Твір на тему: «Образ Соні Мармеладової у романі Федора Достоєвського «Злочин і кара»


Рейтинг твору 4.19 на основі 64 голосів

Соня... Нещасна, багатостраждальна Сонечка... худеньке, бліде личко, блакитні, ясні і добрі очі. Завжди боязка хода і начебто боязнь чогось. Як же так? Як так вийшло? Що її змусило стати «занепалою жінкою»?

Так, ми всі прекрасно розуміємо, що це жертва, на яку може наважитися не кожен. А вона змогла зробити це заради своєї сім’ї. Сім’я. Яка вона у Соні? Щаслива? Ні, звичайно, ні. Батько її був п’яницею і, хоча він сам це розумів, не міг нічого вдіяти з собою. Катерина Іванівна та її чоловік в жахливій убогості ростили двох маленьких дітей. Тільки Сонечка, ця тендітна вісімнадцятирічна дівчина, намагалася допомогти цим бідним людям.

Соня змогла переступити через себе, знехтувати честю. Для такої чесної та релігійної дівчини це було нелегко, навіть дуже нелегко. Вона усвідомлювала всю гидоту і огидність такого заняття, але все ж пожертвувала собою. Її батько в розмові з Раскольниковим про свою сім’ю не засуджує її, а, навпаки, виправдовує її вчинок однієї точною фразою: «Коли не було куди йти». У цей момент вона не думала про себе, хоча їй було дуже соромно, вона лише представляла маленьких голодних дітей, постійні сварки батька і Катерини Іванівни. Вона пожертвувала собою заради інших людей, які потребують її допомоги. І всі перші гроші Сонечка віддала Катерині Іванівні, все до копієчки. Вона зробила це безмовно, тихо.

Але що діялося в її душі? Вона відчувала біль, вона ридала і нічого не могла вдіяти з собою. Вона стала вже не тією Сонечкою Мармеладової, якою була колись. Її «ніби ножицями відрізали» від людей, від суспільства. Це почуття самотності, роз’єднаності з людством гнітить її чуйну і раниму душу. Саме Сонечка Мармеладова — це та споріднена душа, яка потрібна Раскольникову. Скоївши злочин, він мучиться, не може перебороти себе, не може позбутися докорів сумління. Йому важко змиритися з тим, що він «тварина тремтяча», він боїться самотності.

Саме їй Раскольников вирішується відкрити страшну, болісну таємницю про вбивство Олени Іванівни і Лисавети. Він розуміє, що ця боязка дівчина ніяка не «тварина тремтяча», він бачить в ній «сильну особистість», яка багато пережила і вистраждала за своє недовге життя. Він розповів їй все, але намагається переконати Соню в тому, що він убив не тільки стару лихварку, але і те зло, яке вона уособлювала, він убив воша. Соня відповіла йому: «Це людина-то воша?». Соня не розуміє його виправдання, не приймає його теорію. Вона здатна розділити його страждання, поспівчувати йому. Цей важкий вантаж, що повалився на її слабкі, худі плічка, змушує її зрозуміти те, що є люди на світі, які ще більше страждають, на її думку, і їм потрібна допомога. «Вона плаче ридма, як в істериці», кидається до нього на шию і каже: «Ні, немає нікого, більш нещасного, чим ти, тепер в цілому світі!» І ось, нарешті знайшли один одного дві самотні душі, зустрілися дві людини, що страждають. Сонечка рятує Раскольникова тим, що дає йому «простонародний хрестик», Євангеліє, рятує тим, що Раскольников вже не відчуває себе самотнім у своєму нещасті. Вона змогла повернути його у світ людей, у суспільство.

У Соні немає ніякої своєї теорії, вона все робить згідно велінням серця. Соня — дівчина релігійна, вона вірить у бога, хоча не ходить до церкви і не молиться. Автор підкреслює, що головне — бути милосердним і жалісливим.

Достоєвський зображує силу народну в єдності, здатність перенести всі тяготи життя разом. Він доводить, що життя складне і що шлях до оновлення лежить через співчуття.