнуті в суглобах, і на великі відстані гиппарион бігати не міг.
Носорог брахіпотерій
Четвертинний період (антропоген). Цей період почався близько двох мільйонів років тому. Велика частина цього періоду припадає на льодовикову епоху - плейстоцен. 12 — 20000 років тому настає остання епоха антропогену — голоцен.
Антропогенний період
Маmmuthus primigenius
Загальне охолодження Землі та розвиток материкових зледенінь у Північній півкулі. Похолодання призвели до вимирання багатьох форм неогенових ссавців, збіднення рослинного світу, зсування на південь природних зон.
Антропоген
Виконала учениця 11 класуЧернігівської ЗОШ І-ІІІ ступенівімені Героя Радянського СоюзуА. М. ТемникаЛевицька Анастасія