Презентація на тему «Карликові планети» (варіант 1)


Рейтинг презентації 4 на основі 12 голосів



Слайд #1
Презентація на тему «Карликові планети» (варіант 1) - Слайд #1

Карликові планети


Слайд #2
Презентація на тему «Карликові планети» (варіант 1) - Слайд #2

Карликова планета — небесне тіло, що обертається безпосередньо навколо Сонця (тобто, не є супутником іншої планети), має достатню масу, щоб гравітація надала їй гідростатично-рівноважної форми, проте не розчистила околиці своєї орбіти від інших подібних тіл — вони «не домінують» на своїй орбіті. Визначення було ухвалено Міжнародним астрономічним союзом 24 серпня 2006 року на розв'язання проблеми визначення терміну «планета».


Слайд #3
Презентація на тему «Карликові планети» (варіант 1) - Слайд #3

Історія
Питання класифікації виникло 2005 року, коли астроном Майк Браун разом із колегами відкрили у поясі Койпера об'єкт 2003 UB313, за розмірами більший Плутона. Якщо Плутон вважати планетою, то нове небесне тіло також мало отримати такий статус. Проте це викликало заперечення деяких астрономів, адже кількість планет у такому випадку мала значно збільшитися.


Слайд #4
Презентація на тему «Карликові планети» (варіант 1) - Слайд #4

Для вирішення питання Міжнародним астрономічним союзом було утворено окремий «Комітет визначення планети». Після вивчення питання та обговорення комітет запропонував визначення, згідно з яким планетою слід вважати небесне тіло, що обертається навколо Сонця та під дією власного тяжіння набуло гідростатично рівноважної (тобто, близької до кулястої) форми. Його було подано на затвердження генеральної асамблеї МАС 16 серпня 2006 року. Відповідно до цього визначення кількість планет сонячної системи мала збільшитися до дванадцяти.


Слайд #5
Презентація на тему «Карликові планети» (варіант 1) - Слайд #5

Однак учасники асамблеї відхилили таку пропозицію. Дискусія тривала ще шість днів і нарешті 24 серпня було ухвалено остаточне рішення, згідно з яким об'єкт Сонячної системи має задовольняти трьом умовам, аби називатися планетою:
Він має обертатися навколо Сонця.
Він має бути досить масивним, щоб набути сферичної форми під дією власних гравітаційних сил.
На своїй орбіті він має бути гравітаційною домінантою і поряд з ним не має бути інших тіл порівнянного розміру, крім його власних супутників або тіл, що перебувають під його гравітаційним впливом.


Слайд #6
Презентація на тему «Карликові планети» (варіант 1) - Слайд #6

Плутон не задовольняє третій умові, оскільки його маса становить лише 7% від маси всіх об'єктів на його орбіті. Тому рішенням МАС Плутон втратив статус планети і його було виділено до окремої категорії карликових планет.


Слайд #7
Презентація на тему «Карликові планети» (варіант 1) - Слайд #7

Міжнародним астрономічним союзом офіційно визнано п'ять карликових планет: Церера, Плутон, Хаумеа, Макемаке, Еріда, проте можливо, що щонайменше ще 40 з відомих об'єктів в Сонячній системі належать до цієї категорії. За оцінками вчених, може бути виявлено до 200 карликових планет в поясі Койпера і до 2000 карликових планет за його межами.


Слайд #8
Презентація на тему «Карликові планети» (варіант 1) - Слайд #8

На статус карликової планети також претендують наступні транснептунові об'єкти: Квавар, Іксіон, Седна, Орк, Варуна.
Три великі об'єкти поясу астероїдів (Веста, Паллада, Гігея) можуть бути віднесені до карликових планет, якщо виявиться що їх форма визначається внутрішньою гідростатичною рівновагою.
Термін «карликова планета» слід відрізняти від поняття «Мала планета», як іноді називають астероїди. Офіційно термін «мала планета» більше не використовується, залишаючись даниною історії.


Слайд #9
Презентація на тему «Карликові планети» (варіант 1) - Слайд #9

Дякую за увагу!