Твір на тему: «Життя спартанського хлопчика»


Рейтинг твору 3.65 на основі 17 голосів

У VIII – IV столітті до нашої ери, у зв’язку з тим, що навколо панувала напружена атмосфера і всюди були війни, в Спарті була створена абсолютно унікальна методика виховання. В одній зі своїх праць Аристотель каже: «в Лакедемоні практично все виховання молоді та майже вся система законів підстроєна під військові цілі». Зрозуміло, очевидним є те, що держава бачила своєю головною метою створення чудової військової нації. Тому всі свої сили Спарта направила на розвиток майбутнього покоління, сильного у фізичному плані, а також пристосованого до виживання в самих жахливих умовах.

Зважаючи цієї нової реформи, був організований строгий контроль держави за процесом освіти і виховання. У нову програму навчання були включені виключно тільки такі предмети, які сприяли розвитку фізичних можливостей і моральної витримки та і стійкості. Інші науки, необхідні для розвитку естетичних якостей людини, були виключені зовсім. Найважливіші якості, які зобов’язані були відрізняти спартанця від усіх представників інших народів, були: грандіозна сила, дивовижна витривалість і максимальна здатність пристосовуватися до різних труднощів життя.

Прищеплення подібних якостей починалося з найперших днів життя дитини. Навіть у віці немовляти, дитину не дозволялося сповивати або вкривати. Її залишали на сонці, дощу та вітру. З часом, коли дитина починала підростати, її відучували від усіх страхів. Наприклад, від страху темряви і самотності, закриваючи в темні приміщення на добу, а якщо потрібно, то й більше. А від ниття і примх відучували за допомогою палиці.

Покарання у фізичному вигляді було невід’ємною часткою виховання сина всередині сім’ї. Ще з дитячого віку дітей спартанців вчили військовій поставі. У сім’ї створювалися основи всіх найважливіших якостей досконалого солдата і захисника своєї держави, що не боїться ні болю, ні будь-чого іншого.

Першим етапом навчання хлопчиків вважався вік від 7 до 15 років. Головним завданням у цей проміжок часу ставав розвиток здатності, що дозволяє самому долати життєві труднощі. Крім того, не менш важливим вважалося виховання в собі основних якостей моралі справжнього воїна: самовладання, хоробрості, холоднокровності.

У віці семи років хлопчиків забирали у батьків і об’єднували в агели (загони невеликих розмірів), виховували їх спільно, навчаючи важкої, військової дисципліни . Головним у кожному агелі був спартанський воїн, який прославився своєю мужністю і доблестю на полі бою, з якого хлопчики повинні були брати приклад. Першим завданням «старшин» було виховання мужності майбутніх воїнів. Дуже часто з цією метою використовувався прийом «нацьковування» загонів, в якому будь-який незначний привід, творчо піднесений вчителем, роздувався для того, щоб посварити дітей. Чоловіки спостерігали за бійками лише з тією метою, щоб в кінцевому підсумку похвалити переможців і покарати палицями тих, хто програв і не особливо хоробро проявив себе в бою.

Але виховання хлопчиків не давалося лише в одні руки: питання виховання нового покоління молоді були спільною справою всієї держави. Ґрунтуючись на цьому, будь-хто з дорослих мав право покарати або ж заохотити будь-яку дитину. Це було скоріше не правом, а обов’язком.

Чим дорослішою ставали хлопчаки, тим суворіші для них придумували випробування. Дітям спеціально видавали занадто мало їжі, щоб навчити їх за допомогою своїх сил боротися з усіма стражданнями і зробити їх спритними і сильними людьми. Щоб прогодувати себе, маленьким спартанцям доводилося красти, при цьому проявляти велику обережність і постійно хитрувати, адже тих, хто попадався, били батогом і знову і знову змушували голодувати. У зв’язку з цим діти самими різними способами намагалися приховати вчинені злочини.

Коли хлопчикам виповнювалося 15 років, вони зобов’язані були пройти кілька своєрідних іспитів, тільки після цього вони могли переходити в наступну вікову групу.

Одним з таких іспитів були показові бої молоді Спарти, на яких в особі глядачів мали бути присутні абсолютно всі: і цар, і рядові члени громади, настільки було серйозним питанням виховання і контроль юнаків. Таке публічне випробування ставало одним з найбільш важливих принципів «громадського контролю». Інше випробування полягало в тому, що в деякі дні біля вівтаря богині Артеміди підлітків сікли свіжими вербовими лозами. Дане бичування було вкрай суворим, але гідний спартанець був зобов’язаний його витримати, не видавши ні єдиного стогону. Інакше він опоганював не тільки себе, але і всю свою сім’ю.

Також у віці 15 років юнаки, які пройшли випробування, вступали у «випробувальний рік» військової підготовки. З цього часу підлітки отримували офіційне право на носіння зброї, якою нагороджувалися на святі Артеміди Орфії.