Твір на тему: «Сторінки, обпалені війною» за творами Михайла Шолохова, Генріха Белля


Рейтинг твору 4.5 на основі 6 голосів

Про Велику Вітчизняну війну було написано чимало художніх творів, у тому числі масштабних і епічних. Здавалося б, на їх тлі невелике оповідання М. Шолохова «Доля людини» могло загубитися. Але воно не тільки не загубилося, а й стало одним з найбільш популярних і улюблених читачами.

У цьому оповіданні йде мова про долю звичайної радянської людини на ім’я Андрій Соколов. Він пройшов через громадянську війну, індустріалізацію, Велику Вітчизняну війну, концтабір та інші випробування, але зумів залишитися людиною з великої літери. Він не став зрадником, не зламався перед лицем небезпеки, проявив всю свою силу волі і мужність у полоні у ворога. Наочним епізодом є пригода в таборі, коли йому довелося стояти обличчям до обличчя з лагерфюрером. Тоді Андрій був всього на волосок від смерті. Один невірний рух чи крок, він був би розстріляний у дворі. Однак, побачивши в ньому сильного і гідного супротивника, ворог просто відпустив його, в нагороду пригостивши буханцем хліба і шматком сала.

Війна не раз відбирала у Андрія все найдорожче. Під час Громадянської війни він втратив батьків і сестру, які померли від голоду. Сам він врятувався лише завдяки від’їзду на Кубань. Згодом він зумів створити нову сім’ю. У Андрія була прекрасна дружина і троє дітей, але й їх у нього відняла війна. Чимало прикростей і випробувань випало на долю цієї людини, але він зміг знайти в собі сили жити далі. Ключовим стимулом для нього став маленький Ванюша, така ж осиротіла людина, як і він. Війна відібрала у Вані батька і матір, а Андрій підібрав його і усиновив. Це також свідчить про внутрішню силу головного героя. Пройшовши через низку важких випробувань, він не впав духом, не зламався і не озлобився. Саме ця його особиста перемога над війною.

Ще одним твором про війну, який складає на читачів неабияке враження, є твір відомого німецького письменника Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…». Автор, як і М. Шолохов, пройшов кривавими шляхами війни, при чому знаходився по інший бік окопів і воював на боці фашистської германії. Його оповідання – про страшні події війни, а героєм цього твору є хлопець, який одразу ж після закінчення школи потрапив на фронт, а потім волею долі пораненим опинився у рідній школі, яку перетворили на військовий шпиталь. На шкільній дошці так і залишилася недописаною фраза з давньогрецького твору про героїв Спарти.

Порівнюючи ці твори, розумієш, що з якого б боку не дивитися на війну, простим людям вона приносить лише горе і страждання, втрати і каліцтво. І з якого б боку не був солдат, від війни він не отримає нічого хорошого. Війна для всіх народів – це зламані долі, зруйновані домівки, втрачені рідні і друзі. Тому треба прагнути до того, щоб криваві події вже ніколи не повторилися, щоб наше життя і життя наших нащадків залишалося спокійним і мирним.