Твір на тему: «Відображення патріотизму в посланні Тараса Шевченка «І мертвим, і живим...»


Рейтинг твору 4 на основі 4 голосів


У житті кожної людини існує щось найсвятіше, найдорожче, найголовніше, щось таке, до чого вона ставилася з особливою шанобливістю і повагою. Для Т. Шевченка такою святинею був український народ і рідна земля. Великому Кобзареві було властиве усвідомлення неповторності української культури, масштабності історії країни і відчуття кровної причетності до долі своїх співвітчизників.

Із творчої скарбниці Т. Шевченка особливо вирізняється послання «І мертвим, і живим…». На мій погляд, це твір, який найглибше і найяскравіше виявив почуття національної гідності і патріотизм поета.

Майже все своє життя Т. Шевченкові довелося прожити далеко від рідної землі, але подумки він завжди залишався з Україною. Йому ніколи не було байдуже те, що хоч якимось чином було пов’язане з Батьківщиною, з рідною культурою і мовою, те, що відбувалося в Україні. З великим сердечним болем поет спостерігав за тим, як деякі інтелігенти віддавали перевагу усьому іноземному і тим самим відверталися від Батьківщини. У своєму посланні Т. Шевченко звертався саме до тих, хто прагнув відцуратися усього українського, хто намагався забути рідну мову і культуру:

«У чужому краю

Не шукайте, не питайте

Того, що немає

І на небі, а не тілько

На чужому полі.

В своїй хаті своя й правда,

І сила, і воля».

Т. Шевченко докоряв українській інтелігенції з панства, тим, хто зневажав історію рідного народу, його культуру і мову, тим, хто схилявся перед усім західним. У творі плазування перед іноземним постає як втеча ліберально налаштованого панства від української дійсності, від пекучих проблем життя:

«Нема на світі України,

Немає другого Дніпра,

А ви претеся на чужину

Шукати доброго добра».

Автор висміює комічне самовозвеличення, чванство, зарозумілість деяких представників української інтелігенції і водночас застерігає:

«Схаменіться!

Будьте люди,

бо лихо вам буде».

Закликаючи українських інтелігентів більш пильно придивлятися до української історії, не минати «ані титли, ані тії коми», серйозно осмислювати її уроки, у своєму посланні «І мертвим, і живим…» Т. Шевченко виявляє велику любов до рідного народу, до України, високий рівень патріотизму і відданості рідній землі.