Твір на тему: «Російська Сафо» Анна Ахматова»


Рейтинг твору 3.78 на основі 18 голосів

Ахматова заявила про себе як про справжній поет вже в 1912 році з виходом збірки «Вечір». Здебільшого, вірші того періоду присвячені любові, що досить дивно: адже їй було трохи більше двадцяти років. Але вона не здається в цих віршах ні юною, ні наївною, ні зніженою, ні крихкою. Навпаки, ми бачимо сильну, мудру жінку. Та й сама її поезія по суті своїй чоловіча, жорстка:

«Задихаючись, я крикнула: «Жарт

Все, що було. Підеш, я помру».

Усміхнувся спокійно і моторошно

І сказав мені: «Не стій на вітрі».

Тут, в цих рядках, стільки ж болю, скільки внутрішньої сили, володіння собою.

Ахматовій довелося жити у важку епоху, на переломі, на стику двох часів. У ці моторошні часи її Батьківщину терзали, палили, розривали на частини. Ахматова не могла мовчати про це. Вся тоталітарна епоха, увесь смутний час, всі душевні терзання поета відбилися, як у дзеркалі, у віршах. Не могли не знайти в її душі відгуку ті події, які не залишили байдужим осторонь жодної людини. Через багато років після революції Ахматова писала:

«Немов у дзеркалі страшної ночі,

І біснується, і не хоче

Дізнаватися себе людина,

А по набережній легендарній

Наближається НЕ календарне –

Справжнє Двадцяте Століття».

Так, вона чула «ходу часу», і це визначило її творчу долю. Найстрашнішими роками в її житті були ті роки, коли розстріляли чоловіка, заарештували її сина. Тому так правдиво і так трагічно звучить «Реквієм» – її найсерйозніший, найзначніший твір:

«В смерті блаженній боюся

Забути гуркіт чорних «Марусь».

Зім’ята режимом, але не зламана їм, Ахматова продовжує любити свою «сумну батьківщину». Вона залишається вірна їй. І в цьому повторює долю всіх поетів Срібного століття. Майже всі вони були жертвами режиму, всі постраждали, багато хто втратив близьких, багато хто загинув. Але при цьому ніхто не відрікся від батьківщини. Страждаючи, вони продовжують залишатися дітьми Росії. Вони звинувачують не її, а ту владу, яка править країною:

«Навіщо ви отруїли воду

І з брудом мій змішали хліб?

Навіщо останню волю

Ви перетворюєте в вертеп?»

Для поета свобода – все. Він не може творити, не будучи вільним. А в першій чверті XX століття цю свободу намагалися у людей відняти. І відняли на довгі роки.

Ахматової властивий реалізм. Вона, не відриваючись від землі, від життєвої конкретності, постійно пам’ятає про небеса. Знаючи, з «якого сміття ростуть вірші», поет не забуває про божественну природу мистецтва. Вона раз у раз в багатьох віршах і впродовж довгих років звертається до своєї музи . Іноді Муза для неї подібна рідній сестрі.

У дні юності муза була для Ахматової легкою, веселою, світлою богинею. У роки народних лих – з пониклими крилами, похмурою істотою . Такою ж, пам’ятається, була і муза Некрасова: похмура і майже люта, вона не співала, вона волала.

Муза Ахматової лише поступово, непомітно ставала іншою. Тому і вірші такі тривожні:

«Я не шукала прибутку

І слави не очікувала,

Я під крилом у загибелі

Всі тридцять років жила».

Неважливо, про що пише Ахматова: про любов, про сім’ю, про батьківщину, про друзів-поетів, про загибель країни, про війну, про смерть; головне – вона завжди чесна, спокійна, мудра, мужня. Вона володіє «нестримною совістю». Що це: дар долі або властивості характеру, що виникли в результаті поневірянь, бід і смертей? Сама Ахматова так відповідає на це питання:

«Я навчилася просто, мудро жити,

Дивитися на небо і молитися Богу».

Саме мудрість і простота роблять Ахматову поетом «на всі часи». Без її поезії Срібний вік позбувся б самого дорогоцінного і самого потрібного, що в ньому є.