Презентація на тему «Клонування» (варіант 8)


Рейтинг презентації 4.14 на основі 14 голосів
Слайд #1
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #1

КЛОНУВАНЯ


Слайд #2
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #2

КЛОНУВАННЯ - відтворення генетично однорідних організмів (клітин) шляхом безстатевого (вегетативного) розмноження.


Слайд #3
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #3

При клонуванні вихідний організм (або клітина) служить родоначальником клону - ряду організмів (клітин), які повторюють з покоління в покоління і генотип, і всі ознаки родоначальника. Таким чином, сутність клонування полягає в повторенні однієї і тієї ж генетичної інформації.


Слайд #4
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #4

В основі точного копіювання генетичного матеріалу (і організму в цілому) у еукаріотичних клітин лежить мітоз (у бактерій - просте ділення). У багатоклітинному організмі, який зародився в результаті статевого процесу, всі клітини, незважаючи на їх відмінності і спеціалізацію, являють собою клон, який розвинувся з заплідненої яйцеклітини. Однак такий організм-клон і генетично, і своїми ознаками відрізнятиметься від батьківських організмів.
Фази мітозу


Слайд #5
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #5

Завдяки безстатевому (вегетативному) розмноженню багатоклітинний організм може розвинутися з однієї соматичної (нестатевої) клітини, з групи таких клітин або з частини батьківського організму.
У природі таке розмноження, або клонування, широко поширене у грибів, водоростей, найпростіших, а також у багатьох вищих рослин.


Слайд #6
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #6

(Приклад).Технологія клонування грибів
1.Беремо здоровий гриб, бажано відразу після розриву вуалі. Ні в якому разі не слід використовувати аборти. Плодові тіла з коричневими смугами на стеблі не придатні. Розміщуємо гриб в прохолодному місці. Використовуємо стерильний скальпель і пінцет для вилучення частини стебла і переміщення його в банку з живильним середовищем (або чашку Петрі)
2.Стерильну частину стебла можна вирізати зробивши кільцеподібний надріз поперек стебла на глибину 1,5 - 2 мм
3.І потім пінцетом знімаємо верхній шар плодового тіла ніби очищаючи банан


Слайд #7
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #7

4.Потім відрізаємо нижню частину стебла як показано на малюнку
5.Відрізаємо потрібний шматок очищеного стебла і поміщаємо його в банку з живильним середовищем або чашку Петрі
6.На протязі 2-3 днів шматочок міцелію «опушиться», а приблизно через 7 днів стануть помітні явні ознаки росту міцелію.


Слайд #8
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #8

У багатоклітинних тварин клонування можливе або у формі брунькуван або як поділ тіла тварини на частини і відновлення кожної частини до цілого організму.
Так можуть розмножуватися кишковопорожнинні, губки, багато черв'яків, мшанки, а з хордових - оболочники. Класичний, здавна відомий приклад тварини, яка, будучи поділеною на десятки і навіть сотні частин, здатна до відтворення (регенерації) з кожної частини цілого організму - гідра.


Слайд #9
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #9

Природне клонування хребетних тварин зустрічається рідко і можливо тільки на ранніх стадіях зародкового розвитку. Так, однояйцеві близнюки у тварин і людини походять від однієї заплідненої яйцеклітини в результаті її мітотичного поділу, тобто клонування.
Окремі амніотичні мішки
Одна яйцеклітина
Один сперматозоїд
Одна і та сама плацента


Слайд #10
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #10

Штучне, тобто здійснюване людиною, клонування широко застосовується як в наукових, так і в практичних цілях. Поряд з різними способами вегетативного розмноження, відомими з давнини, в рослинництві все ширше входить у практику т. н. мікророзмноження - вирощування посадкового матеріалу з поодиноких клітин із застосуванням методів культури клітин і тканин.


Слайд #11
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #11

Клонування бактерій і соматичних клітин рослин і тварин використовується в мікробіології, у генетиці, у практичних напрямках біотехнології та клітинної інженерії, у всіх тих теоретичних і практичних роботах, коли необхідно мати генетично однорідний матеріал.


