Твір на тему: «Жан Мольєр – реформатор французького театру»


Рейтинг твору 4.5 на основі 4 голосів

Видатний реформатор французького театру Жан Батист Мольєр свій перший театр організував у 1643 році. Однак через недосконалість сценічного втілення і застарілий репертуар, цей театр дуже швидко зазнав краху. Та Мольєра і його трупу поразка не зупинила — для того, щоб попрацювати над більш якісним репертуаром, вони виїхали до провінції.

Актори любительського театру, серед яких був і Мольєр, деякий час виступали у провінції, де публіка була налаштована досить демократично. Саме з цих часів і розпочалася творча біографія видатного філософа і драматурга. Він почав писати невеличкі п’єси, щось на кшталт французьких комедій «дель арте» і народного фарсу. Сюжети його перших драматичних творів були запозичені з італійських п’єс, які драматург суттєво переробляв.

Свою першу велику п’ятиактну комедію Мольєр створив у 1655 році. Саме вона принесла йому глядацький успіх. Через рік глядачі отримали змогу насолоджуватися ще однією п’єсою молодого талановитого драматурга. Вже через три роки його театральна трупа стала найпопулярнішою у мешканців провінції. Завдяки цьому драматург з акторами отримали можливість перебратися до столиці.

Перша столична вистава відбулася у королівському палаці і отримала схвальний відгук від короля Людовіка XIV. Це остаточно визначило долю театральної трупи Мольєра. Її вистави стали справжнім проривом у тогочасному драматичному мистецтві, утвердженням жанру комедії.

Поступово твори Мольєра стали збагачуватися гуманістичною мораллю, соціальною сатирою і правдивими психологічним переживаннями. Ці риси були присутні вже у першій «великій» комедії «Школа дружин». Головним героєм п’єси став прибічник патріархальної моралі, деспотичний буржуа. Реакція на цю п’єсу була неоднозначною. З боку консервативних акторів, літераторів та аристократії вона зазнала неабияких нападів, але демократичні глядачі щиро вітали п’єсу.

«Школа дружин» Мольєра стала першою класичною комедією. Після неї для драматурга почався період розквіту. Кожна з його нових комедій — «Мізантроп», «Дон Жуан», «Тартюф» — додавала Мольєру ще більшої слави, робила його відомим реформатором французького театру. Автор неперевершених комедій висміював лицемірство аристократії, яке прикривалося доброчесністю і показною набожністю, її цинізм і бездуховність. А комедію «Дон Жуан», у якій були присутні риси вільнодумства і критика розпусти дворян, вороги драматурга навіть заборонили.

Мольєр був не тільки талановитим драматургом, а й справжнім інтелектуалом, який у своїх неперевершених творах піддав глибокому аналізу життєві конфлікти і людські характери. Усі його комедії мають чітку будову і композицію, але головне — вони пройшли випробування часом і вже майже три сторіччя не сходять зі сцен театрів у різних країнах світу.