Презентація на тему «Історичний розвиток органічного світу» (варіант 1)


Рейтинг презентації 5 на основі 1 голосівСлайд #1
Презентація на тему «Історичний розвиток органічного світу» (варіант 1) - Слайд #1

Історичний розвиток органічного світу
МЕЗОЗОЙСЬКА ЕРА
Підготувала учениця 11-Б класуКузьміч Марія


Слайд #2
Презентація на тему «Історичний розвиток органічного світу» (варіант 1) - Слайд #2

Мезозойська ера ділиться на тріасовий, юрський і крейдовий періоди загальною тривалістю 173 млн. років.
Відкладення цих періодів складають відповідні системи, які в сукупності утворюють мезозойську групу. Тріасова система виділена в Німеччині, Юрська і крейдяна - у Швейцарії та Франції.
Тріасова і Юрська системи діляться на три відділи, крейдяна - на два.
Мезозойська ера


Слайд #3
Презентація на тему «Історичний розвиток органічного світу» (варіант 1) - Слайд #3

Органічний світ мезозойської ери сильно відрізняється від палеозойської. На зміну вимерлим в пермі палеозойським групам з'явилися нові - мезозойські.
У мезозойських морях отримали виключне розвиток головоногі молюски - амоніти і белемніти, різко збільшилася різноманітність і кількість двостулкових і черевоногих молюсків, з'явилися і розвивалися шестипроменеві корали. З хребетних широко поширилися костисті риби і плаваючі рептилії.
На суші панували надзвичайно різноманітні плазуни (особливо динозаври). Серед наземних рослин зазнали розквіт голонасінні.
Органічний світ


Слайд #4
Презентація на тему «Історичний розвиток органічного світу» (варіант 1) - Слайд #4

Особливістю органічного світу цього періоду було існування деяких архаїчних палеозойських груп, хоча переважали вже нові - мезозойські.
Органічний світ моря. Серед безхребетних були широко поширені головоногі і двостулкові молюски. Серед головоногих панували цератити, які витіснили гоніатитам. Характерним родом був цератітес з типовою цератітовою перегородочною лінією. З'явилися перші белемніти, але в тріасі їх було ще мало.
Двостулкові молюски заселили багаті їжею мілководні ділянки, на яких у палеозої мешкали брахіоподи. Двустворкі швидко розвивалися, ставали більш різноманітні за складом. Збільшилося число черевоногих молюсків, з'явилися шестипроменеві корали і нові морські їжаки з міцним панциром.
Продовжували розвиватися морські хребетні. Серед риб скоротилося число хрящових, стали рідкісні кістеперові і дводишні. На зміну їм з'явилися костисті риби. У морях мешкали перші черепахи, крокодили та іхтіозаври - великі плаваючі ящери, схожі на дельфінів.
Тріасовий період


Слайд #5
Презентація на тему «Історичний розвиток органічного світу» (варіант 1) - Слайд #5

Органічний світ суші теж змінився. Вимирали стегоцефали, а плазуни ставали панівною групою. На зміну вимираючим котілозаврам і звіроподібним ящіркам прийшли мезозойські динозаври, особливо широко розповсюдилися в юрському і крейдовому. У кінці тріасу з'явилися перші ссавці, вони мали невеликі розміри і примітивну будову.
Рослинний світ на початку тріасу був сильно обідний, позначався вплив посушливого клімату. У другій половині тріасу клімат зволожився, з'явилися різноманітні мезозойські папороті та голонасінні (цикадові, гінкгові та ін.) Поряд з ними були широко поширені хвойні. До кінця тріасу флора придбала мезозойський вигляд, що характеризується пануванням голонасінних.
Органічний світ суші


Слайд #6
Презентація на тему «Історичний розвиток органічного світу» (варіант 1) - Слайд #6

Органічний світ юрського періоду був найбільш типовим для мезозойської ери.
Органічний світ моря. Серед безхребетних панували амоніти, вони мали складну перегородкову лінію і були надзвичайно різноманітні за формою раковини і її скульптурою. Одним з типових пізньоюрських амонітів є рід віргатітес з властивими тільки йому пучками ребер на раковині.
Двостулкові і черевоногі молюски стали численні і різноманітні. Серед двустворок було багато устриць з товстою раковиною різноманітної форми. У морях мешкали різні шестипроменеві корали, морські їжаки і численні найпростіші.
Серед морських хребетних продовжували панувати рибоящери - іхтіозаври, з'явилися лускаті ящери - мезозаври, схожі на гігантських зубастих ящірок. Швидко розвивалися костисті риби.
Органічний світ юрського періоду


Слайд #7
Презентація на тему «Історичний розвиток органічного світу» (варіант 1) - Слайд #7

