Твір на тему: «Тріумф і поразка Гренуя з роману Патріка Зюскінда «Запахи»


Рейтинг твору 3.62 на основі 29 голосів

Роман П. Зюскінда «Запахи. Історія одного вбивці» для мене виявився неабияким цікавим і, як частенько говорять, романом з майбутнім. Зюскінду вдалося пов’язати воєдино здавалося б непоєднуване: містику і реалізм, повітряне чарівне відчуття дива і низку кривавих злочинів, ґрунтовні рельєфні і такі реалістичні подробиці давно минулої епохи і абсолютно нереальну історію, повну всяких дивацтв, що розгортається в її антуражі.

Мене найбільше вразила саме ця низка протиріч і протиставлень. Неземні аромати чудесних духів і сморід вигрібних ям, холодна ненависть і сліпа любов без оглядки. Зюскінд як у вир кидає читача в свій всесвіт запахів, виворіт світобудови, що приховує всі причини, всі відповіді, всі кнопки і всі важелі. Аромати правлять світом, їм одним підвладний вогонь почуттів і лід розуму, їм під силу кинути імперії і народи до ніг свого обранця – парфумера, бога серед людей. Композитора-творця, єдиного, хто здатний з основи основ створити щось досі небачене, потрясти світобудову, явити приголомшеному людству справжню красу. Таких людей ми і називаємо геніями.

Але ось перед нами герой, той самий , наділений надлюдським талантом, рівного якому ще не бачили ці зірки. І чому ж присвячує наш герой своє життя і смерть? Він, здатний відкрити людям браму в новий світ, створити перш неіснуюче, торкнутися серця світу. Всього лише жалюгідному злодійству, наслідуванню, спробі не створити, а відтворити, зімітувати. З самого початку Гренуй був ущербний, обділений природою, а зовсім не щедро обдарований, як здається спершу. Його унікальний нюх, нелюдське везіння і живучість лише компенсація, яка і близько не покриває вади.

Здатності любити Гренуй теж не отримує від цього світу, і огортає його диявольський ореол нещасть і трагедій, які і є тому доказом. Він мешканець свого власного світу, всесвіту чарівних просочених запахами замків в його голові. Вся його магія і всемогутність тільки там. Він зміг втілити в ароматі любов, схиляння, обожнювання, але так і не зумів відчути їх. Абстракції ніколи не давалися йому, народженому для роботи з речовими об’єктами, які можна понюхати.

І ось, упредметнивши любов, Гренуй все одно нічого не зрозумів, залишився ізгоєм – одинаком, чужаком. Наша любов і наше сонце для нього – порожній звук, тому що в його душі немає місця ні сонцю, ні любові. Не впевнений, що у нього взагалі є душа. Адже Гренуй почав з ненависті і нею ж закінчив. Незмінність, непорушність, темна і сира кам’яна штольня. І це творець?! Творець, геній, бездонний колодязь талантів і можливостей?! Ні і ще раз ні. Але хто ж він тоді, цей Гренуй? Відповідь насправді дуже проста і навіть не вимагає читання – все є на обкладинці. Це не історія генія, творця або деміурга, а дійсно, історія одного вбивці.