Презентація на тему «Крила комах»


Рейтинг презентації 5 на основі 1 голосівСлайд #1
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #1

Крила
комах
Матеріали для 8 класу


Слайд #2
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #2

Комахи мають дві пари крил, які розміщені на грудях. Повністю вони розвиваються тільки при переході комах у дорослий стан.
Будова крил у значній мірі враховується як основа систематики крилатих комах: лускокрилі, двокрилі, перетинчастокрилі, твердокрилі, напівтвердокрилі, рівнокрилі…
Крила комах


Слайд #3
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #3

Крила комах являють собою бічні вирости стінки тіла, що утворені тонкими мембранами, натягнутими на каркас жилок, по яких в крила проникають трахеї, нерви та порожнинна рідина. Просвіти перетинчастих частин крила, що розміщені між жилками, називаються комірками.
Крила комах


Слайд #4
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #4

Жилки розміщуються так, що стають механічною опорою крила та допомагають протистояти потокам повітря при польоті.
Розміщення та число жилок — ознаки, які добре характеризують кожну систематичну групу комах.
Крила комах


Слайд #5
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #5

Жилки пронизують все крило комахи, забезпечуючи необхідну жорсткість конструкції та її аеродинамічні властивості. Вони є поздовжні, які частково галузяться, та поперечні, що з'єднують поздовжні жилки між собою. Кожна жилка згідно її розміщення на пластинці має певну назву.
Крила комах


Слайд #6
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #6

Перша, найтовстіша жилка, називається костальною – коста. Нижче неї розміщена субкостальна - субкоста, а далі йдуть радіальна та медіальна жилки, які галузяться. В задній частині крила проходять кубітальні, анальні та югінальні жилки. Крім того, у місця впадання субкости в косту може знаходитися щільний кутикулярний утвір – крилове очко, яке знімає шкідливі вібрації при польоті.
Крила комах


Слайд #7
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #7

C – костальна жилка, Sc – субкостальна жилка, R – радіальні жилки, М – медіальні жилки,
Cu – кубітальні жилки, An – анальні жилки, Ju – югінальні жилки
Крила комах


Слайд #8
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #8

Крила комах


Слайд #9
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #9

У більш примітивних груп комах обидві пари крил досить подібні і сітка жилок густіша, ніж у представників вищих рядів. Крім того, у представників вищих рядів передні та задні крила часто значно відрізняються між собою. Нерідко розвивається лише одна пара крил, частіше передні (у мух, самців щитівок, деяких поденок), але буває і навпаки— розвинуті тільки задні крила (у віялокрилих).
Крила комах


Слайд #10
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #10

Крила комах


Слайд #11
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #11

У лускокрилих, тобто метеликів добре розвинені обидві пари крил, які густо вкриті мікроскопічними лусочками. Від їхнього забарвлення, структури та розміщення залежить різноманітне забарвлення та малюнок крил.
Крила комах


Слайд #12
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #12

У перетинчастокрилих комах обидві пари крил перетинчасті з нечисленними жилками. Але друга пара менша за першу.
Крила комах


Слайд #13
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #13

У двокрилих розвинута лише перша пара крил. Друга пара перетворилась на дзизкальця.
Крила комах


Слайд #14
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #14

У мух, які мають тільки добре розвинені передні крила, задні перетворені в невеликі булавовидні придатки, багаті на чутливі волоски. Вони працюють як гироскопи і слугують стабілізаторами при польоті.
Крила комах


Слайд #15
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #15

У твердокрилих - жуків перша пара крил перетворена на рогові жорсткі надкрила - елітри, які захищають спинну частину тіла. При польоті надкрила жуків відіграють роль лише плануючих виростів, які не здійснюють власних рухів, а для літання пристосовані лише задні крила. Інколи у жуків при польоті надкрила навіть не розправляються, а задні тільки висовуються в сторони з надкрил.
Крила комах


Слайд #16
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #16

Для багатьох жуків, які живуть в сухих місцевостях, характерно те, що у них надкрила повністю зростаються між собою, утворюючи захисний «шолом» над черевцем. При цьому задні крила не можуть існувати і зникають. Це спостерігається у багатьох
довгоносиків, жужелиць та особливо часто у
степових та
пустельних
чорнотілок.
Крила комах


Слайд #17
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #17

У напівтвердокрилих - клопів тверді лише половинки надкрил, тобто крила передньої пари щільні, шкірясті, лише у верхній частині вони перетинчасті. Виконують передні крила захисну функцію.
Крила комах


Слайд #18
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #18

У прямокрилих комах крила першої пари перетворені у шкірясті вузькі надкрила, а друга пара широкі прозорі і з перетинками. У складеному стані більш тонкі перетинчасті задні крила прикриті передніми, які захищають їх від пошкоджень при переміщеннях у заростях рослин.
Крила комах


Слайд #19
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #19

У бабок обидві пари крил розвинуті майже однаково. Деяка незалежність однієї пари крил від другої та наявність м'язів прямої дії дозволяють бабкам досягати високої швидкості під час польотів.
Крила комах


Слайд #20
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #20

У рівнокрилих - цикад та попелиць дві пари перетинчастих крил однакові за будовою. Але задня з них менша за розмірами.
Крила комах


Слайд #21
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #21

Отже, у багатьох комах передні крила, приймають на себе додаткові функції, які часто стають основними, а функція літання втрачається: у твердокрилих, прямокрилих, напівтвердокрилих.
Крила комах


Слайд #22
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #22

Серед комах є безкрилі форми та види, у яких крила редукувались (воші та блохи). Така втрата крил може бути викликана різними причинами: переходом до паразитизму, до життя в грунті, при мешканні на відкритих для вітру островах або в горах …
Крила комах


Слайд #23
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #23

Швидкість польоту у комах різноманітна: у золотоглазки — 0,5 м, у бджоли — 3 м, у метеликів бражників — 15 м в секунду. Бражники досить сильні комахи, без посадки вони летять на сотні кілометрів. Відомі приклади зальоту олеандрового бражника, що поширений в середземно- морських країнах, де росте олеандр, в Санкт-Петербург та Естонію.
Крила комах


Слайд #24
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #24

Швидкість вібрації крил у різних комах різна. Метелик махаон при польоті робить 5—9 помахів крил на секунду, бджола близько 200, а комар — 1000. Така швидкість скорочень забезпечується густими посмугованими м'язами, на долю яких у добре літаючих форм приходиться 15—25% ваги тіла.
Крила комах


Слайд #25
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #25

Рух крил обмежують дрібні хітинові пластинки, розміщені в області з'єднання мембрани між спинною та боковою пластинкою. До деяких із них прикріплюються м'язи, що слугують для зміни кута нахилу крил та їхнього складання вздовж тіла.
Крила комах


Слайд #26
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #26

Таким чином можна сказати, що у більш примітивних комах передні і задні крила при польоті рухаються незалежно одне від одного, а у метеликів, перетинчастокрилих, цикад та інших більш організованих форм передні та задні крила з'єднуються так, що утворюють єдину поверхню. Зміни направлення при польоті досягаються у інших комах зміною положення площини передніх крил як у метеликів та амплітуди і площини вібрації як у бджіл.
Крила комах


Слайд #27
Презентація на тему «Крила комах» - Слайд #27

Успіхів
у вивченні
нових тем