Органічний світ суші був дуже своєрідним. Безроздільно панували гігантські ящери - динозаври - різноманітної форми і розмірів. З першого погляду вони здаються прибульцями з позаземного світу або плодом фантазії художників.
Найбільш багаті залишками динозаврів пустеля Гобі і сусідні ділянки Центральної Азії. Ця величезна територія протягом 150 млн. років до юрського періоду перебувала в континентальних умовах, сприятливих для тривалого розвитку викопної фауни. Припускають, що ця область стала осередком виникнення динозаврів, звідки вони розселилися по всьому світу аж до Австралії, Африки, Америки.
Динозаври мали гігантські розміри. Сучасні нам слони - найбільші сьогодні з наземних тварин (зростанням до 3,5 м і масою до 4,5 т) - здаються карликами в порівнянні з динозаврами. Найбільш великими були рослиноїдні динозаври. «Живі гори» - брахиозавра, бронтозаври і диплодоки - мали довжину до 30 м і досягали 40-50 т. Величезні стегозаври несли на спині великі (до 1 м) кісткові пластини, які захищали їх масивне тіло. На кінці хвоста стегозаврів перебували гострі шипи. Серед динозаврів було чимало страшних хижаків, які пересувалися набагато швидше за своїх травоїдних родичів. Розмножувалися динозаври за допомогою яєць, зариваючи їх у гарячий пісок, як це роблять сучасні черепахи. У Монголії досі знаходять давні кладки яєць динозаврів.
Органічний світ суші


Слайд #8
Презентація на тему «Історичний розвиток органічного світу» (варіант 1) - Слайд #8

Повітряне середовище освоїли літаючі ящери - птерозаврів з гострими перетинчастими крилами. Серед них виділялися рамфорінхі - зубасті ящери, що харчувалися рибою і комахами. У кінці юрського періоду з'явилися первоптіци - археоптерикси - завбільшки з галку, вони зберегли багато рис своїх предків - плазунів.
Рослинний світ суші відрізнявся розквітом різноманітних голонасінних: цикадових, гінкгових, хвойних та ін Юрська флора була досить однорідною на земній кулі і тільки в кінці Ю. періоду почали намічатися флористичні провінції.
Повітряне середовище
Рослинний світ


Слайд #9
Презентація на тему «Історичний розвиток органічного світу» (варіант 1) - Слайд #9

Протягом цього періоду органічний світ зазнав істотних змін. На початку періоду він був схожий з юрським, а в пізньому крейдовому став різко скорочуватися за рахунок вимирання багатьох мезозойських груп тварин і рослин.
Органічний світ моря. Серед безхребетних були поширені ті ж групи організмів, як і в юрському періоді, але склад їх змінився. Продовжували панувати амоніти, серед них з'явилося багато форм з частково або майже повністю розгорнутої раковиною. Відомі крейдяні амоніти зі спірально-конічної (як равлики) і палкообразной раковиною. В кінці періоду всі амоніти вимерли.
Белемніти досягли свого розквіту, вони були численні і різноманітні. Збільшувалося значення двостулкових і черевоногих молюсків, вони поступово захоплювали панівне становище. У тропічних морях пізнього крейдяного періоду мешкали своєрідні келихоподібних гіппуріти. За формою своєї раковини вони нагадують губок і одиночних коралів. Це є доказом того, що ці двостулкові молюски вели прикріплений спосіб життя, на відміну від своїх родичів. Великого розмаїття досягли черевоногі молюски, особливо до кінця періоду. Серед морських їжаків панували різні неправильні їжаки, одним з представників яких є рід мікрастер з раковиною серцеподібної форми.
У морях було багато хребетних. Швидко розвивалися костисті риби, і вони завойовували морське середовище. До кінця періоду існували плаваючі ящери - іхтіозаври, мозозаври.
Органічний світ крейдяного періоду


Слайд #10
Презентація на тему «Історичний розвиток органічного світу» (варіант 1) - Слайд #10

Органічний світ суші в ранньому крейдяному мало відрізнявся від юрського. У повітрі панували літаючі ящери - птеродактилі, схожі на гігантських кажанів. Розмах їх крил досягав 7-8 м, а в США було виявлено скелет гігантського птеродактиля з розмахом крил 16 м. Поряд з такими величезними літаючими ящірками мешкали птеродактилі розміром не більше горобця. На суші продовжували панувати різні динозаври, але в кінці крейдяного періоду всі вони вимерли разом зі своїми морськими родичами.
Наземна флора на початку крейдяного періоду, як і в юрському, характеризувалася пануванням голонасінних рослин, але починаючи з кінця ранньої крейди з'являються і швидко розвиваються покритонасінні, які разом з хвойними стають панівною групою рослин до кінця крейдяного періоду. Голонасінні різко скорочуються в кількості і розмаїтості, багато хто з них вимирає.
Органічний світ суші
Наземна флора


Слайд #11
Презентація на тему «Історичний розвиток органічного світу» (варіант 1) - Слайд #11

Таким чином, в кінці мезозойської ери відбулися істотні зміни як у тваринному, так і в рослинному світі. Зникли всі амоніти, більшість белемнітів і брахіопод, всі динозаври, крилаті ящери, багато водних рептилій, стародавніх птахів, ряд груп вищих рослин з голонасінних.
Серед цих істотних змін особливо вражає швидке зникнення з лиця Землі мезозойських гігантів - динозаврів. Що ж стало причиною загибелі такої великої і різноманітної групи тварин? Ця тема давно приваблює вчених і до цих пір не сходить зі сторінок книг і наукових журналів. Існує кілька десятків гіпотез, і з'являються нові.
Безсумнівно, цілий комплекс причин викликав загибель динозаврів, а також сильні зміни в складі інших груп тваринного і рослинного світу.
Висновок


Слайд #12
Презентація на тему «Історичний розвиток органічного світу» (варіант 1) - Слайд #12

Кінець