Твір на тему: «Своєрідність поезії Михайла Лермонтова»


Рейтинг твору 4 на основі 61 голосів

Художній світ Лермонтова настільки тонкий і багатогранний, що навряд чи можливо пронумерувати і розкласти по поличках усі теми, ним порушені, і образи, ним створені. Однак можна виділити основні мотиви, які червоною ниткою проходять через усю творчість поета. Серед них – тема батьківщини, свободи, самотності, поета і поезії і, звичайно ж, тема кохання. Ці теми, безумовно, не нові, але у творчості Лермонтова вони отримали своєрідний розвиток .

Мабуть, самою знаковою для поета стала тема свободи. Вона є визначальною у всій його ліриці, як би пронизує всі твори. Мабуть, це те, без чого Лермонтов не був би Лермонтовим. Свобода – це його муза, його ідеал. Навколишній світ, суспільство з його недосконалістю майже завжди – протилежність свободі. Образ в’язниці, наприклад, у вірші «В’язень», на мій погляд, слід трактувати широко: як символ не тільки фізичного, а й духовного закріпачення особистості. Лермонтовська волелюбність стихійна, буйна, нестримна і безстрашна.

Ще одна відмінна риса ліричного героя Лермонтова – вічна самотність . Мотив самотності надає віршам поета нотки таємничої печалі, задумливого, але світлого смутку. Так, наприклад, у вірші «На півночі дикій» самотність трагічна, безвихідна. Вона втілена в образах сосни і пальми, яким ніколи не судилося зблизитися. Тут природа як би повторює людські долі.

Лермонтов часто використовує і прийом протиставлення. У вірші «Хмари», написаному перед від’їздом на заслання, він протиставляє безпечності і холодності хмаринок важку долю людини, якій її вигнання приносить душевні страждання. Але, напевно, найбільш самотній вірш Лермонтова – «Парус». Відчуття вразливості вітрила збільшується за рахунок зіставлення з величезним простором моря, в руках якого парусник не більше, ніж тендітна іграшка.

Мотив самотності важливий і для громадянської лірики; герой поета самотній у суспільстві, у себе на батьківщині; самотній через свою незгоду з системою. Тема батьківщини по-різному заломлюється у віршах Лермонтова. З одного боку, в його громадянській ліриці нерідкі прямі випади у бік несправедливого державного устрою миколаївської Росії. Так, наприклад, у вірші «Скарги турка» поет, проводячи паралелі між жорстким турецьким деспотизмом і російським суспільством (порівняння аж ніяк не на користь останнього!), з жалем констатує: «Там стогне людина від рабства і ланцюгів! .. Друг! Цей край... моя вітчизна!». Але, мабуть, найбільш відкрито і зухвало звучить соціальний протест у вірші «Прощай, немита Росія». Лермонтов безжально викриває «пашів» (знову паралель з турецьким деспотизмом), таврує ганьбою тих, хто цю ганьбу заслужив. Однак потрібно визнати, що в цих рядках чується не тільки образлива іронія, але й глибока скорбота.

Поетові небайдужа доля «країни рабів, країни панів», яка так несправедлива і неприхильна до нього. Лермонтов зневажає державу, але не країну. І, незважаючи на своє, часто вороже ставлення до пристрою суспільства , він не може не любити батьківщину. Цю «дивну любов» він висловив у вірші «Родина», створивши живий, дивно поетичний образ Росії. На початку вірша сам поет визначає, що значить для нього любити батьківщину. Загальновизнані цінності відходять для нього на другий план; його приваблюють зовсім інші речі, прості, звичні, але дуже близькі душі поета. Лермонтов не намагається прикрасити, ідеалізувати російське життя, як це часто роблять письменники, які вважають себе народними. Поет просто правдиво зображує те, що знаходить живий відгук у його серці. Сільське життя показана тут таким, яке воно є, без будь-якої ретуші, без нудотного розчулення.

Хоч Лермонтов і каже, що байдужий до «слави, купленої кров’ю», у вірші «Бородіно» все ж явно відчувається гордість автора за славне минуле свого народу. Але й тут Лермонтов виходить за звичні рамки, показавши знаменитий бій очима простого солдата, давши тим самим об’єктивну оцінку історичним подіям, вільну від зайвого пафосу, лицемірства та ура-патріотизму.

Тема батьківщини у творчості Лермонтова тісно переплітається з темою поета і поезії, бо поет неодноразово підкреслює соціальне призначення поета. У творах, де зачіпається тема поезії, звучить позиція Лермонтова щодо ролі поета в суспільстві: поет повинен бути пророком і борцем за справедливість і свободу. У вірші «Поет» Лермонтов засуджує тих своїх побратимів по перу, чиї рядки, втративши колишню гостроту і силу, стали непотрібною прикрасою, подібно бойового кинджалу, що висить на стіні. Лермонтов переконаний, що поет повинен використовувати свій талант як зброю, щоб захистити не тільки себе, а й весь народ. Справжній поет має бути непримиренний; повинен слідувати голосу своєї совісті. Ідеалом такого поета-борця для Лермонтова був Пушкін.

Продовжуючи пушкінські традиції, Лермонтов зображує поета в образі пророка. Доля пророка незавидна: його звідусіль женуть, йому не хочуть вірити. У лихах пророка вгадується доля самого Лермонтова, та й не тільки його:

«Проголошувати я став любові

І правди чисті навчання:

У мене всі ближні мої

Кидали скажено каміння».

Чи не така доля уготована кожному, хто зважиться заговорити з людьми мовою правди? Так було і з Пушкіним; його смерть потрясла Лермонтова, і він відгукнувся на неї одним з найяскравіших своїх творів – віршем «Смерть Поета» , в якому безпосередньо звинувачує «Свободи, Генія і Слави катів» у вбивстві того, чиє життя в тисячу разів цінніше нікчемних життів його ворогів:

«І ви не змиєте всієї вашої чорною кров’ю

Поета праведну кров!».

Лермонтов в літературі – особистість. У своїх віршах він висловив свої почуття і погляди, не боячись накликати на себе гнів влади. Але було б неправильно, характеризуючи творчість Лермонтова, не згадати його любовної лірики. Палке серце поета вміло любити щиро і ніжно. Рядки його віршів про кохання звучать приглушено, ніби пошепки. Образ коханої жінки представляється піднесеним, навіть ідеальним:

«Вона співає – і звуки тануть ,

Як поцілунки на вустах... «.

Лермонтов ніжний, тремтячий і злегка сумний, коли говорить про любов... Мабуть, з усього цього можна скласти узагальнений портрет ліричного героя Лермонтова. Перед нами бунтар, смілива, поривчаста, емоційна людина з розвиненим почуттям справедливості, яка не боїться виступити проти і викликати чиєсь невдоволення; любляча батьківщину, бажаюча добра її народу; здатна на полум’яну любов і вірну дружбу; це людина тонка і чутлива, з найбагатшим внутрішнім світом, людина гуманна і чесна...

Вся творчість Лермонтова – це автопортрет його душі. Його вірші звучать щиро; вони хвилюють і змушують задуматися. Лермонтовська лірика, з її різноманіттям тем, ідей і мотивів, - це цілий світ, в якому кожен може знайти те, що близько особисто йому. Тому Лермонтов такий любимий і шанований російським народом.