Твір на тему: «Культ Краси в ліриці Шарля Бодлера»


Рейтинг твору 3.71 на основі 7 голосів

У Бодлера є визначне судження про сенс краси: «Саме цей чудовий , безсмертний інстинкт Краси спонукає нас сприймати Землю і все, що на ній явлено, як своєрідне відображення, як відповідність Небу. Ненаситна жага всього нетутешнього, яка відкриває нам життя, є самим живим доказом нашого безсмертя. Саме в поезії і за допомогою поезії, в музиці і за допомогою музики душі вдається хоча б мигцем поглянути на ті скарби, які знаходяться по той бік могили... Таким чином, принцип поезії, в строгому і прямому сенсі слова, є людська спрямованість до вищої краси, а втілюється цей принцип в ентузіазмі та здіймання душ».

Наведена думка, однак, не знайшла майже ніякого втілення у власній поетичній творчості Бодлера, залишившись лише «декларацією про наміри». «Земля» як відображення, нехай спотворене, «неба», «людина» як образ, нехай збочений, «Бога», «здіймання душі» як її радісне очищення і просвітлення, яке повертає людині її початковий вигляд, - це мотиви, в основі яких лежить уявлення про первинність творця і вторинність його творіння, недвозначно виражені лише в п’яти перших п’єсах «Квітів Зла». Починаючи з вірша «Люблю той вік нагий...» тон змінюється, і вже в «Маяках» виникає типове романтичне уявлення про самодержавну людину, чия «гідність» змагається з божественною всемогутністю.

Як і для багатьох інших романтиків, для Бодлера єдність світобудови гарантується не існуванням благого Бога, а існуванням самої людини як центру всесвіту – людини, яка за допомогою уяви одушевляє цю світобудову, вносить «людський початок» у «все, що завгодно», добиваючись таким чином співпричетності всьому сущому. А раз так, то все вивертається навиворіт: «небо» виявляється відображенням «землі», точкою відліку стає християнський Бог, а людська «душа», яка прагне не стільки підключитися до вічності, скільки підключити її до себе.

Туга Бодлера по «безмежності» не здатна вирішитися справжнім проривом в «інший світ», в «нетутешній», оскільки його герой – це «людина-бог», тобто все та ж земна людина, яка добавила відчуттю Краси Бодлера «урочистість» і додала йому «щось від вічності». Бодлерівська «краса» і «безмежність» на перевірку виявляється пейзажем його власної душі, що розрослася до розмірів світобудови, до масштабів символічного вселенського «​​храму».

Закони «гармонії» і «краси», за якими влаштований цей храм, різко контрастують з атмосферою неблагополуччя, що панує всередині нього: у ньому триває все та ж незнищенна боротьба між бодлерівськими «​​Богом» і «Сатаною», коли навіть запахи починають тривожити своєю двозначністю, то ваблячи чистотою і невинністю, то стаючи втіленням розпусти:

«Буває запах свіжий, як плоть грудних дітей,

як флейта, сладісний і зелений, як поляна,

В інших – розтлінне ігрище пристрастей».

Шатобріан, який вірив в те, що зло є «хвороба» світу, зауважив якось у цьому зв’язку, що хвороба не є природним і постійним станом душі, що не можна робити з неї літературу. У Бодлера ця хвороба виявилася хронічною і невиліковною. Він перетворив її на єдину тему своєї творчості, в єдиний об’єкт своєї нещадної рефлексії, він «зробив» з неї літературу, причому літературу блискучу за своїми художніми якостями, тим самим і справді викликавши до життя «новий трепет» - трепет декадансу і краси, який передав всім «проклятим поетам кінця століття».