Твір на тему: «Мої роздуми над творчістю Томаса Еліота»


Рейтинг твору 5 на основі 1 голосів

Коричневі хвилі туману набігають на мене
Круговоротом облич на дні вулиці,
Зриваючи з перехожого, гряззю забризканого,
Безпричинну усмішку, що висне в повітрі
І щезає над низкою дахів.

Для наших сучасників талановитий англійський поет Томас Еліот здається незвичайним майстром, який ніби зчищав своїм пензлем зовнішній лоск зі звичайних речей і стверджував, що блиск може уявити кожний, а ось суть можна побачити не завжди. Тому в поетичних творах митця навіть похмурі картини вражають своєю яскравістю, глибиною й образністю.

Коли читаєш його вірші, здається, що наче сам бачиш з горішнього поверху похмурий ранок, дахи сусідніх будинків, забризканих брудом з-під перехожих і безликі обличчя «на дні вулиці». Серед них ні-ні та й з’являється випадкова усмішка, яка не знаходить відповіді серед людей, що снують по-мурашиному і залишається в тумані, у повітрі, настільки це повітря безрадісне і густе.

Найскладнішим для сприйняття твором Еліота вважається поема «Порожні люди». Щоб її зрозуміти, треба дещо знати про самого автора. Відомо, що поет народився у заможній американській родині. Хлопчик виховувався у дусі пуританства і дорослішав, набуваючи досвіду стриманості та суворої дисципліни. З ранніх років Томас Еліот захоплювався літературою, а найбільший вплив на творчість майбутнього поета мала «Божественна комедія» Данте.

Томас Еліот здобув прекрасну освіту і закінчив аж три найбільш престижні на той час університети. Вже під час навчання він поділяв ідеї школи так званого «нового гуманізму», течії, яка ставила під сумнів цінність романтичних традицій і протиставляла їм класицизм. Тому вже рання творчість Т. Еліота мала ознаки великого впливу неокласицизму.

До розуміння складної поезії Т. Еліота можна наблизитися лише через розуміння поглядів поета. Митець стверджував, що сучасні поети повинні бути складними для розуміння читачів, бо у ХХ столітті людство досягло нового, найбільш високого рівня розвитку. І хоча минуле століття було позначене економічними кризами, кровопролитними війнами, великою депресією, але інтелектуально людство було вже готове до розуміння складної поезії і мистецтва. За задумом поета, саме ці складності повинні спонукати читачів до роздумів, змушувати їх робити певні висновки, а не просто насолоджуватися милозвучністю і ритмікою віршів.

Поетичний світ Еліота створювали безліч образів, часом містичні, часом химерні. Саме ці образи і примушують наших сучасників шанувати талант поета, захоплюватися його образністю і неповторним художнім словом, словом одного з найвидатніших поетів ХХ століття.