Твір на тему: «У чому сенс життя» за повістю Осипа Турянського «Поза межами болю»Чи є у житті сенс? І якщо є, то в чому він? Ці питання буттєві, постійні. На деякій час можна про них забути, поринувши в повсякденні, побутові проблеми, але зовсім проігнорувати, знехтувати ці питання не може навіть духовно спляча, байдужа людина. Смерть, як неминучість, зі своїми провісниками – хворобами та старінням, скороминучість життя та його зникнення з усіма проблемами, стає для кожної людини нагадуванням про відкладене, невирішене питання про сенс життя.

У житті людини завжди є питання вибору між перевагою матеріального чи духовного. У творі «Поза межами болю» О. Турянський показує боротьбу в людині духовної волі до життя і біологічних інстинктів, підносить загальнолюдські цінності – вірність, дружбу, любов до Батьківщини та до рідних, гуманізм, які з’єднують людські серця, просвітлюють і звільнюють душу. Слова Добровського, які оптимістично звучать наприкінці твору, звернені до кожного з нас: «Коли у тьмі і в хаосі, в якому ми мучимося, тліє іскра якої-небудь ідеї, то твоя огненна любов до життя й до його вищих цінностей переможе смерть».

Незважаючи на трагічність подій, які зображені у повісті, ідея перемоги духа над матерією, що яскраво втілена через засоби експресіонізму, залишається провідною. Існує два погляди на те, що головніше – матеріальні чи моральні цінності. Одні люди вважають, що головними є моральні цінності, що в першу чергу людина має дбати про високу духовність, моральну чистоту, потяг до творчості, а матеріальні цінності – це не головне. А інші люди віддають перевагу матеріальнім цінностям, а лише потім думають про духовність.

Відразу декілька проблем людства порушує автор у своєму творі «Поза межами болю»: це людина та її доля під час війни, взаємовідносини держави та людини, збереження духовності та моральності в умовах війни, амбіції правителів країн в воєнний час та причини війни. Очевидний у повісті протест О. Турянського проти війни, але, визнаючи війну, як безсумнівне зло, він не пропонує ніякого рішення цієї проблеми. На тлі цього не може не виникнути питання сенсу людського життя, яке досить очевидне. Герої твору борються за своє життя, не дивлячись ні на що, здійснюють не завжди обдумані і відчайдушні вчинки, але, не звертаючи уваги на складні умови і час, залишаються гідними людьми. Якщо вони зуміли це зробити, то і кожна людина здатна це зробити, незважаючи на умови, що склалися.

Залишитися людиною в будь-яких обставинах та не шукати виправдань у найскладніших умовах – це і є основний сенс життя по Осипу Турянському. Не завжди держава лояльна та добра до своїх громадян, вона може бути жорстокою, і навіть дуже жорстокою, як це описано у повісті «Поза межами болю». Але коли визначаєш сенс свого життя, потрібно розділяти взаємини між людиною і державою, між звичайними людьми, бо це не завжди одне й те ж.