Твір на тему: «Враження від роману Федора Достоєвського «Герой нашого часу»


Рейтинг твору 3.73 на основі 30 голосів


У романі «Герой нашого часу» М. Ю. Лермонтова головною дійовою особою є Печорін. Це дуже досвідчена і розумна для свого часу людина. Він виділяється в середовищі тогочасного суспільства. Природа наділила його привабливою зовнішністю. На думку автора, по очах людини можна судити про його характер. Про очі Печоріна він каже: «По-перше, вони не сміялися, коли він сміявся! — Вам не доводилося помічати такі дивацтва у деяких людей?». І тут же робить зі свого спостереження висновок: «Це ознака – або злого норову, або глибокого постійного смутку». Це говорить про амбівалентність і потаємність Печоріна. Він міг приховати свої справжні почуття і змусити себе сміятися, але змусити сміятися очі він, незважаючи на силу свого характеру, не міг.

Очі Печоріна «сяяли якимось фосфоричним блиском». Це видавало в ньому велику кількість нерозтрачених життєвих сил. Але блиск цей був подібний блиску сталі, «сліпучий, але холодний». Він виявляв холодність Печоріна, який давно звик, як він каже, жити не почуттями, а розумом.

Лермонтов зображує Печоріна в різних обставинах і показує його у взаєминах з різними людьми. У романі простежується весь життєвий шлях Печоріна, але лише якщо розташувати частини роману в хронологічній послідовності. Вперше ми зустрічаємося з ним у новелі «Тамань». Печорін тут допитливий, скажено женеться за життям, бажає осягнути всі його таємниці. Він романтичний. Проста жінка представляється йому ундиною, казковою істотою. Він до глибини душі зацікавлений, бажає дізнатися таємницю і тому він вплутується в історію з контрабандистами. Печорін, який безцільно втрутився у справу контрабандистів, руйнує їх життя, приносить страждання, хоча він зовсім нікому не хотів зла. Він думає про свій вчинок, усвідомлює його безцільність і шкоду, але приходить до висновку: яке йому діло до радощів, горя людського. У ньому прокидається егоїст.

Далі ми спостерігаємо його життя на водах. Печорін приречений спілкуватися з порожніми, лицемірними людьми. Але доля посміхнулася йому — і він зустрівся з доктором Вернером. Їхні думки з багатьох питань сходяться, вони розуміють один одного з півслова. Але Печоріну цього мало. Він ретельно аналізує всі свої вчинки та думки і з байдужістю зізнається як в добрих, так і в поганих справах.

За дуель Печорін засланий у фортецю. Він закохується в Белу, домагається її любові, але знову розчаровується, знову він всім приносить горе. Померла Бела, убитий її батько, жорстоко ображений Казбич. Але Печорін не підкоряється долі, в ньому є ще сили, він кидає долі виклик. Ми бачимо це в «Фаталісті». Але в розділі «Максим Максимович» ми помічаємо, що він змирився з долею, Петербург заразив його своєю холодністю.

Свій життєвий шлях він закінчує в дорозі. Його смерть була такою ж прозаїчною, як і життя, на яке, як і всі непересічні люди, був він приречений в умовах тогочасного суспільства.

Прочитавши роман, я поставив собі питання: «Чи дійсно Печорін – герой нашого часу?». На мою думку, героєм можна назвати людину, яка здійснює подвиги в ім’я Батьківщини, на благо людей або, принаймні, приносить велику користь суспільству. Печорін не робив ні того, ні іншого, хоча він від природи був непересічною людиною, але розтратив свої здібності через дрібниці. Оточуючим його простим людям він доставляв тільки неприємності і робив зло. Тому життя його було порожнім і безцільним.