Твір на тему: «Життєвий і творчий шлях Миколи Куліша»


Рейтинг твору 5 на основі 1 голосів


На долю талановитого українського письменника припало багато страждань та випробувань. Він народився у 1882 році на Херсонщині у настільки бідній родині, що навіть кошти на навчання обдарованого хлопця збирала місцева інтелігенція. Коли хлопцеві було 14 років, він залишився сиротою і деякий час прожив у притулку. Потім М. Куліш вступив до Одеського університету, але так і не закінчив його, бо почалася Перша світова війна. Юнак вступив до школи прапорщиків і після нетривалого навчання вирушив на фронт, де скоро отримав важке поранення. Воно дуже сильно підірвало здоров’я ще молодого письменника.

Після повернення з фронту М. Куліш пристав до більшовиків і згодом вступив до комуністичної партії. Зрозуміти громадянську позицію М. Куліша в той час допомагає фраза зі спогадів про нього дружини Антоніни: «Йому хотілося будувати вільну і незалежну Україну, хоч і на комуністичних засадах».

Творча діяльність М. Куліша була досить короткою, складною і напруженою. Письменник був надзвичайно обдарованою людиною, він захоплювався архітектурою, живописом, музикою, театром і літературою. За спогадами дружини митця, яка увесь час знаходилася поряд з ним, він купував і читав багато книжок з філософії, а крім цього, надзвичайно захоплювався і дуже серйозно підходив до вивчення вищої математики!

Будучи багатогранно обдарованою людиною, М. Куліш не міг оминати у своїх творах проблем тогочасного життя і з часом його драми стали справжніми шедеврами театрального мистецтва першої половини ХХ століття. З 1930 року його п’єси були заборонені і, на жаль, частина з них не дійшли до нашого часу. За правду та відвертість М. Куліша переслідували, як переслідували в ті часи усіх талановитих митців з вільними порухами філософської та громадянської думки.

У середині 20-х років разом з Л. Курбасом М. Куліш створив принципово новий український театр, який став не тільки визначним явищем в українській культурі, а й гармонійно вписався в європейську концепцію розвитку сценічного мистецтва і драматургії. В останні роки існування ВАПЛІТЕ саме М. Кулішу довірили керівництво цією прогресивною літературною організацією. На жаль, всі спроби українських літераторів відстояти своє право на вільну творчість, на висловлення власних думок, на мистецький рух і мистецьке життя зазнали поразки. У 1937 році М. Куліша було заарештовано і розстріляно.

Так трагічно закінчилося складне життя мислячої, щирої, талановитої людини, драматурга, який подарував українському народові геніальні твори, глибокі за суттю і легкі за формою, який дав своїм співвітчизникам нову і надзвичайно яскраву сторінку розвитку українського театрального мистецтва.