Твір на тему: «Проблема вибору в трагедії Й.В. Гете «Фауст»


Рейтинг твору 3.73 на основі 177 голосів

Трагедія «Фауст» видатного німецького драматурга, письменника і просвітителя Гете є плодом його багаторічної творчої діяльності і результатом філософських роздумів над одвічними проблемами буття. Головною проблемою трагедії, на мій погляд, є завжди існуючі у світі співвідношення сил добра і зла.

Ще у зав’язці твору, у «Пролозі на небесах», автор розповідає про фантастичну зустріч диявола в образі Мефістофеля з Господом та його архангелами, що набуває символічного значення, адже основним предметом їх розмови про людину був пошук відповідей на питання: «Хто вона така і яке місце їй у світі?».

Проблема вибору у трагедії «Фауст» підіймається с початку твору і відображується у суперечці Бога і Мефістофеля. Господь стверджує, що людина має силу особистості, вона здатна до розвитку і пошуку сенсу життя.

«Він поки що в мороці блукає,

Та я вкажу йому до правди вхід,

Бо знає садівник, як деревце плекає,

Який від нього буде цвіт і плід».

Звичайно, що Мефістофель вважає зовсім інше. Він впевнений, що людина – це всього «тварина із тварин», яка не здатна подолати духовні вершини. Та чого ж очікувати віт того, хто втілює в собі сили зла і говорить про себе:

«Я – тої сили частина,

що робить лише добро,

бажаючи лише злого.

Я ж – лише частина від частини,

що перше всім була,

частинка мої тьми,

що світло привела».

Сам Гете вважав цей образ «духом заперечення». Адже й справді, представник сил зла не тільки знищує недосконале в житті людей, а й завдяки цьому звільняє шлях для більш досконалішого. Проблема вибору, проблема боротьби добра і зла у цій трагедії приймає біблійні ознаки.

Люди на протязі свого життя постійно опиняються перед вибором між добром і злом, світлом і темрявою, Богом і Дияволом. І частіш усього правильний вибір залежить не стільки від обставин, скільки від сили людського духу і сутності людини. Вихідною ситуацією у «Фаусті» є саме ситуація вибору.

Вагання між злом і добром, тілесним і духовним, смертю і життям, темрявою і світлом й визначає життєві шукання героя трагедії Фауста. А образи Мефістофеля і господа втілюють в творі одвічну боротьбу Зла і Добра.

Гете показував, що протистояння існує не тільки в сфері фізичній, а й і в духовній – у внутрішньому світі будь-якої особистості. Письменник був впевнений, що від результату боротьби добра і зле і від вибору більшості залежить не тільки сучасне, але і майбутнє. Звичайно, як представник просвітництва Гете щиро вірив у перемогу сил справедливості, добра і розуму.

Отже, проблема вибору і боротьба двох сил існує с того часу, як на землі з’явилися перші люди , адже розпочалося все ще з гріхопадіння Адама і Єви. Наслідки цієї боротьби спостерігаються й досі. Існують вони не тільки у житті суспільства, а й в набагато складнішому внутрішньому світі людини, причому внутрішній вибір найскладніший і є для людства рушійною силою його життя на землі.