Твір на тему: «Притчевість у сучасній світовій літературі»


Рейтинг твору 3.4 на основі 5 голосів

Один з найзагадковіших сюжетів зарубіжної прози 90 -х років, - особливо оповідань – це відродження або радикальне перетворення жанру притчі. У першу чергу мова йде про авторів, що вступили в літературу в 90-ті роки (або в кінці 80-х , різниця між ними іноді може бути обумовлена ​​не літературними причинами). Одна з можливих причин – але далеко не єдина – полягає в тому, що нинішнє літературне покоління виросло на притчовій літературі: це книги Клайва С. Льюїса і Д. Толкієна або, наприклад, Р. Баха.

Елементи притчі є і у деяких латиноамериканських авторів, а латиноамериканців давно читають уважно. Але схильність до притчі з’являється і у авторів, які, начебто, мало працюють з цим жанром, так що справа не тільки в цьому. Мабуть , саме в 90-ті роки в літературі різко активізувався інтерес не до окремих ознак, а саме до жанру притчі, усної і письмової – і навіть до його особливих інтонацій. Можливо, це пов’язано з новим розповсюдженням фольклору у вигляді притч.

Взагалі, підвищення інтересу до притчі відбувається паралельно і в інтелектуальній літературі, і в масовій культурі . Жанр притчі може використовуватися в нових, несподіваних цілях, але залишається присмак стародавнього впливу: текст відсилає читачів до змісту твору, а також до його сенсу, який може не бути названий прямо.

Взагалі, будь-яка творчість і будь-яка література алегорична. Я маю на увазі якусь навмисну ​​алегоричність. Якусь алегоричність самого прямого, декларативного рівня. Притчова алегоричність, мені здається, пов’язана з деякими проблемами. Ось, наприклад, в 20-х роках містичні анархісти – Солоневич, Карелін і люди, які навколо них групувалися і були репресовані до початку 30-х років. Вони всі, крім іншого, були літераторами, які розвивали притчу. Так ось, в їх ордені, в їх літературно-політичній системі, яка існувала по всій карті тогочасного СРСР, всі знання передавалися через усне розповідання притч, які були абсолютно самобутні. Їх було заборонено записувати, і не тільки з політичних причин.

Хоча в сучасній літературі не кісну. Притчі у її чистому вигляді, але можна знайти багато творів, які нагадують саме їх. Сучасні притчі не описують якісь речі, вони проникають крізь їх видимість в саму суть. Сила притчі в тому і полягає, що вона виявляє і пояснює істину, яку покликана нам викласти.

Притча потрібна сучасному читачу, адже вона, як і подорож, розширює горизонти. Вона допомагає нам бути повільнішими в швидкісному світі, а отже – бути глибшими і розумнішими. Затребуваність притчі у сучасній літературі можна пояснити і підвищенням уваги до давно забутих жанрів та великого їх значення у моральному та духовному вихованні наших сучасників.