Слайд #12
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #12

Відокремлюються деякі її пагони (попередньо стерилізовані, які висаджуються в спеціальному грунті у пробірці. У разі успіху через 20-30 днів у нижній частині клону з'являються бруньки, а з них - нові пагони. Кращі з них висаджують у спеціальне живильне середовище. Через 40 днів з'являються коріння.
(Приклад 1). Клонування деревної рослини


Слайд #13
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #13

Потім рослини чекають свого терміну. Пробірку розкривають і витягують рослину пінцетом, після чого стерилізують в розчині марганцівки, аби не розможувались бактерії. Рослину висаджують в спеціальну торф'яну таблетку, яка дозволить їй постійно знаходиться в повітряному і одночасно вологому стані.


Слайд #14
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #14

До посадки рослини виставляють у спеціальні шафи з вологістю 95-100%.
Потім рослина готова до посадки в грунті і подальшого самостійного зростання.


Слайд #15
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #15

Особливий інтерес викликають експерименти, пов'язані з клонуванням хребетних тварин і людини. Дослідження в цьому напрямку ведуться давно.
Втім, клонування це скоріше віха історії, адже в цьому році вченим вдалося не просто копіювати живу істоту, їм вдалося створити штучне життя. У цьому матеріалі хотілося б привести деякі приклади клонування різних видів тварин:


Слайд #16
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #16

Так в 1970 році вперше була успішно клонована жаба, яка й поклала початок епосі клонування тварин. Після клонування жаби, в 1985 році, був успішно клонований короп.
Клоновані в 1998 році японськими вченими з дослідницького центру Ішикава (Ishikawa), корови отримали імена Ното і Кага на честь провінцій в Японії.


Слайд #17
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #17

Перший клонований гаур з'явився на світ у 2001 році в Массачусетсі і отримав ім'я Ной. На жаль, тварина померла через 48 годин від дизентерії.
У 2000 році вченими з США була клонована перша мавпочка. Дівчинку назвали Тетра.


Слайд #18
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #18

Перший у світі мул був клонований в 2003 році в університеті Айдахо. Його назвали Idaho Gem (Дорогоцінний камінь Айдахо).
Перший в світі клонований муфлон з'явився в 2001 році і своїм створенням зобов'язаний італійським ученим. Зараз він живе в Центрі дикої природи острова Сардинія.


Слайд #19
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #19

Ці тхори Ліббі і Ліллі були клоновані у 2006 році в США. Найцікавіше, що тхори були клоновані ядерною передачею клітин.
Перші клоновані вовченята, названі так на честь сеульського національного університету (СНУ). Ці сірі хижаки були клоновані в 2005 році і зараз доступні для публіки в зоопарку Сеула.


Слайд #20
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #20

У 1997 р. шотландським вченим вдалося клонувати вівцю, використовуючи як донора генетичного матеріалу епітеліальні клітини молочної залози. Зародок вводили (імплантували) в організм прийомної матері, яка і виношувала ягнятко.


Слайд #21
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #21

У цьому випадку, що представляє принциповий інтерес, використовувалась як донор спеціалізована соматична клітина. Таким чином, ці експерименти довели, що можна отримувати генетично ідентичні копії (клони).
млекопитающих, используя их соматические клетки.


Слайд #22
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #22

Передбачається, що клонування знайде широке застосування у тваринництві. В наш час вже не представляється неймовірним вирощування із добре збережених у вічній мерзлоті соматичних клітин вимерлих тварин (напр., мамонта) повноцінного організму.


Слайд #23
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #23

Експерименти з клонування людини засуджуються міжнародними організаціями та заборонені в ряді країн як неприйнятні в моральному відношенні. Проте в кінці 2002 року в світі з'явилися непідтверджені повідомлення про народження дітей, клонованих з соматичних клітин.


Слайд #24
Презентація на тему «Клонування» (варіант 8) - Слайд #24

Підготувала учениця 11-"Б" Теодорова Маргарита