Презентація на тему «Сонячна система» (варіант 5)
СОНЯЧНА СИСТЕМА.
Сонячна система – планетна система, утворена центральною зорею Сонцем і всіма небесними тілами, що обертаються навколо нього.
Сонце – центр Сонячної системи.
У сонячній системі налічують вісім планет. Їх дослідники поділили на дві групи:
планети земної групи: Меркурій, Венера, Земля, Марс;
планети-гіганти: Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун.
Меркурій
Планета Меркурій носить ім'я давньоримського бога - заступника прибуткової торгівлі. За розмірами Меркурій в 2,5 рази менший за Землю, у стільки ж менша сила його тяжіння від земної.
Меркурій
Атмосфера являє собою дуже розріджену газову оболонку, основним компонентом якої є Гелій. Через відсутність атмосфери і близькість до Сонця (58 млн. км) фізичні умови на поверхні дуже суворі. Так, на поверхні, оберненій до Сонця, опівдні температура сягає +400 °С, а на протилежному боці в той же час - до - 175 °С.
Меркурій
Меркурій обертається навколо своєї осі і здійснює один оберт за 58,7 земних діб, а один оберт навколо Сонця — за 88 земних діб. Отже, за 2 оберти навколо Сонця планета Меркурій три рази здійснює оберт навколо своєї осі.
Проходження Меркурію по диску Сонця. Меркурій видно як маленьку крапку трохи нижче центру Сонця; темна ділянка у лівій частині сонячного диску - сонячна пляма.
Венера
Планета Венера, що дуже добре помітна на небосхилі, здавна надихала закоханих, тому й отримала ім'я давньоримської богині кохання. Відстань до Сонця становить близько 108 млн. км. Радіус і маса планети мало відрізняються від земних.
Венера
Рік на Венері триває 225 земних діб, а один оберт навколо осі (напрямок обертання Венери навколо осі протилежний напрямку обертання Землі) — 243 земні доби. Це найдовша доба серед планет Сонячної системи.
Венера
Венера має досить щільну атмосферу. Потужний хмаровий шар відбиває у космос 75% сонячного світла, а тому за своєю яскравістю на земному небосхилі посідає третє місце після Сонця і Місяця.
Венера
У зв'язку з великою температурою (до + 500°С) на планеті немає води. Поверхня являє собою велетенські кратери, сотні згаслих вулканів з діаметрами до 50 км, просторі низовини і плато, високі гірські масиви.
Марс
Планета Марс за свій червоний відтінок, що нагадує колір крові, отримала ім'я давньоримського бога війни.
Марс
За розмірами майже удвічі, а за масою у 9 разів менший від Землі, сила тяжіння – 0,4 земної.Марс здійснює один оберт навколо Сонця за 687 земних діб. Вісь його обертання нахилена до площини орбіти майже так само, як і земна , завдяки чому на Марсі відбувається зміна пір року, а тривалість доби тільки на 37 хв. більша за земну.
Марс
Марс має розріджену атмосферу, що дозволяє вивчати його з Землі. За хімічним складом вона подібна до атмосфери Венери і містить до 95% вуглекислого газу.
Марс
У Марса два супутники — Фобос і Деймос. У перекладі з давньогрецької означають відповідно страх і жах.
Фобос
Деймос
Юпітер
Юпітер - найбільша планета Сонячної системи, носить ім'я головного давньоримського бога громовержця. ЇЇ діаметр становить 142 800 км, що в 11 разів більше за діаметр Землі.
Юпітер
За масою цей гігант перевищує Землю у 318 разів, а за об'ємом у 1300 разів. Відстань до Сонця становить 778 млн. км., один оберт навколо центрального світили здійснює за 12 з.р.
Юпітер
Юпітер швидше за всі інші планети обертається навколо своєї осі - зоряна доба на Юпітері триває 9 год 50 хв., це найменша зоряна доба в Сонячній системі.
Юпітер
В атмосфері планети переважають водень (86%) та гелій (14%), невелика кількість метану та амоніаку. Хмари складаються в основному з амоніаку. Середня температура на планеті до – 150 ºС.Юпітер, як і інші планети – гіганти не має твердої поверхні.
Юпітер
Планета має велику систему супутників. Чотири із 28 супутників Юпітера - Іо, Європа, Ганімед і Каллісто ще у 1610 р. були відкриті Галілеєм.
Іо
Європа
Ганімед
Каллісто
Сатурн
Планета Сатурн названа ім'ям давньоримського бога землеробства та врожаю. Це друга планета – велетень і шоста числом планет Сонячної системи.
Сатурн
Діаметр планети 120 600, що у 9,4 рази більше діаметра Землі, за вагою більша за Землю у 95 разів. Сила тяжіння у 1,12 разів більша за земну.
Сатурн
Майже у всьому подібна до Юпітера. Один оберт навколо Сонця здійснює за 30 земних років. Зоряна доба триває 10 годин і 14 хвилин. Має сильне магнітне поле і є джерелом радіовипромінювання.
Сатурн
Планета оточена не декількома кільцями, а багатьма тисячами кілець. Товщина кілець ледь досягає 1 км, а загальна їх ширина перевищує 60 тис. км. Самі кільця складаються з окремих часток водяного крихкого снігу розміром від дрібних пилинок до брил у 10-15м завбільшки, які добре відбивають сонячне світло.
Сатурн
На сьогодні Сатурн — «рекордсмен» за кількістю супутників: їх 60. Найбільший з них — Титан, за розмірами перевищує планету Меркурій.
Титан
Уран
Планета Уран була відкрита великим англійським астрономом В. Гершелем у 1782 р. і названа ім'ям давньогрецького бога неба. Маса планети більша за земну у 14,6 рази, за діаметром у 4 рази.
Уран
Один оберт навколо Сонця Уран здійснює за 84 земні роки, а навколо власної осі — за 17 годин.
Уран
Виходячи з останніх даних робляться припущення, що Уран на 50% складається з водяного льоду, на 40% - з різних кам'яних порід, на 10% з водню та інших газів. Має 11 вузьких і темних кілець товщиною кілька десятків метрів, які були відкриті у 1977 році. Мабуть, вони складаються з дрібного пилу, бо погано відбивають сонячне світло.
Уран
Відкрито 17 супутників Урана, більшість з них названі іменами шекспірівських героїв: Корделія, Офелія, Дездемона, Джульєтта тощо.
Титанія -
найбільший
супутник Урана
Нептун
Нептун носить ім'я давньоримського бога морів. Маса планети більша за земну у 17 разів, за діаметром у 4 рази.
Нептун
Планета здійснює оберт навколо своєї осі приблизно за 18 земних годин, а навколо Сонця — за 164,8 земних років.
Нептун
Нептун, як і інші планети-гіганти, оточений кільцями, які були відкриті останніми, у 1989 році. У тому ж році, крім двох відомих раніше супутників — Тритона і Нереїди,— були відкриті ще шість нових.
Тритон
Плутон
Я – планета?
Орбіта та екліптика Плутона
Плутон
Тривалість зоряного року становить 248 земних років, тривалість доби – 6,5 з.д. Діаметр планети становить 2300 км.
Плутон
Поверхня планети являє собою крижану метанову пустелю, середня температура на якій сягає – 220 ºС.Планета має один супутник Харон, який удвічі менший за діаметр Плутона, на відміну від Плутона переважно складається з водяного льоду.