Твір на тему: «Народні герої України. Богдан Хмельницький»


Рейтинг твору 4.07 на основі 30 голосів

Богдан Хмельницький був справжнім національним лідером. Це гетьман, при якому «Володимира Русь на ноги повстала», як говориться про нього у Могилянському панегірику 1649 року, страшний «бич Божий» у сприйнятті євреїв і католицьких ксьондзів, знаменитий вождь, завдяки якому за козацьким літописом Самійла Величка «вся Мала Росія і Річ Посполита могли жити довгі літа». Богдан Хмельницький — це видатна особистість, думки про яку, звичайно ж, були і можуть бути різні. Але незаперечно одне — це був воістину великий державний муж і безстрашний патріот, який життя своє поклав за віру й Вітчизну, як і личить справжньому козакові. Це був справжній народний герой України.

Богдан-Зиновій Михайлович Хмельницький — прославлений гетьман Війська Запорізького і всієї Малої Русі. Він був родом з православної шляхти (тобто з православного польського дворянства); імовірно, з Люблінського воєводства (за іншими джерелами — з Києва, Черкас, Переяслава — всі варіанти перераховувати навіть не варто), мав право на герб «Массальський», а потім на «Абданк». Батько Богдана — Михайло Хмельницький — козак, чигиринський сотник, служив у війську коронного гетьмана Станіслава Жолкевського, а потім у іншого впливового магната з Галичини — Яна Даниловича. Мати Богдана — козачка Анастасія Федорівна.

Згодом, коли Богдан Хмельницький знайшов всенародну славу, деякі історики приписали його походження до роду Богданів, які володарювали в Молдові в XV столітті. Інші історики відшукали знатні кримськотатарські коріння, треті наполягали на польсько-литовському походженні, посилаючись, наприклад, на подвійне ім’я Богдан-Зиновій (так зазвичай називали своїх дітей католики). Втім, ми не будемо сперечатися з зарубіжними дослідниками. Для нас важливіше те, що сам батько Богдан вважав себе православним, українцем та козаком.

Пішов з життя славний гетьман Війська Запорізького і всієї Малої Русі вранці 6 серпня 1657. Це був гетьман, якому вперше вдалося об’єднати українські землі і народності в єдиний народ; той, хто створив цілу епоху не лише в українсько-російській, а й у європейській історії, епоху, яка залишила своїм спадкоємцям унікальні можливості й перспективи.

Порятунок православного малоросійського народу від поневолення Польщею та Туреччиною, звільнення від національного й релігійного гніту, возз’єднання земель колишньої Київської Русі, закладка фундаменту майбутньої Російської імперії — одного з найпотужніших державних утворень світу, земного оплоту Православної Церкви — все це заслуги Богдана-Зиновія Михайловича Хмельницького, якого після 1648 стали частіше називати єдиним ім’ям — Богдан (тобто, Богом даний), аби підкреслити цим особливу ​​месіанську роль народного героя.