Твір на тему: «Образ автора в романі Олександра Пушкіна «Євгеній Онєгін»


Рейтинг твору 3.86 на основі 116 голосів

Роман О. С. Пушкіна «Євгеній Онєгін» по праву вважається головним твором письменника. Бєлінський назвав роман «енциклопедією російського життя», тому що в ньому відбилися всі сфери життя Росії 20-х років XIX століття. Величезну роль у романі відіграє образ автора, бо саме він з найбільшою глибиною і повнотою втілює в собі ті думки і переживання, які хвилювали передових людей того часу.

Зазвичай роль автора обмежується розповіддю про події, що відбуваються у творі. Але Пушкін відходить від цієї традиції. Він виступає в романі «Євгеній Онєгін» відразу в трьох іпостасях: автор-персонаж, автор-оповідач, автор-ліричний герой, який розповідає про свої переживання, який викладає свої погляди. Так, наприклад, представляючи Онєгіна читачам, він називає його «добрий мій приятель» і згадує про знайомі їм обом місця:

«Там колись гуляв і я:

Але шкідлива північ для мене».

У цих рядках міститься натяк на те, що автор не по своїй волі покинув береги Неви, тобто був відправлений на заслання. До речі, автобіографічних відступів від сюжету у творі досить багато. Роман писався протягом декількох років, і майже в кожному розділі містяться факти біографії самого О. Пушкіна, нехай часом завуальовані або переосмислені, що дозволило деяким критикам називати роман ліричним щоденником письменника.

Автор вводить у розповідь людей, які реально живуть в його час. Він згадує, що Онєгін обідає в ресторані з гусаром Каверіним, який ще з ліцейських років був близьким приятелем самого Пушкіна. Розповідає автор і про знайомство Тетяни зі своїм другом поетом В’яземським. Невимушена згадка реальних людей, звернення автора до читача призводить до того, що останній починає відчувати себе майже учасником подій.

О. Пушкін присутній у всіх сценах роману, він дає свої пояснення того, що відбувається. У романі чимало влучних зауважень, сатиричних характеристик, пейзажних замальовок і життєвих спостережень. Таким чином, хоча О. Пушкін і залишається за рамками сюжету, читач може гідно оцінити його особистість та яскравий талант. Перед нами життєлюбний, думаючий і дуже людяний поет, який міркує про час, про життя, про себе.

Крім того, відносини автора і його героїв допомагають краще зрозуміти, оцінити їхні вчинки, розібратися в їх почуттях. Особливо цікаві взаємини Пушкіна з Євгеном Онєгіним. Іноді О. Пушкін іронізує з приводу його «вченості»:

«Не міг він ямба від хорея ,

Як ми не билися, відрізнити».

Але в той же час поетові

«подобалися його риси,

​​Мріям мимовільна відданість,

​​Ненаслідуюча дивина

І різкий, охолоджений розум».

Автору приємне вміння його героя вести «уїдливі суперечки», приємні його епіграми і похмурі жарти. Пушкіна і Онєгіна об’єднує і ставлення до інших героїв роману. Наприклад, вони обидва вважають за краще Тетяну Ользі, вважаючи, що таких красунь, як Ольга, можна знайти в будь-якому романі. Автор зауважує, що раніше він і сам любив такий ідилічний образ, але він йому «безмірно» набрид. І в цьому вислові чути голос не тільки Пушкіна, але і Онєгіна.

Однак Пушкін постійно демонструє читачу, що Онєгін і він – не одна і те ж особа, що кожен з них живе своїм власним життям. Більш того, в кінці роману, у вимушено виключеній з нього передостанньої оповіді про подорож Онєгіна, автор і його герой зустрічаються в Одесі. Пушкін весь час підкреслює різницю між ним і Онєгіним:

«Завжди я радий помітити різницю

Між Онєгіним і мною».

Розуміючи Онєгіна і співчуваючи йому, автор все ж розходиться з ним з багатьох питань. Так, наприклад, для Пушкіна театр – це «чарівний край», де царюють «Фонвізін, друг свободи», актриса Семенова і балерина Істоміна. Для Онєгіна ж театр – це царство нудьги, де він зайнятий лише тим, що розглядає незнайомих дам.

Як і Онєгін, Пушкін теж часом грає роль розчарованої молодої людини і пише:

«На жаль, на різні забави

Я багато життя занапастив»,

але тут же, читаючи рядки «Люблю я шалену младость», ми розуміємо, що автор не схожий на свого героя в прояві почуттів.

У міру розвитку сюжету різниця у сприйнятті життя автором і його героєм все більш посилюється. Онєгін – нудьгуюча людина, яка рано розчарувалася в людях. У автора ж, навпаки, живуть глибокі й сильні почуття. Він любить людей і співчуває їх проблемам. Автор і його герой по-різному ставляться до кохання. Якщо про себе Пушкін говорить, що всі поети – «любові мрійливої ​​друзі», то для Онєгіна любов – це «наука пристрасті».

На відміну від Онєгіна, Пушкін натхненно любить природу:

«Я був народжений для миру,

Для сільської тиші:

У глушині гучніше голос лірний ,

Живіше творчі сни».

Онєгіну ж лише два дні

«здавалися нові

Усамітнені поля,

​​Прохолода похмурої діброви,

​​Дзюрчання тихого струмка».

Можна сказати, що герой байдужий до природи так само, як і до оточуючих людей. У відповідь на щире визнання Тетяни він читає їй мораль. Через хвилинне роздратування він жертвує дружбою з Ленським.

Колись Онєгін, подібно Пушкіну, намагався писати, але «праця наполеглива йому була огидна». Для Пушкіна ж поетична праця – це сенс його життя:

«Пройшла любов, з’явилась муза,

І прояснився темний розум,

Вільний, знову шукаю союзу

Чарівних звуків, почуттів і дум».

В образі автора, бути може, сильніше виявляються риси іншого героя роману – Ленського. Це віра в людей, поетичність, емоційність. Хоча і тут не можна проводити занадто чіткі паралелі. Ленський – романтик, мрійник, він далекий від реальності. Пушкін же знає життя і розуміє людей.

Можна припустити , що образ автора увібрав в себе всі кращі риси його героїв: тверезий критичний розум Онєгіна, палкість Ленського, глибину почуттів Тетяни. Але є у нього ще й незвичайна широта поглядів, якої немає у його героїв, і величезний, тільки йому властивий, поетичний талант.

Наприкінці першого розділу автор іронізує: чи не про нього самого насправді цей роман. Але тут же він відділяє себе від Онєгіна і з посмішкою вимовляє, щоб читач «не повторював потім безбожно», що Пушкін в Онєгіні «намарав» свій портрет. І все ж, не зважаючи на іронію яка явно відчувається тут, можна сміливо стверджувати, що сам автор є одним з головних героїв роману.