Твір на тему: «Театр минулого і сьогодення»


Рейтинг твору 4 на основі 5 голосів

Найдавніший спогад про театральну виставу можна знайти у вигляді фрески на одній зі стін Софійського собору у столиці України. На цій фресці зображені скоморохи доби Київської Русі. Судячи з сюжету малюнку, вистава починалася з прологу: один зі скоморохів відкриває завісу і звертається до глядачів. У центрі фрески — танці інших скоморохів у супроводі музикантів, які грають на струнних інструментах. Один учасник танців одночасно грає на флейті, а інший б’є у тарілки.

Найдавніший літературний опис драматичної вистави українського театру залишив для нас у написаній латинською мовою «Історії міста Львів» українсько-польського поета XVII століття Бартоломея Зиморовича. Приблизно у той же час, у 1631 році, проповідником Успенської церкви і вчителем Львівської братської школи Іоанікієм Волковичем було написано «Розмишлянє в муце Христа спасителя нашего, притым Веселая радость з триумфального его воскресения». Це була не декламація, а справжній діалог, за що ця робота вважається першою спробою створити великодню драму.

Найстарішою датованою пам’яткою української драматургії є п’єса невідомого автора під назвою «Олексій, людина божа», яка була розіграна українськими студентами на честь російського царя Олексія Михайловича у 1863 році «в знаменіє вернаго подданства через шляхетную молодь студентськую в Колегіуму Києво-Могілеанскому на публічном діалоге». Надрукована ця п’єса була у Києво-Печерській лаврі у 1674 році.

Початком діяльності українських аматорських театрів вважається 7 квітня 1730 року, день, коли в будинку заводчика І. Миклашевського із Глухова відбулася перша публічна вистава. А перший стаціонарний український театр було організовано М. К. Садовським у 1906 році. Прем’єрні вистави цього театру пройшли у Полтаві, а з 1907 року театр став працювати у Києві. Перший оперний театр на професійній основі під назвою «Музична драма» відкрився в Києві у 1919 році.

Найстаріше приміщення, споруджене спеціально для проведення вистав і роботи театру, було збудоване у 1789 році у Харкові. А ось найстаріша театральна будівля, яка існує й сьогодні, знаходиться у Львові. Її було збудовано у 1843 році. В наш час в ній працює Український драматичний театр імені Марії Заньковецької, а до цього це був так званий Старий театр, колись найбільша у Європі театральна споруда.

У наш час найбільшим театральним містом в Україні є Київ, у якому налічується двадцять п’ять театрів, друге місце займає Одеська область, у якій працює дев’ятнадцять театрів, Львівська область з десятьма театрами, Кримська й Дніпропетровська області, в яких по вісім театрів.