Твір на тему: «Що я відкрив для себе в поезії Олександра Пушкіна»


Рейтинг твору 3.99 на основі 67 голосів

З Пушкіна почалася не просто нова епоха російської культури. У творчості російського генія виявилося те, що потім вбере у себе те істинно національне, що визначало духовне життя народу ще тоді, коли була не Росія, а жила Русь. Шлях до духовності, формування гуманістичної самосвідомості не можуть минути творчу спадщину поета. Найперше, його сприйняття, найлегше, починається на емоційному рівні: музика і гармонія впливають безвідмовно.

Кожен, хто читає російською мовою, засвоює, вловлює чарівність пушкінського слова. Адже саме генії і пророки Росії підняли на свої плечі «наші тягарі і наші слабкості , наші страждання і наші біди , і прийняли дари нашої природи і нашого духу». Подібний комплекс переживань отримує форму ідей, сподівань, надій. Їх зрозуміти, ними перейнятися складніше, ніж чарівністю «генія чистої краси». Але й тут Пушкін точний і доступний, бо він створив світ літературних героїв, котрі зробили крок в наше звичайне життя. Їх мрії – не великі завойовницькі подвиги, а те приватне життя людини, що стає кращим роз’ясненням життя всього суспільства.

Пушкін подарував нам таку гаму переживань, що вона, іноді в іншій тональності, живе й заповнює духовний світ розумної людини і сьогодні. Він власною долею переконує нас в неминучості цінностей: «Власний стан людини – запорука величі її». Він навчив нас, що бути щасливим – це стан рідкісних хвилин. Але ніколи немає безвихідного розпачу в пушкінських рядках. Чому його печаль – світла? Як цього досягти нам, щоб все випадкове стало очевидним, а страждання перетворилися на радість буття? Чи можливо?

Найближче до пояснення пушкінської таємниці , напевно, підійшов Ю. М. Лотман: «Пушкін все, до чого не торкався, перетворював на творчість». А творити, створювати – процес нескінченний, і лише тоді дух буде в постійному розвитку.

Подання про Пушкіна як символу російської духовності, акцентоване двохсотліттям з дня народження, зближується випадково закономірно з датами, найважливішими для людства – двохтисячолітнім шляхом християнства і настанням нового тисячоліття. Ці три історичних факту так тісно переплітаються в нашій свідомості, що при кількісному розходженні в минулому їх дорога в майбутньому бачиться єдиною.

Пушкін – перший російський поет і письменник світового значення. Творчість Пушкіна була тим поворотним пунктом, коли російська культура зробилася голосом, до якого змушений був прислухатися весь культурний світ. Хоча світова культура довідалася спочатку про Ф. Достоєвського, Л. Толстого і А. Чехова, на початку їх дороги знаходиться саме О. Пушкін.

Весь попередній літературний процес як ніби підводив до появи Пушкіна. Саме про це А. Н. Веселовський говорив в Пушкінський ювілей 1899 року: «З ранкових туманів, в яких в’ються тіні класиків і романтиків, старих західників і народників, «Арзамаса» і «Бесіди», виділяється образ юнака Пушкіна, і всі точно придивляються до нього, прислухаються: його чекали... У ньому надія на щось нове, бажане, яка з’ясовується поступово, як день наростає з ходом сонця». Старші «богатирі» Карамзін, Жуковський, Батюшков дивуються на його поїздку богатирську». «Ніхто з російських письменників не повертав нашими кам’яними серцями, як ти», - пише йому Рилєєв. « Ім’я твоє зробилося народною власністю», - говорить В’яземський. «Зведи російську поезію на ту ступінь між поезіями всіх народів, на яку Петро Великий звів Росію. Здійсни один, що він створив один», - волає Баратинський.

Творчість Пушкіна багатожанрова, але, звичайно, Пушкін насамперед поет, і характеристику його творчості треба робити саме на основі його ліричної поезії.